Systemy klasy ERP coraz popularniejsze w małych i średnich przedsiębiorstwach
Według raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2014” już niemal połowa średnich firm korzysta z systemów ERP, co napawa dużym optymizmem.
Polskie średnie przedsiębiorstwa przekonują się do systemów ERP, co potwierdzają dane z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2014”. Aż 48,9 proc. polskich średnich przedsiębiorstw korzysta z rozwiązań klasy ERP, co jest 11-procentowym wzrostem w porównaniu z raportem dotyczącym roku 2013. Warto dodać, że małe przedsiębiorstwa także wykazują dużą dynamikę wzrostu w tym zakresie, z 10,8 proc. w roku 2013 do 15,3 proc. w ubiegłym roku.
Największy odsetek korzystających z zaawansowanych systemów IT nadal charakteryzuje duże przedsiębiorstwa i wynosi 82,2 proc., zaś sektory najczęściej korzystające z takich rozwiązań to wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (48,8 %), a także informacja i komunikacja (45,5 %).
Systemy ERP wciąż utożsamiane są raczej z większymi podmiotami. Jednak i na tym rynku zachodzą zmiany. Coraz więcej przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw zgłasza się do nas w poszukiwaniu rozwiązań informatycznych optymalizujących procesy w tych organizacjach. Na pierwszym miejscu w rankingu znajdują się moduły z zakresu HR, umożliwiające sprawne i efektywne zarządzanie personelem, czasem pracy czy urlopami - mówi Małgorzata Marchwant, Dyrektor Działu BW Quercus Sp. z o.o., firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP.
Wyraźnie niższy udział ERP wśród mniejszych firm wynika z konieczności poniesienia kosztów wdrożenia systemu oraz niedostosowanej infrastruktury w przedsiębiorstwach z sektora MSP. To jednak często tylko iluzoryczny powód. Na rynku istnieją jednak zamknięte rozwiązania gotowe do wdrożenia, zatem główną przyczyną jest raczej brak świadomości i wystarczającej ilości informacji na temat korzyści płynących z implementacji zintegrowanych systemów informatycznych.
Do zalet systemów klasy ERP ekspert firmy Quercus Sp. z o.o., specjalizującej się we wdrażaniu i serwisowaniu systemów SAP, zalicza usprawnienie procesów w firmie, lepszy przepływ informacji oraz łatwiejszy do nich dostęp i sprawniejsze zarządzanie. Są to bezpośrednio zalety przekładające się na korzyści ekonomiczne, zwłaszcza w przypadku wdrożeń modułów analityki biznesowej.
Przedstawiciele sektora MSP coraz śmielej spoglądają również w stronę hurtowni danych oraz systemów umożliwiających zaawansowane analizy biznesowe i tworzenie raportów (Business Intelligence). Hurtownia danych umożliwia również integrację wielu rozproszonych systemów bez względu na producenta, dając tym samym spójny obraz wyników firmy. Przypuszczam, że w najbliższym czasie to właśnie analityka, obok rozwiązań chmurowych, będzie zyskiwać na znaczeniu - podsumowuje Małgorzata Marchwant.
Źródło: Nonoproblemo
Komentarze
2Dryń, dryń! Czas się obudzić! Takie rzeczy są dla korporacji, a nie MŚP (chyba, że ktoś przyklei łatkę MŚP do firm z tysiącami pracowników i setkami komputerów).