Kilka wskazówek na temat tego, jak powiesić telewizor na ścianie.
Nie każdy ma ogromny dom z przestronnym salonem, w którym znajdzie się miejsce na szafkę pod telewizor bądź samo dużych rozmiarów urządzenie. Rozwiązaniem może być umieszczenie go na ścianie. Ponadto opcja ta dla wielu to nie tylko oszczędność miejsca, ale też zwiększenie komfortu. Zanim jednak się na to zdecydujemy, dobrze byśmy mieli co najmniej podstawową wiedzę na ten temat.
To, co zaraz przeczytacie to wprawdzie informacja oczywista, ale mimo to trzeba o niej wspomnieć – nie każdy telewizor można powiesić na ścianie. Aby upewnić się, że posiadany przez nas model (albo ten, który zamierzamy dopiero zakupić) jest do tego dostosowany, należy sprawdzić jego specyfikację techniczną w poszukiwaniu informacji o zgodności ze standardem VESA (Video Electronics Standard Association).
Standard VESA określa ponadto odległość pomiędzy otworami montażowymi, co jest kluczowe przy wyborze odpowiedniego uchwytu. Przy jego wyborze, warto też zwrócić uwagę na to czy jest on w stanie unieść nasz telewizor – niektóre modele mają bowiem pod tym względem pewne ograniczenia.
Inną istotną kwestią jest dostosowanie telewizora do pomieszczenia. Na początku musimy zastanowić się nad tym, w jakim miejscu urządzenie ma zawisnąć i jak dużą powierzchnią dysponujemy. Wówczas dopiero możemy ustalić przekątną ekranu.
Przy ustalaniu miejsca na nasz telewizor powinniśmy też zadbać o to, by nie było ono zbyt mocno nasłonecznione (to bowiem negatywnie wpływa na przyjemność oglądania). Nie bez znaczenia jest także wysokość, na jakiej chcemy nasze urządzenie powiesić. Zaleca się, by środek telewizora był umieszczony odrobinę wyżej niż linia wzroku – przy czym im dalej od niego siedzimy, tym wyżej powinien być on zawieszony.
Wróćmy jednak na moment do samego uchwytu. Poza rozstawem otworów i udźwigiem, poszczególne modele różnią się także funkcjonalnością. Nieco droższe uchwyty pozwalają na przykład na regulację kąta pod jakim oglądamy telewizję. Na rynku znajdują się także rozwiązania umożliwiające odsunięcie urządzenia od ściany o kilkadziesiąt centymetrów.
Jeśli chodzi o sam montaż uchwytu – ten nie jest zbyt kłopotliwy. Jedynie co, to musimy się wyposażyć w wiertarkę oraz poziomicę. Wszystkie pozostałe potrzebne elementy znajdziemy w pudełku.
Powieszenie telewizora na ścianie to w wielu przypadkach bardzo dobry pomysł. Jeśli zatem jesteście zdecydowani, to życzymy udanych zakupów.
Źródło: ART, inf. własna
Komentarze
41widziałem całe mnóstwo badziewnych bardzo drogich uchwytów, gdzie cały ciężar spoczywa praktycznie na jednym wyrywanym kołku. czemu nie ma o tym mowy w artykule?
wiele uchwytów jest też zrobionych ze zbyt cienkiej blachy. wystarczy szturchnąć tv aby to całe ustrojstwo się pogięło. o tym też ani słowa w artykule.
gdyby był jakiś system ocen, bym zaminusował za brak istotnych informacji. a kto się ze mną nie zgadza, zapraszam do minusowania tej właśnie wypowiedzi :)
Mocowanie w ścianie ma rozstaw 25 cm do wykucia pod wkręty. Mój telewizor 65" ma długość powyżej 170 cm.
Każdy błąd wierconych otworów przekłada się 7 krotnie na TV.
Różnica poziomów którą uzyskałem na obu końcach to więcej niż 3.5 cm - widoczna bardzo. Udało się ją skompensować, ale nie do końca.
Przy takim ciężarze i przekątnej 65" = 65 kg moment skręcający też dokłada swoje na ramieniu uchylnym.
Naprawdę nie jest łatwo. ;)
Nie rozumiem pokazywania w reklamach wieszania TV prawie pod sufitem - to jakiś kompletny absurd, o ile nie chce się kogoś zniechęcić do oglądania.
Zrobiłem zdjęcie jakby kogoś ciekawiło:
https://kfdq2a.bn1301.livefilestore.com/y2pl0cGP8dGQY_C2raXX5W2KTxdU0j0mt32V6DS_VSWkrJzxSZHyNivdfCqqmPHaInIM5rvUzWLR87Ex-yBtzxkzXcHPMVAKyU5uE4wY5Nh5ek/WP_20141029_19_57_16_Pro.jpg
Z dobrych rad warto przed remontem pomieszczenia ukryć w ścianie kable.