Samsung wprowadza pierwszy na świecie dysk SSD z 3-bitową pamięcią NAND flash dla centrów danych
Pamięci masowe SSD firmy Samsung dla centrów danych
Firma Samsung rozpoczęła masową produkcję pierwszego wysokowydajnego dysku SSD, przeznaczonego dla serwerów i centrów danych. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o pamięć NAND flash wykorzystującą 3-bitowe komórki wielostanowe (MLC). Operatorzy dużych centrów danych powinni zacząć instalować dyski w drugim kwartale bieżącego roku.
Nowa seria dysków SSD, PM853T, obejmuje modele o pojemnościach 240 GB, 480 GB oraz 960 GB. Doskonale nadają się do wykorzystania w centrach danych obsługujących usługi internetowe takie jak serwisy społecznościowe czy poczta e-mail. 3-bitowa pamięć flash oferuje wysoką wydajność losowego zapisu i odczytu, co pomaga utrzymać jakość usług, niezwykle ważną dla centrów danych i operacji w chmurze. Najprawdopodobniej, z racji tych zalet, trzybitowe dyski SSD zaczną błyskawicznie wypierać modele dwubitowe.
Dzięki poszerzeniu rynku, dyski PM853T dotrą do menedżerów IT i pozwolą im zoptymalizować wymianę bądź zakup nowych dysków SSD w cenach zbliżonych do rozwiązań konsumenckich. Serię PM853T charakteryzuje 30-procentowy wzrost wydajności produkcji w porównaniu z dyskami SSD wykorzystującymi 2-bitową pamięć NAND flash.
Dzięki wykorzystaniu 3-bitowych komórek NAND flash firmy Samsung wykonanych w procesie produkcyjnym klasy 10 nanometrów i zaawansowanemu kontrolerowi, nowe dyski oferują prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego, odpowiednio, 530 MB/s i 420 MB/s. Prędkość odczytu losowego to 90.000 IOPS (operacji wejścia-wyjścia na sekundę) a prędkość długotrwałego losowego zapisu – 14.000 IOPS. Proces klasy 10 nanometrów oznacza proces produkcyjny, w którym wielkość elementu mieści się w zakresie od 10 do 20 nanometrów.
Wprowadzając nowe, 3-bitowe dyski SSD zgodne ze standardem SATA 3.0 (6GB/s), firma Samsung ugruntowuje współpracę z globalnymi centrami danych i operatorami serwerów, zapewniając najszerszą ofertę konkurencyjnych rozwiązań (obsługujących interfejsy SATA, SAS i PCIe/NVMe) i najwyższej jakości na rynku dyski SSD.
Według badania przeprowadzonego przez oddział iSuppli firmy IHS, wartość globalnego rynku dysków SSD wzrośnie z 9,4 miliarda dolarów w 2013 roku do 12,4 miliarda w roku 2014. Powinien on również utrzymać szybkie tempo wzrostu w kolejnych latach i osiągnąć wartość 20 miliardów dolarów w 2017 roku.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!