Telewizory OLED ponownie znalazły się w obszarze zainteresowań firmy Samsung. Wiąże z nimi poważne plany i w przyszłym roku mamy doczekać się poważnego rozszerzenia oferty.
Telewizory Samsung OLED – 55 i 65 cali to tylko początek
Nawet jeśli nie było to zaskoczenie, to i tak była to sensacja. Samsung powrócił w tym roku na rynek telewizorów OLED, wraz z autorskimi panelami, wykorzystującymi dodatkowo kropki kwantowe (Quantum Dot), stąd czasem nazywa się je QD-OLED. Na dobry początek producent z Korei Południowej przygotował dwa warianty rozmiarowe: 55 i 65 cali, które będą wykorzystane w telewizorach Samsung S95B (widoczny na zdjęciu powyżej) i Sony A95K. Na tym wcale jednak nie zamierza kończyć.
Jak donosi firma badawcza DSCC firma Samsung Display już w przyszłym roku rozpocznie masową produkcję wyświetlaczy QD-OLED w dwóch kolejnych rozmiarach: większym (77 cali) i mniejszym (49 cali), aby lepiej odpowiadać na potrzeby i preferencje klientów. W obu przypadkach rozdzielczość prawdopodobnie wyniesie 4K (choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone).
Samsung QD-OLED to nisza. Przynajmniej na razie
Aktualnie z panelów QD-OLED tworzonych przez Samsung Display korzystają jedynie Samsung i Sony. Panasonic przyznał, że to rozważa, TCL na razie nie planuje. Dla porównania panele OLED produkcji LG Display znajdują zastosowanie w urządzeniach około 20 marek.
Jeśli chodzi o moce przerobowe, to fabryki Samsung Display są obecnie w stanie produkować około 1,8 miliona panelów QD-OLED rocznie.
Źródło: FlatpanelsHD, DSCC
Komentarze
152. TCL nie rozważa paneli QD-OLED od Samsunga, bo TCL nie ma w ogóle żadnych OLEDów w ofercie.
3. Informacja, jakoby aż 20 firm jechało na matrycach organicznych od LG, wydaje się mocno przesadzona. Potrafisz wymienić chociaż 10 firm?
i są to między innymi: ....
No właśnie brakło tej informacji, a szkoda.
a gdzie ich super technologia Micro LED ??? chwalili się dobre parę lat temu, i ....... no i nic.
Bardzo dobra nowina, że jest konkurencja. Ciekawe jak z trwałością, bo to jest jeden z istotnych aspektów.
To oznacza ze nie będzie już potrzeby tworzenia nowych rozdzielczośći i wyścig zostanie zakończony i pozniej już tylko producenci będą moglonsienskuooc na dopracowywaniu swoich technologii poprawiających jakość obrazu.