Strony internetowe są dziś coraz bardziej naładowane treściami multimedialnymi. Co zrobić, aby ładowały się one szybciej?
Jeśli porównamy prędkości Internetu dziś z tymi sprzed kilku(-nastu) lat, dojdziemy do wniosku, że jest znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że nie może być jeszcze szybciej, a i takie starania powinny być podejmowane co najmniej z dwóch powodów: 1) coraz więcej urządzeń pozwala nam korzystać ze stron internetowych i 2) strony są coraz bardziej złożone i zaawansowane.
Pomysł jak przyspieszyć ładowanie się bogatych multimedialnie witryn średnio o 34 proc. przedstawili naukowcy z instytutu MIT oraz Uniwersytety Harvarda. Od dwóch lat pracują oni nad frameworkiem o nazwie Polaris, który ma skutkować takim właśnie wzrostem wydajności.
Jak to działa? Polaris automatycznie śledzi wszystkie połączenia między obiektami (których na stronie mogą być tysiące). Następnie wykorzystuje swój szczegółowy rejestr tych oddziaływań, aby utworzyć „wykres zależności” dla danej strony.
James Mickens, profesor Harvardu, porównuje Polaris do podróżującego biznesmena: gdy odwiedzasz jedno miasto, czasem orientujesz się, że musisz odwiedzić kilka innych przed powrotem do domu. Gdyby ktoś wcześniej dał ci mapę wszystkich miast, mógłbyś zaplanować najszybszą możliwą trasę. Bez mapy również dotrzesz do swoich celów, ale niepotrzebnie będziesz błądził.
„Dla przeglądarki internetowej ładowanie wszystkich obiektów na stronie jest jak odwiedzanie wszystkich miast. Polaris z powodzeniem dostarcza listę wszystkich miast i ich połączeń, dzięki czemu przeglądarka jest w stanie załadować stronę szybciej” – tłumaczy prof. Mickens, dodając, że framework minimalizuje po prostu liczbę połączeń między przeglądarką a serwerem, dzięki efektywniejszemu ich planowaniu.
Polaris został napisany w języku JavaScript, dzięki czemu kompatybilność nie powinna stanowić żadnego problemu. Ważne jest również to, że jego wdrażanie będzie proste – wystarczy wkleić odpowiedni kod na stronie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdźcie wpis w serwisie MIT News.
Źródło: TechSpot, MIT News
Komentarze
7