Na rynku pojawią się nowe stacjonarne odtwarzacze Blu-ray firm Panasonic, Sony oraz Sharp. Urządzenia adresowane są zwłaszcza dla posiadaczy wysokorozdzielczych telewizorów LCD lub plazmowych.
Dlaczego? To proste: tylko użytkownicy telewizorów Full HD (1920 x 1080 pikseli) mogą w pełni cieszyć się filmami dostępnymi na płytach Blu-ray, które oferują właśnie tak wysoką jakość obrazu.
Odtwarzacz DMP-BD55K Panasonica (Fot. PCMag.com)
Zacznijmy od Panasonic
Firma ta przedstawiła nowe odtwarzacze Blu-ray, które obsługują BD-Live (funkcja ta pojawia się w niektórych filmach, które zawierają interaktywne funkcje/dodatki online). Mowa o modelach DMP-BD35 oraz DMP-BD55. Poza BD-Live, nowe urządzenia oferują też obsługę najlepszych formatów audio, włącznie z Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD oraz DTS HD (formaty HR i MA). Model DMP-BD55 ma także w wyposażeniu analogowe wyjście 7.1 oraz obsługuje – uwaga, uwaga – filmy DivX, także w wersjach DivX 6.
Dzięki temu najnowszy odtwarzacz Panasonic stanowi prawdziwy kombajn multimedialny. Co więcej, obydwa odtwarzacze oferują wyjście wideo 1080p24, jak i – co zapowiada producent – zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu niż poprzednie produkty. Urządzenia dysponują też slotem na karty flash SD.
Odtwarzacz Sony BDP-S5000ES (Fot. Electronista.com)
Teraz skupmy się na sprzęcie Sony
Sony przedstawił nowy odtwarzacz o nazwie BDP-S5000ES. Seria ES (Elevated Standard) oznacza zastosowanie najwyższej jakości technologii, które opracował japoński koncern. I tak, najnowszy odtwarzacz Blu-ray Sony oferuje takie funkcje jak HD Reality Enhancer czy Super Bit Mapping, dzięki którym jakość ma być wręcz fantastyczna, a to za sprawą bardziej ostrego obrazu. Sprzęt obsługuje też Profile 2.0, co oznacza obecność funkcji BD-Live, o której wspomniałem wyżej, opisując odtwarzacz Panasonica.
W wyposażeniu nowości Sony znajdziemy ponadto magazyn danych o pojemności 1 GB, jak również port pozwalający na podłączanie kart pamięci flash. Model BDP-S5000ES jest gotowy do pracy w ciągu zaledwie 6 sekund od uruchomienia, na co pozwala funkcja Quick Start. Jest to, jak twierdzi zagraniczne źródło, wynik o wiele lepszy niż u starszych wersji odtwarzaczy Blu-ray tego producenta. Sprzęt oferuje też 14-bitowy procesor wideo HD, który za sprawą funkcji HD Reality Enhancer wyostrza krawędzie obrazu i redukuje ziarnistość. Nowa technologia odpowiedzialna za kolory zapewnia też lepsze nasycenie barw, oferując „prawdziwe 14-bitowe kolory z 8-bitowego źródła”. Dostęp do 14-bitowych kolorów ze źródeł 8-bitowych zapewnia pilot zdalnego sterowania – wszystko sprowadza się do wciśnięcia odpowiedniego przycisku.
Nowość ma trafić na rynek w listopadzie, w cenie 2000 dol. Poza tym, w ofercie Sony pojawią się też gotowe zestawy kina domowego (odtwarzacze Blu-ray wraz z głośnikami).
Odtwarzacze Sharpa. Od gory: BD-HP21U, BD-HP50U (Fot. Electronista.com)
Na koniec – Sharp
Sharp przedstawił dwa odtwarzacze Blu-ray AQUOS, modele BD-HP21U oraz BD-HP50U. Obydwa urządzenia oferują jakość Full HD 1080p 24fps, złącze HDMI w wersji 1.3, jak również funkcję Quick Start, dzięki której są one gotowe do pracy w niecałe 10 sekund od uruchomienia. Odtwarzacze Sharpa współpracują ze wszystkimi nośnikami, począwszy od płyt CD Audio, skończywszy na najnowszych filmach Full HD dostępnych na krążkach Blu-ray.
Nowości obsługują dźwięk surround 7.1, włącznie z Dolby TrueHD, DTS HD i Dolby Digital Plus. W ich wyposażeniu znajdziemy m.in. Profile 1.1, co oznacza, że użytkownik ma dostęp do specjalnych dodatków, które może wyświetlać na telewizorze wyposażonym w funkcję PIP (Picture-in-Picture, z ang. obraz w obrazie). Innymi słowy: możemy oglądać film i jednocześnie w niewielkim okienku wyświetlać dodatkowe materiały. Brakuje natomiast Profile 2.0, jaką znajdziemy w odtwarzaczach Panasonic i Sony.
Co ważne, urządzenia Sharpa nie są horrendalnie drogie. Model BD-HP21U kupimy a 350 dol., podczas gdy za wersję BD-HP50U zapłacimy już 450 dol.
Źródło: PCMag.com, Electronista.com
Komentarze
2