Jakie konkretnie wymagania musi spełniać telewizor, aby zasłużyć sobie na certyfikat "Ultra HD Premium"?
Telewizor Ultra HD Premium – spotkaliście się już z takim oznaczeniem? Jeśli nie, to z pewnością w najbliższych tygodniach się spotkacie. Jest to przyznawany od początku tego roku certyfikat, mający wyróżniać telewizory oferujące najwyższą jakość obrazu. Co konkretnie to jednak tak naprawdę oznacza?
Certyfikat Ultra HD Premium przyznawany jest przez stowarzyszenie UHD Alliance, w skład którego wchodzą najwięksi producenci (Samsung, LG, Panasonic, Sony, Sharp, Hisense, TCL i TP Vision), wytwórnie filmowe (m.in. Disney, 20th Century Fox, Warner Bros., Universal, DreamWorks i Netflix), firmy technologiczne (Nvidia, Dolby, Novatek, Realtek, THX i Technicolor) oraz liczne niezależne laboratoria. Koalicja ta ma na celu zwiększanie popularności telewizorów o rozdzielczości Ultra HD oraz przyspieszanie rozwoju wizyjnych technologii.
Znaczek Ultra HD Premium zarezerwowany jest dla produktów i usług spełniających szereg rygorystycznych wymagań dotyczących jakości obrazu i dźwięku oraz dostępu do źródeł dystrybucji treści. Telewizor, który otrzymał certyfikat teoretycznie jest w stanie zaoferować materiały, które wyglądają i brzmią dokładnie w taki sposób, jak życzyliby sobie tego twórcy.
Telewizor Ultra HD Premium musi spełniać minimalną specyfikację, która przedstawia się następująco:
- rozdzielczość obrazu: Ultra HD (3840 x 2160 pikseli)
- głębia kolorów: 10-bitowa
- przestrzeń barwna (sygnał): BT.2020
- reprodukcja kolorów: >90 % przestrzeni P3
- rozszerzony zakres dynamiki: HDR (SMPTE ST2084 EOTF)
- jasność (wariant 1): >1000 nitów (ogólna) i <0,05 nitu (czerń)
- jasność (wariant 2): >540 nitów (ogólna) i <0,0005 nitu (czerń)
- obsługa treści strumieniowanych: Ultra HD, HDR, BT.2020
- dźwięk: przestrzenny
Wystarczy szybki rzut oka, by przekonać się, że większość ubiegłorocznych (i starszych) telewizorów Ultra HD nie załapałoby się na dopisek „Premium”. Co innego jednak modele na ten rok. Według oficjalnych informacji, certyfikat Ultra HD Premium został przyznany całej serii telewizorów Samsung SUHD 2016, modelowi Panasonic DX900 oraz telewizorowi LG Signature OLED TV (G6). Najpewniej w najbliższych miesiącach na rynku pojawią się kolejne zgodne z tym standardem urządzenia.
Źródlo: UHD Alliance, Engadget, FlatPanelsHD
Komentarze
22Poza ty już na rynku są google oculus rift i htc.
Jakość tych produktów z roku na rok zaczyna upadać w szczególności u Samsunga.
Czy zapewni to telewizor z równo podświetlonym ekranem, bez b/h pixeli? Czy reszta firm, które zrobią odbiornik a nie wezmą udziału w tej szaradzie będą produkowały gorsze odbiorniki?
https://i.ytimg.com/vi/6sXBMh9583I/maxresdefault.jpg
Same np. BT.2020 potrafi bardzo upiększyć obraz, i to nawet na moim starym LCD IPS widać różnice, a co dopiero na wyświetlaczu zdolnym do wyświetlenia całości tej palety. Dojdzie do tego jeszcze HDR, i tak naprawdę sama rozdzielczość przestaje być już wreszcie najważniejszym argumentem przy premierze nowych nośników z filmami