IBM wystawiło swój superkomputer przeciwko dwóm mistrzom amerykańskiego odpowiednika teleturnieju Va banque. Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego testową rundę.
Zapewne wszyscy pamiętają pojedynek Garrego Kasparova z superkomputerem Deep Blue, a właściwie dwa pojedynki. Pierwszy wygrany przez mistrza, drugi - przez sztuczną inteligencję. Tym razem będziemy mieli okazję obserwować podobne spotkanie, choć w przeciwieństwie do szachów wymagające więcej refleksu. Superkomputer IBM, nazwany Watsonem, zmierzył się z dwójką uczestników w amerykańskim teleturnieju Jeopardy. W Polsce znany jest on pod nazwą Va banque i prowadzony był swego czasu przez Kazimierza Kaczora.
Warto przeczytać: | |
Superkomputer chłodzony wodą |
Ten specjalny odcinek nagrano już teraz, jednak emisja odbędzie się dopiero w lutym i wtedy też poznamy oficjalne wyniki. Możemy już jednak pochwalić się tym, co zdarzyło się podczas testowej rundy (którą możecie obejrzeć w filmiku poniżej). W roli mistrzów gry wystapili Ken Jennings oraz Brad Rutter, którzy mogą poszczycić się sporymi wygranymi w Jeopardy.
Próbną potyczkę wygrał Watson z wynikiem 4400 dolarów, Ken wygrał 3400 dolarów, a Brad 1200 dolarów. Tak, Watson nie zgarnął całej puli, ale nie zadecydowała o tym niewiedza, a ograniczony czas przeznaczony na przeanalizowanie pytania. Jednak to tylko jedna testowa runda. Standardowa gra to dwie rundy oraz część finałowa, w której uczestnicy, po poznaniu dziedziny z jakiej są pytania, określają za ile chcą zagrać, a następnie mają 30 sekund na odpowiedź. Uczestnik z największą liczbą punktów wygrywa.
Testy rozpoczęły się od dominacji Watsona, jednak w porę Ken i Brad rozgryźli system. Zauważyli, że muszą być szybsi od zawodnika IBM podczas zgłaszania gotowości. System potrzebuje bowiem 3 sekund na przeanalizowanie pytania, a następnie dopasowanie najlepszej odpowiedzi. Czas jest liczony od momentu otrzymania pytania w formie elektronicznej do zgłoszenia gotowości. Podczas nagrania programu publiczność miała podgląd na pracę Watsona - widziała trzy najbardziej prawdopodobne odpowiedzi oraz ich stosunek procentowy. Pozwalało to choć trochę poznać system dochodzenia do odpowiedzi.
Watson (nazwany także DeepQA) to tak naprawdę program komputerowy oraz superkomputer stworzony w oparciu o inny superkomputer IBM - Blue Gene/P. W skład całego systemu wchodzi ogromna baza danych, do której autorzy projektu pod przewodnictwem Davida Ferrucciego wprowadzili różne encyklopedie, powieści, słowniki, artykuły oraz związki między słowami. Prócz ogromnej bazy danych, Watson to około 100 różnych algorytmów przeszukujących i analizujących bazę danych. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej superkomputera IBM algorytmy nie są wykonywane jeden po drugim, a wszystkie naraz. Pozwala to znacząco skrócić czas reakcji komputera i sprawić, że ma jakiekolwiek szanse z ludźmi w tym dość szybkim konkursie. Jeśli kilka algorytmów przedstawia te same wyniki, są one przedstawiane wyżej w specjalnym rankingu. Jeśli żadna z odpowiedzi nie przekracza ustalonego przez IBM pułapu procentowego, Watson wstrzyma się od odpowiedzi by nie stracić punktów. Warto zaznaczyć, że system w żaden sposób nie jest podłączony do internetu, korzysta jedynie ze swoich baz danych.
W trakcie programu Watson przedstawiany jest jako monitor z awatarem zmieniającym kolor w zależności od procentowego stopnia poprawności odpowiedzi. Co jednak siedzi w jego wnętrzu? Wiemy jedynie o 15 TB pamięci RAM oraz 2,880 rdzeniach procesorów. Takie osiągi pozwalają na wykonanie 80 bilionów operacji na sekundę. Według magazynu Wired Watson ma wielkość 10 lodówek.
Tym co interesuje najbardziej jest fakt, że w Va banque nie odpowiada się na pytania. Tutaj prowadzący przedstawia wskazówkę naprowadzającą uczestników na odpowiedź. Zadaniem osoby jest odpowiednie zinterpretowanie podpowiedzi i rozgryzienie różnych zagadek słownych. Następnie odpowiednie skonstruowanie pytania zawierającego odpowiedź. Mając na uwadze te zasady szybkość Watsona robi jeszcze większe wrażenie
Aktualizacja:
Wyniki teleturnieju zostały oficjalnie ogłoszone. Wygrał ... Watson. Szczegóły dotyczące przebiegu rozgrywki znajdziecie w tym newsie.
Źródło: Endgadget
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
39Ta maszyna ma rozmiary dziesięciu lodówek.
Tekst źródłowy mówi o przestrzeni trójwymiarowej, a nie o płaszczyźnie. :)
I to człowiek zgarnie laury, nie maszyna.
:P
Co do samego przetwarzania danych czyli 100 algorytmow przetwarzania danych, na 2880 rdzeniach cziekawe jak to sie przekłada na ludzki mózg, tz czy np takie połączenie między neuronami to tak jak jeden rdzeń procesora? Ciekawe jaka jest analogia, no i wiadomo pamiec człowieka to ram zasilany glukozą i tlenem a nie prądem, w razie zaniku zasilania...
Ale ciekawe jaką pojemność moze miec ludzki mózg..
-nie wiadomo po co
-w kolejce na jednym rdzeniu nie zależnie ile ich masz...
Oby nie doszlo do powtorki z terminatora "skynet" ;))))))
Bo może potrafi, a może nie.
Poza tym, po to komputery stworzono, by liczyły, w końcu szybciej potrafią namalować obrazek w każdej grze niż człowiek ;)