Sunway TaihuLight - Chiny przedstawiają najwydajniejszy superkomputer na świecie
Sunway TaihuLight bazuje na autorskiej konstrukcji firmy Sunway i jest prawie 3-krotnie wydajniejszy od dotychczasowego lidera Tianhe-2.
W sieci pojawił się nowy ranking najwydajniejszych superkomputerów na świecie – dotychczasowy lider wydajności, Tianhe-2 w końcu spadł na drugie miejsce, a jego miejsce zajął prawie 3-krotnie wydajniejszy Sunway TaihuLight. To już trzeci rok z rzędu, gdy ranking TOP500 otwiera superkomputer z Chin.
Sunway TaihuLight znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Wuxi, gdzie będzie wspomagał m.in. badania zmian klimatu, prognozowanie pogody oraz badania analityczne. Superkomputer kosztował 1,8 miliarda juanów (164 mln dolarów), a jego budowę sfinansował chiński rząd (jedna trzecia kosztów) oraz prowincja Jiangsu i miasto Wuxi (pozostałe dwie trzecie kosztów).
W środku znalazło się 40 960 procesorów Sunway SW26010 (architektura RISC), z których każdy dysponuje 260 rdzeniami o taktowaniu 1,45 GHz. Procesor podzielono na cztery bloki obliczeniowe Management Processing Elements (MPE), które mają do dyspozycji 8 GB pamięci RAM – każdy procesor dysponuje więc 32 GB pamięci operacyjnej, a cały superkomputer ma jej aż 1,31 PB (!). Sunway TaihuLight działa pod obsługą autorskiego systemu operacyjnego Sunway RaiseOS 2.0.5.
Teoretyczna moc obliczeniowa Sunway TaihuLight to 125 PFLOPS, ale ta zmierzona wynosi „zaledwie” 93 PFLOPS – oznacza to zatem, że może on przeprowadzić 93 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dla porównania, Tianhe-2 osiągał prawie 34 PFLOPS.
Sunway TaihuLight wyróżnia się także całkiem niezłą efektywnością energetyczną, bo jego pobór mocy oszacowano na 15,37 megawata – nieoficjalnie wiadomo, że jest to drugi wynik na liście Green500, a więc najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie. Warto również wspomnieć, że całość zainstalowano w 40 szafach serwerowych z chłodzeniem cieczą, które łącznie zajmują powierzchnię 1000 metrów kwadratowych.
10 najwydajniejszych superkomputerów na świecie
Jak się rysuje przyszłość superkomputerów? Na pewno Chiny nie mogą czuć się bezpiecznie, bo wkrótce do walki wrócą Stany Zjednoczone – już pod koniec 2014 roku pojawiły się informacje o planach budowy superkomputerów Summit i Sierra, która będą korzystać z akceleratorów na bazie architektury Nvidia Volta, a ich moc obliczeniowa sięgnie 100 – 300 PFLOPS.
Liczba superkomputerów z USA (górny wykres) i Chin (dolny wykres) w poszczególnych edycjach rankingu TOP500 - wychodzi na to, że tzw. Państwo Środka staje się nowym liderem w tej branży
Z kolei do 2025 roku Stany Zjednoczone mają opracować konstrukcje, które przekroczą 1 EFLOPS (1000 PFLOPS) mocy obliczeniowej. Pewnym jest jednak to, że Chiny nie będą patrzeć na ten „wyścig zbrojeń” z założonymi rękami i do boju wystawią swoje superkomputery – szczegóły jednak utrzymywane są w tajemnicy.
Źródło: TOP500, Green500, HPCwire, IndiaToday, InsideHPC, ComputerBase, Report on the Sunway TaihuLight System (Jack Dongarra University of Tennessee)
Komentarze
13