Oprogramowanie CAD 3D na rynku Polskim i nowości wprowadzone w SolidWorks 2014.
O polskim rynku programów CAD, przyszłości oprogramowania CAD 3D i najnowszej, wprowadzonej niedawno na rynek wersji programu SolidWoks 2014 z dyrektorem odpowiedzialnym za rynki Europy Centralnej w spółce SolidWorks Deutschland GmbH, Panem Uwe Burk rozmawia Marcin Bieńkowski.
Uwe Burk, dyrektor odpowiedzialny za rynki Europy Centralnej w spółce SolidWorks Deutschland GmbH; www.solidworks.com. „Prace rozwojowe nad pakietem SolidWorks są ściśle związane z życzeniami klientów. W najnowszej wersji SolidWorks 2014 około 75% wszystkich wprowadzonych nowości wynika z sugesti użytkowników pakietu.”
SolidWork to jeden z najpopularniejszych obecnie systemów CAD/CAM, który używany jest przez wielu inżynierów i projektantów na całym Świecie. Niedawno na rynku pojawiła się najnowsza wersja tego programu – SolidWorks 2014. Jej premiera w Polsce zbiegła się ze zorganizowanym przez firmę CNS Solutions 12. spotkaniem fanów SolidWorks oraz technologii CAD/CAM/CAE/PDM, które odbywało się na Stadionie Pepsi Arena w Warszawie. W konferencji brał również udział Uwe Burk z którym to mieliśmy okazję porozmawiać. Pełni on w firmie SolidWorks należącej do 3DEXPERIENCE Company Dassault Systèmes funkcję Country Manager Central Europe.
Marcin Bieńkowski: Jednymi z najważniejszych rynków dla inżynierskiego oprogramowania 3D w są z pewnością Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Szwajcaria. Czy polski rynek jest również istotnym rynkiem dla SolidWorks.
Uwe Burk: Polska jest dla Dassault Systèmes jednym z najbardziej interesujących rynków w tej części Europy, a dla SolidWorks jest obecnie drugim pod względem wielkości rynkiem w Europie Centralnej. Nowe funkcje symulacji i komunikacji wprowadzone w najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2014 stwarzają atrakcyjne możliwości rozwijania zaawansowanych technologii również dla klientów w Polsce. Najnowsze oprogramowanie 3D firmy Dassault Systèmes stanowi stały składnik portfolio produktów Dassault Systèmes i przeznaczone jest na rynek ogólnych aplikacji inżynierskich. Tylko w zakresie klasycznych programów CAD w ciągu ostatnich 12 miesięcy w oprogramowanie SolidWorks wyposażono ponad tysiąc polskich stanowisk pracy, przy czym nowi klienci stanowili grubo ponad 50%. Nasze produkty, dzięki zastosowanych w nich efektywnym technologiom pozwalają klientom w krótkim czasie na uzyskanie znacznej wartości dodanej w ich działalności.
Marcin Bieńkowski: Oprogramowanie SolidWorks 2014, które wprowadzono niedawno na rynek ma zaimplementowane nowe oraz rozszerzone funkcje zwiększające produktywność i jest, co potwierdzają opinie wielu użytkowników, bardziej przyjazne w obsłudze. Czym spowodowana jest ta dobra ocena funkcjonalności użytkowej wśród użytkowników tego pakietu CAD 3D.
Uwe Burk: Nie jest żadną tajemnica że nasi programiści i inżynierowie ściśle współpracują z użytkownikami naszego oprogramowania, uważnie analizując ich uwagi i sugestie. Innymi słowy, prace rozwojowe nad pakietem SolidWorks są ściśle związane z życzeniami klientów, i tym razem około 75% wszystkich wprowadzonych nowości wynika właśnie z sugestii użytkowników pakietu. Najnowsza wersja oprogramowania SolidWorks 2014, oferuje użytkownikom nowe funkcje związane z symulacjami, wykorzystaniem urządzeń mobilnych, projektowaniem układów elektrycznych oraz tzw. ekonomii doświadczeń (experience economy).
Marcin Bieńkowski: Dlaczego zainteresowali się Państwo wykorzystaniem urządzeń mobilnych?
Uwe Burk: Nowe funkcje SolidWorks dotyczące aplikacji mobilnych to reakcja na trend, który również w Polsce powinien utrwalać się dzięki coraz większej dostępności sieci i popularności urządzeń mobilnych takich jak tablety czy smartfony. SolidWorks 2014 współpracuje z urządzeniami z systemami Android i iOS, dzięki którym klienci z każdego miejsca i w każdym czasie mają dostęp do nowych programów 3D. Moim zdaniem, mobilne zarządzanie danymi dotyczącymi projektowanych produktów stanie się „hitem” na rynkach zorientowanych na szczupłe zarządzenie i „odchudzanie firm”. Dzięki aplikacji eDrawings można oglądać przygotowane w SolidWorks konstrukcje w 3D, przekazywać je i demonstrować, jak projektowane produkty będą zachowywać się w rzeczywistych warunkach. To narzędzie do szybkiej i łatwej technicznej komunikacji, z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality).
Marcin Bieńkowski: Jakie nowe elementy platformy SolidWorks są szczególnie interesujące dla polskich użytkowników?
Uwe Burk: Autoryzowani dystrybutorzy SolidWorks obserwują rosnące zainteresowanie wydajnymi narzędziami do projektowania i symulacji oraz nowym oprogramowaniem SolidWorks Electrical wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia jednocześnie z mechaniką i elektryką. To, co oferuje obecnie SolidWorks Electrical w zakresie projektowania układów elektrycznych, jest jak dotąd unikalnym narzędziem w branży. Dla polskich firm zajmujących się przetwórstwem blach nowa wersja otwiera możliwości, które dokładnie odpowiadają potrzebom polskiego rynku. Dla przykładu nowe funkcje umożliwiają szybszą konstrukcję geometrii blach i usprawnienie generowania danych do produkcji. Dzięki temu użytkownicy mają większą kontrolę nad obróbką krawędzi i możliwość wykonania żeber usztywniających z, na przykład, wydrążeniami we wzmocnieniach dla redukcji ciężaru i sił oddziaływujących na dany element.
Marcin Bieńkowski: Dziękuję za rozmowę.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!