Nowa wersja Flash Playera 10.1 beta przyniosła ważną zmianę. Adobe wprowadził w odtwarzaczu sprzętową akcelerację dla GPU. Czy każdy skorzysta z nowej możliwości?
Bez wątpienia Flash jest jedną z najpopularniejszych technologii używanych obecnie w Sieci. Wykorzystywany jest zarówno do budowania stron internetowych, elementów stron internetowych jak i reklam. Flash jest używany przez większość stron internetowych takich jak Youtube, Hulu, itp. Technologia w dużej mierze zawdzięcza swoją popularność dzięki możliwości obsługi jej przez różnorodne platformy - w przeciwieństwie do rozwiązań Microsoft.
Na stronach Adobe dostępna jest beta wersja nowego Flash Playera w wersji 10.1. Fakt ten wart jest naszej uwagi, ponieważ właśnie ta wersja częściowo przenosi obliczenia związane z dekodowaniem materiału Flash z procesora centralnego (CPU) na układ graficzny (GPU).
- Pobierz: Adobe Flash Player 10.1 beta
Do tej pory nawet najszybsze CPU były w pewnym, niekiedy dużym stopniu obciążane przez materiały Flash wysokiej rozdzielczości (HD). Jak się okazuje, nadal nie wszystkie GPU są obecnie obsługiwane przez nową wersję Flash Playera. Karty "za burtą" to na przykład niektóre chipy G80 od Nvidii.
Flash Player 10.1 beta powstał w ramach multiplatformowego projektu Open Screen Project. Nowa wersja pozwoli na przeglądanie nieskompresowanych stron internetowych oraz filmów HD na komputerach biurkowych oraz urządzeniach takich jak smartfony czy tablety. Adobe w nowym odtwarzaczu wprowadził również streaming materiału wideo z ochroną zawartości Adobe Flash Access 2.0.
Kluczowym usprawnieniem odtwarzacza w wersji 10.1 jest możliwość sprzętowego dekodowania materiałów kodowanych w standardzie H.264. Zarówno na komputerach PC z zainstalowanym systemem Windows czy Linux, komputerach z systemem Mac, notebookach oraz innych urządzeniach mobilnych. Przy okazji Adobe wprowadził nową wersję środowiska programistycznego Adobe AIR 2, dzięki któremu programiści będą mogli tworzyć nowe rozwiązania.
- Poprzez udostępnienie Adobe AIR 2 oraz Flash Player 10.1 wykonujemy znaczący krok w kierunku realizacji projektu Open Screen, który zapewni nowe, jeszcze lepsze wrażenia na każdym urządzeniu, wszędzie - powiedział David Wadhwani, dyrektor generalny oraz wiceprezydent działu Adobe odpowiedzialnego za platformy biznesowe. - Programiści będą mogli tworzyć nieskompresowaną zawartość stron internetowych, którą będzie można wyświetlać na wielu monitorach, zarówno na komputerach biurkowych jak i na netbookach, a w niedalekiej przyszłości także na szerokiej gamie urządzeń mobilnych (MID).
Akceleracja materiałów wideo w nowej wersji odtwarzacza działa na kartach: ATi Radeon HD 3000, HD 4000, także w wersji mobilnej, Radeonach HD 5700, 5800 oraz na kilku modelach FirePro, Nvidia ION, Geforce 8 z wyłączeniem układu G80 (8800 GTX i GTS), 9 oraz GTS/GTX.
Zagraniczny serwis internetowych Anandtech przetestował wersję 10.1 beta Flash Playera. Test przeprowadzono na platformie Nvidia ION. Odtwarzanie testowego materiału wideo zamieszonego w serwisie Hulu.com wygenerowało obciążenie procesora (CPU) na poziomie 30%, podczas gdy starsza wersja popularnego Flasha przy odtwarzaniu tego samego materiału obciążała procesor w 70%.
Porównanie użycia CPU w zależności od wersji odtwarzacza (pełen ekran, Full HD)
W podsumowaniu tesu możemy przeczytać: - Nowa funkcjonalność jest wspaniała. Wyniki uzyskane w serwisie Hulu są genialne, jednak testy przeprowadzone na stronie Youtube są jeszcze lepsze. Obciążenie procesora przy odtwarzaniu materiału HD spadło z 60 do 12%. Imponujące".
Jeden z materiałów użytych do testów:
The.Prince.Of.Persia: The Sands of Time Official Trailer HD (720p)
Źródło: DailyTech.com
Autorzy: HemaN, Marcin Sieradzki
Komentarze
33Poza tym jak już testować to przynajmniej film w 1080p:
http://www.youtube.com/watch?v=qW_K-l0fGRw&fmt=37
http://img404.yfrog.com/img404/7532/720pbefore.png
http://img297.yfrog.com/img297/9816/720pafter.png
http://img404.yfrog.com/img404/1598/1080pbefore.png
http://img404.yfrog.com/img404/1598/1080pbefore.png
1. w miare nowszy model karty graficznej
2. najnowsze sterowniki bo przy starych moze obraz byc w kolorowe tecze
cos jeszcze ja mam grafe na lapie NV7600GO wiec juz odpada napewno a na stacjonarce Radeon 9550 wiec to juz na pewno wogole odpada. Na radeonie odpalilem system winxp32 lecz obraz byl w kolory przewaga rozowy a fiolet ale na starych sterach z przed chyba pol roku jak nie wiecej. Na NV nie prubowalem bo ubuntu mam i chodzi dobrze jak bedzie oficjalna wersja to zainstaluje ale jesli nie to nie ma sensu bo beta to beta i to na pewno jeszcze w stadium begin pierwsza beta.
więc...po co tu wsparcie dla najnowszych procesorów i kart graficznych? skoro i tak sobie z tym świetnie radzą... ?