Już wkrótce przysłuży się on walce z cyberzagrożeniami, dzięki nowej technologii kognitywnej działającej w chmurze obliczeniowej.
Watson to superkomputer opracowany i rozwijany przez inżynierów IBM. Już wkrótce przysłuży się on walce z cyberzagrożeniami, dzięki nowej technologii kognitywnej działającej w chmurze obliczeniowej – Watson for Cyber Security. To kolejny etap trwającego od roku projektu – w poprzednim Watson uczony był języka opisującego bezpieczeństwo (i niebezpieczeństwa) w sieci.
W rozwoju technologii Watson for Cyber Security firmie IBM pomogą naukowcy z ośmiu amerykańskich uniwersytetów. Będą oni uczyli Watsona języka używanego w cyberprzestrzeni, budowali bazy danych oraz pomagali w opracowywaniu strategii radzenia sobie z zagrożeniami. Łącznie każdego miesiąca przetwarzanych ma być nawet 15 tysięcy dokumentów. Do tego jest jeszcze biblioteka IBM X-Force, w której zebrane są dane gromadzone od 20 lat (to szczegóły ponad 8 milionów ataków).
Po co jednak Watson for Cyber Security powstało? Powodem jest powiększająca się luka kompetencyjna, będąca wynikiem coraz większej ilości danych na temat zdarzeń IT do analizy. IBM szacuje, że każdego dnia przeciętna organizacja generuje ponad 200 tysięcy nowych zdarzeń, a każdego roku pojawia się 60 tysięcy blogów tematycznych i 10 tysięcy publikacji naukowych – to oznacza ogromną ilość danych do przyswojenia.
Watson ma pomagać w szybkiej analizie tych danych i sprawnemu rozpoznawaniu zagrożeń. Korzystając z wyników technologia odkryje schematy i pozwoli na wczesne wykrycie nowych typów cyberniebezpieczeństw. Specjaliści będą mogli dzięki tej technologii korzystać ze zautomatyzowanych systemów.
„Nawet gdyby branża była w stanie wypełnić szacowaną na 1,5 miliona etatów lukę w obszarze cyberbezpieczeństwa przed 2020 r., nadal mielibyśmy niewystarczające kompetencje. Ilość i tempo pojawiania się danych dotyczących bezpieczeństwa jest jednym z największych wyzwań. Wykorzystując zdolność Watsona do odnajdywania kontekstu tych stale narastających nieustrukturyzowanych danych, niemożliwych do samodzielnego przetworzenia przez ludzi, dostarczymy nowe analizy, rekomendacje i wiedzę dla specjalistów od bezpieczeństwa szybciej i bardziej precyzyjnie” – powiedział Marc van Zadelhoff, Dyrektor Generalny, IBM Security.
Źródło: IBM
Komentarze
3