Ruszyły beta testy usługi Steam dla Linuksa
Czy Windows ma czego się bać?
Po długich zapowiedziach firma Valve oficjalnie udostępniła klienta Steam dla Linuksa w wersji beta. Usługa jest dostępna jedynie dla osób zaproszonych do beta testów i dla systemu Ubuntu, jednak sprawni linuksiarze znaleźli sposób, aby pobrać i testować usługę również w przypadku braku zaproszeń czy posiadania innej dystrybucji systemu Linux.
Początkowo twierdzono, że w becie Steam dla Linuksa znajdą się jedynie trzy tytuły, a dokładniej Portal, Team Fortess 2 i Serious Sam 3 BFE. Jak się jednak okazało, gier do dyspozycji testerów oddano około 25, a ich liczba ma się systematycznie powiększać. Z nieoficjalnych danych wynika, że obecnie wewnętrzny klient Steam for Linux zawiera już więcej gier, niż miała ich w chwili oficjalnej premiery wersja Steam dla Mac OS X. Również wbrew wcześniejszym zapowiedziom Valve w wersji beta jednak znalazł się tryb BigPicture, co z pewnością ucieszy niektórych użytkowników.
Warto podkreślić, że za pomocą wspomnianej już strony internetowej, na której można było zapisywać się do udziału w testach usługi Steam, swoich zgłoszeń dokonało ponad 60 tysięcy osób. Firma Valve mogła jedynie wybrać z nich około tysiąca osób. Jednak użytkownicy, którzy nie dostali się do zamkniętych testów usługi, w najbliższym czasie mogą otrzymać klucz dostępu, gdyż Valve zapowiedziało, że będzie co jakiś czas wybranym osobom wysyłać zaproszenia.
W wersji beta Steam dla Linuksa został oddany jedynie dla systemów Ubuntu, jednak im bliżej do premiery wersji stabilnej, będzie dodawana obsługa kolejnych dystrybucji.
Mimo wszystko wnikliwi użytkownicy Linuksa, którym zaproszenie do testów przeszło koło nosa, natychmiast wpadli na pomysł uruchomienia klienta bez zaproszenia. Do tego celu należy jedynie pobrać aplikacje Steam ze strony Valve lub z Centrum Oprogramowania, a następnie dokonać jej instalacji za pomocą menadżera pakietów (instalacja graficzna lub tekstowa).
Jeżeli w systemie będzie brakowało wymaganych pakietów, menadżer oprogramowania powinien je automatycznie doinstalować. Następnie można już przejść do uruchomienia usługi.
Na tym etapie należy zalogować się do swojego konta Steam i jeżeli otrzymaliście dostęp do beta testów, będziecie mogli rozpocząć je od razu. Jeśli jednak nie otrzymaliście zaproszenia, to do wykonania została wam tylko jedna nieskomplikowana czynność, której opis znajdziecie na stronie Reddit, gdzie pojawił się jako pierwszy oraz dokładniejszy na omgubuntu.
Tam również można znaleźć więcej informacji na temat usługi i działania gier. Należy jednak podkreślić, że ten sposób nie gwarantuje poprawnego uruchomienia wszystkich dostępnych gier, aczkolwiek większość z nich będzie działała poprawnie.
Możliwe jest również uruchomienie Steam na innych dystrybucjach Linuksa, o ile problemu nie będą stanowiły dystrybucje pokrewne Ubuntu korzystające z podobnych mechanizmów i paczek deb, to na innych np. z paczkami rpm, mogą wystąpić problemy. Dlatego aby uruchomić na nich Steam (chociaż są oficjalnie nieobsługiwane) należy dokonać ręcznej instalacji plików zawartych w paczce lub przebudować plik instalacyjny .deb do innego formatu.
Jednakże nie zalecamy zarówno uruchamiania usługi Steam na innych niż Ubuntu dystrybucjach ani też omijania wymogu posiadania zaproszenia do testów.
Niedługo powinny wystartować otwarte testy usługi z jeszcze większą porcją gier.
Źródło: Valve, Reddit, Phoronix, UbuntuVivbes, OmgUbuntu, geek
Komentarze
22Na Windzie to trzeba ludziom tutoriale robić jak w EXE klikać a tu już prawie wszystko obczaili, co może zniechęcić Valve w obawie się kraczeniem.
Nigdy nie myślałem że będę się cieszył że istnieje Linux i że mogło by to zastąpić system Microsoftu. Teraz gdy widzę co się dzieje w przypadku Windows 8 - już wiem że to "przyszłość" po tym co MS zrobił z WIN8 wiem że będzie to najlepsza alternatywa. Brawo! Oby tak dalej...