Które podzespoły przetrwają pożar komputera? W końcu ktoś to sprawdził!
Zastanawialiście się kiedyś, które podzespoły mogą przetrwać pożar komputera? Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, ale w końcu ktoś to sprawdził – wyniki doświadczenia niejednego z Was mogą zaskoczyć.
Sprawdził to niemiecki overclocker Roman „der8auer” Hartung, którego możecie kojarzyć z ciekawych eksperymentów ze sprzętem. W swoim najnowszym materiale sprawdził kondycję komputera po pożarze mieszkania, który miał zostać poddany modernizacji w ramach akcji CaseKing Kill my case (to coś na kształt popularnego programu Pimp my Ride, tyle, że z PC-tami).
Ostrzegamy, że prezentowane zdjęcia nie nadają się dla czytelników o słabych nerwach :-).
Spalony komputer - które podzespoły przetrwają pożar?
Testowany komputer pozornie nie nadawał się do niczego – wysoka temperatura doprowadziła do stopienia elementów z tworzywa sztucznego i uszkodzenia sporej części podzespołów.
Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że pożar przetrwał procesor - AMD Ryzen 7 2700X. Układ został osłonięty przez blokopompkę z chłodzenia wodnego, więc nie był narażony na wysoką temperaturę i całkiem dobrze zniósł kontakt z płomieniami.
der8auer sprawdził też stan karty graficznej – po zdjęciach trudno rozpoznać, ale to model MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio, który został wyposażony w potężne chłodzenie z płytką backplate. Co z tego wyszło? Konicznie zobaczcie materiał wideo:
Efekty prac są zaskakujące – po zdjęciu chłodzenia i przeprowadzeniu gruntownego czyszczenia laminatu, karta okazała się sprawna i mogła normalnie działać (wyjątkiem były nadtopione dwa złącza wideo).
Filmik der8auera to ciekawostka, która... miejmy nadzieję nie będzie Was interesować. Oczywiście efekty w dużej mierze zależą od konfiguracji PC-ta i rozmiaru pożaru, ale przetestowany komputer udowadnia, jak wytrzymałe są obecnie produkowane podzespoły.
Źródło: YouTube @ der8auer
Komentarze
17Do stopienia kulek pod BGA wystarczy temperatura +/- 280-300 stopni.
To musi być lipny filmik bo większość z tych elementów SMD przy większej temperaturze po prostu by poodpadała od płyty głównej (ewentualnie mogła by się poprzestawiać i z działania klops)