Nośnik sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie przeważa odczyt danych.
Główną wadą dysków półprzewodnikowych jest stosunkowo mała pojemność – zwłaszcza w przypadku modeli w 2,5-calowej obudowie, które rzadko kiedy przekraczają 500 – 512 GB. Firma SanDisk udowodniła jednak, że da się skonstruować nośnik SSD o pojemności dorównującej dyskom talerzowym.
Mowa tutaj o modelu Optimus MAX, który oferuje pojemność aż 4 TB i został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, gdzie znaczną część obciążenia stanowi odczyt danych – powinien on zatem znaleźć zastosowanie w serwerach do magazynowania danych, strumieniowania multimediów, obsługi usług VOD (Video on Demand) i świadczenia usług hostingowych stron WWW.
Konstrukcja ta bazuje na 19-nanometrowych kościach eMLC, których wytrzymałość pozwala na codzienne zapisywanie 4 – 12 TB przez 5 lat (łącznie daje to około 7,3 PB – 21,9 PB). Z kolei średni czas bezawaryjnej pracy oszacowano na 2,5 miliona godzin. Nad bezpieczeństwem danych czuwają technologie F.R.A.M.E. (Flexible Redundant Array of Memory Elements) i DataGuard, natomiast w razie zaniku zasilania odpowiada technologia EverGuard Technology: Backup Power Circuitry. Dysk jest jednak dwa razy grubszy od standardowych tego typu konstrukcji, a jego maksymalny pobór mocy to aż 7 W.
Optimus MAX w wersji 4 TB oferuje transfery rzędu 400 MB/s dla sekwencyjnego odczytu i zapisu danych, a maksymalna liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę to 15 000 IOPS dla losowego zapisu i 75 000 IOPS dla losowego odczytu próbki 4 KB.
Specyfikacja dysku SanDisk Optimus MAX 4 TB:
- pojemność: 4 TB
- interfejs: SAS 6 Gb/s
- kości pamięci: 19 nm eMLC
- transfery: 400/400 MB/s
- IOPS: 15 000/75 000
- pobór mocy: 7 W
- MTBF: 2,5 mln godzin
- DWPD: 1 - 3
- wymiary: 100,20 x 69,85 x 15,00 mm
- zastosowane technologie: F.R.A.M.E., EverGuard, DataGuard
Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie dysk trafi do sprzedaży, choć można podejrzewać, że nie będzie należeć do najtańszych konstrukcji. Producent udziela na niego 5-letniej gwarancji. Wkrótce powinna również pojawić się wersja o pojemności 8 TB, a nieoficjalne pogłoski mówią też o 16 TB.
Źródło: SanDisk, ComputerBase, ZDNet
Komentarze
24Tanie jak barszcz...
tak, tym z przed 15 lat
Prywatny użytkownik przeważnie potrzebuje dużej powierzchni na dane by przechowywać swoje zbiory audio-video, do których zagląda od czasu do czasu, a nawet jak to robi częciej prędkość HDD wystarcza do słuchania muzyki czy oglądania filmu.
Takiemu użytkownikowi wystarczy obecnie na programy SSD max 500GB (bardzo wymagający mogą kupić 1TB) - oczywiści jak SSD radykalnie stanieją to czemu nie - możnaby kupić nawet 16TB.