Jak wynika ze styczniowego raportu firmy Kaspersky, spamerzy wrócili do pracy po krótkiej przerwie, która nastąpiła w okresie świąt.
Warto przeczytać: | |
Podkradanie Wi-Fi sąsiada na porządku dziennym | |
Znaczący wzrost zgłoszeń piractwa w 2010 roku | |
Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011 cz.6 |
Fakt, że zmniejszona aktywność spamerów przypadła na okres noworoczny i święta obchodzone przez Kościół Prawosławny, sugeruje, że organizacje przestępcze z byłych republik Związku Radzieckiego odgrywają znaczącą rolę w globalnym biznesie spamowym.
Najniższy odsetek spamu (60,7 procent) odnotowano 5 stycznia, najwyższy natomiast (87,7 procent) 23 stycznia.
W listopadzie i grudniu 2010 r. Stany Zjednoczone wypadły z rankingu 20 największych źródeł spamu, jednak w styczniu powróciły na 14 miejscu. Świadczy to o tym, że cyberprzestępcy podjęli wysiłki odbudowy swoich sieci, po tym jak liczne botnety i programy partnerskie zostały zamknięte na skutek działań władz oraz firm antywirusowych. Jednak USA nadal jest atrakcyjnym krajem dla spamerów ze względu na wysoki stopień komputeryzacji.
Źródła spamu w styczniu 2011 r.
Czołową pozycję wśród najpopularniejszych źródeł spamu utrzymały Indie, Rosja i Włochy, a ich udział w globalnym ruchu spamowym pozostał prawie taki sam w stosunku do grudnia. Ilość spamu pochodzącego z Indii wynosiła 9,01 procent. Polska uplasowała się na 9 miejscu z wynikiem 3 proc.
Według styczniowych statystyk, na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kategorii spamu znalazł się spam farmaceutyczny. Po znacznym spadku spowodowanym aktywną kampanią antyspamową w zeszłym roku kategoria ta odzyskała swoją dawną pozycję lidera. Spamerzy najwyraźniej nie chcą zrezygnować z tak dochodowego biznesu. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „finanse osobiste” zdominowana przez strony oferujące tanie pożyczki i pomoc w znalezieniu pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Kategoria „podrabiane produkty znanych projektantów”, która w grudniu znajdowała się na pierwszym miejscu, spadła w styczniu na trzecią pozycję.
Pełny raport można znaleźć na stronie Kaspersky'ego.
Źródło: Kaspersky Lab
Komentarze
6