Prototypy Steam Machines trafiły do testerów - system Linux SteamOS gotowy do testów
Firma Valve rozesłała testerom prototypowe modele komputerów Steam Machines, dodatkowo zostały udostępnione źródła i pliki instalacyjne SteamOS.
Firma Valve zgodnie z szumnymi zapowiedziami rozesłała do wylosowanych osób pierwsze 300 testowych komputerów do gier Steam Machines, a także udostępniła próbną kompilację systemu Linux SteamOS beta 1.0 Alchemist, którą mogą już testować zainteresowane osoby.
Jakiś czas temu Gabe Newell stwierdził, że Linux jest przyszłością branży gier. Tym samym zapowiedziano wprowadzenie na rynek trójelementowego zestawu, komputera do gier Steam Machines wyróżniającego się modułową i łatwą w rozbudowie budową, systemu zoptymalizowanego pod kątem gier – Linux SteamOS oraz kontrolera nowej generacji Steam.
Zgodnie z zapowiedziami firma Valve rozlosowała 300 szczęśliwców, którzy zgłosili chęć udziału w testach wspomnianych komputerów, a następnie 13 grudnia rozesłała wszystkie prototypowe modele. Niestety z uwagi na przeszkody prawne, sprzęt mogli otrzymać jedynie użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych. Mimo wszystko gotowe zestawy, produkowane przez różnych producentów będą masowo dostępne już w przyszłym roku na terenie całego globu.
Obecnie w internecie możemy już znaleźć pierwsze opinie i przemyślenia testerów, którzy otrzymali zestaw. Jak się okazuje, opinie są satysfakcjonujące i dotyczy to zarówno samego komputera, systemu, jak i kontrolera. Pojawiło się już kilka materiałów wideo prezentujących prototypowe modele Steam Machines w akcji, na których możemy zobaczyć, jak wygląda z bliska cały zestaw, jak wygląda proces wczytywania systemu, a także jak prezentuje się rozgrywka.
Warto wspomnieć, że Valve udostępniło także system SteamOS 1.0 w wersji beta zatytułowanej Alchemist. System jest elementem bazowym komputera Steam Machines, ale można go zainstalować także na dowolnym innym komputerze. W odróżnieniu od wcześniejszych doniesień, sugerujących, że SteamOS będzie w pełni niezależną dystrybucją Linuksa i niezawierającą trybu desktop, stało się jednak inaczej.
Otóż SteamOS jest zmodyfikowaną wersją (tzw. forkiem) dystrybucji systemu GNU/Linux, a dokładniej Debian „Wheezy” 7.1. Twórcy udostępnili już pliki źródłowe systemu oraz kompletne pliki instalacyjne systemu. Na podstawę wybrano właśnie Debiana z uwagi na jego stabilność oraz szerokie możliwości modyfikacji. Względem Debiana 7.1, wersja beta 1 systemu SteamOS wprowadza m.in. zaktualizowane wersje własnościowych sterowników, na chwilę obecną oficjalnie obsługiwane są jedynie układy NVIDIA GeForce, jednak obsługa układów AMD i Intel niebawem zostanie dodana – oczywiście można zmusić SteamOS do działania z tymi układami, jednak najwyraźniej twórcy czekają na przystosowane do niego nowe wersje sterowników graficznych AMD i Intela.
Z pozostałych zmian należy wymienić przeniesienie z testowej gałęzi systemu (backport) biblioteki GNU Libary C, a dokładniej zintegrowaną wersję eglibc 2.17. Wprowadzono własny kompozytor graficzny Xcompmgr, w którym wprowadzono ponad 4000 linii kodu mającego usprawnić prace gier i współpracujące z X11. Twórcy zastosowali jądro w wersji 3.10.11 z wieloma poprawkami i ulepszeniami. Dodatkowo w systemie znalazło się domyślnie środowisko graficzne GNOME 3 wraz z GNOME-Shell, za pomocą którego otrzymamy dostęp do zwykłego linuksowego pulpitu.
W praktyce użytkownik ma podczas uruchamiania systemu SteamOS do wyboru dwie sesje, jedną uruchamiającą od razu system w trybie SteamOS w trybie BigPicture – przystosowany do dużych ekranów i komfortowej obsługi padem oraz drugą stanowiącą klasyczny desktop ze środowiskiem GNOME 3, z którego można uruchamiać natywne dla Linuksa aplikacje, a także uruchomić klienta Steam.
Warto dodać, że system został wyposażony w menadżer aktualizacji, które będą pobierane z serwerów firmy Valve. Osoby zainteresowane instalacją systemu powinny zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi testowej wersji SteamOS.
Wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel lub AMD 64-bit
- Pamięć RAM: 4GB
- Dysk: 500GB
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce (AMD i Intel będą obsługiwane wkrótce)
- Obsługa: UEFI boot oraz port USB do instalacji systemu
Proces instalacji SteamOS wraz z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania został opisany przez twórców na stronie społeczności Steamuniverse.
Kliknij, aby pobrać system Linux SteamOS 1.0 beta Alchemist
Źródło: Steam, Just a Gaming Blog, omgubuntu, arstechnica
Komentarze
34gaben favorite hero confirmed
Samego Steam Machines nie zamierzam kupować, ale gdyby sprzedawali osobno pada to skusiłbym się.