Ten tydzień jest w pewnym stopniu traumatyczny dla fanów telewizorów plazmowych HD. I dla producentów tych sprzętów.
Coraz więcej firm deklaruje, że nie będzie już produkować telewizorów plazmowych, pojawiają się także informacje o tym, że plazmy będą zwyczajnie zakazane w Unii Europejskiej.
Pioneer to pierwsza firma, która podała do wiadomości publicznej złe wieści. Producent był prawdziwym zwolennikiem tej technologii i jego telewizory plazmowe cechowały się (i wciąż jeszcze cechują) wysoką jakością - zarówno obrazu jak i wykonania. Mimo to Pioneer stwierdził, że do marca całkowicie wycofa się z tego segmentu rynku. Oczywiście była to szokująca wiadomość - wiele osób i mediów uważa tę firmę za najlepszego producenta plazm.
Plazmy Kuro i Kuro Elite są pożądane przez wielu entuzjastów i stanowią podstawę niejednego kina domowego. Cechują się fantastyczną jakością obrazu (m.in. świetne odwzorowanie koloru czarnego). Choć HDTV Pioneera są świetne, firma przestanie je produkować.
Również firma Vizio zdeklarowała, że wycofuje się z rynku telewizorów plazmowych i także zawiesza produkcję. Telewizory tego producenta nie cieszą się już takim uznaniem, ale cechują się - niewątpliwie - dobrym stosunkiem ceny do jakości, czego nie można już powiedzieć o panelach Pioneera (za jakość trzeba, niestety, dużo płacić).
I choć plazmy pod wieloma względami oferują lepszą jakość obrazu niż LCD, okazuje się, że jednak nie da się wygrać z ceną - panele LCD są znacznie tańsze i w rezultacie bardziej opłacalne dla większości użytkowników.
Ale to nie koniec złych wiadomości dla zwolenników plazm. Jeśli Unia Europejska przyjmie nowe prawo dotyczące m.in. norm zużycia energii elektrycznej przez telewizory plazmowe, to już niebawem może się okazać, że wiele takich telewizorów będzie… nielegalnych.
Nowa ustawa proponuje, by telewizory plazmowe zużywające wyraźnie więcej prądu niż LCD były niedopuszczone do obrotu na rynkach Unii Europejskiej. Zgodnie z przedstawionymi danymi, przeciętny 42-calowy telewizor plazmowy zużywa aż 822 kW energii w ciągu roku, podczas gdy telewizor LCD o tej samej przekątnej potrzebuje 350 kW, a telewizor CRT wymaga 322 kW.
Źródło: Inf. własna
Komentarze
39Te 'zielone ludki' w EU są coraz bardziej szkodliwe dla obywateli, a nie taki był przecież cel stworzenia Unii...
Niestety Przyjacielu, bzdury piszesz. LCD nawet dobrych firm od kilku lat drepczą w miejscu. Cały potencjał tej technologii został juz wykorzystany. Osttania nowość to S-IPS. Co do jakości, to kazdy kto ma oczy może różnicę zobaczyc, więc nie będę się na ten temat rozpisywać. Jak nie widzi różnicy kupi LCD - proste. Dodatkowo dziwnie wyglada to szacunkowo określane zużycie prądu. LCD zawsze żre tyle samo, natomiast w przypadku plazm (jak i CRT) chwilowy apetyt na waty jest zależny od tego co jest wyświatlane. Nowoczesne plazmy nie odbiegaja znacząco pod tym wzgledem od LCDków. Np moja 22" Iiyama CRT - max 160W - zużywa przeciętnie ok 90-100. Różnica znaczna.
A co do nielegalnych plazm, to nie chodzi o to że trzeba będzie je wyrzucić bo pójdzie się do więzienia, po prostu nie będzie już można ich sprzedawać.
Wszystko ściema, UE = ZSRR. Dobry pretekst żeby zbić kasę.
Pojebany ten świat.
ekran biały na max - 390W
ekran czarny - 70W
film - 100-270W
narciarz w białym kombinezonie na stoku - 380W :)
to tyle - ustawodawcy UE opierają się na artykułach z internetu ?
Jedyną obecnie alternatywą są LCD z dynamicznym podświetleniem na LED.
Miestety nie ma szeroko zapowiadanych telewizorów SED łączących technologię kineskopową z plazmową(?). Poobno jakość miodna.
W przypadku monitorow komputerowych mamy technologie TN, MVA/PVA, IPS/S-IPS.
A w przypadku telewizorow jakos nic sie o tym nie mowi. Czy wszystkie telewizory LCD sa TN?
Mam monitor LCD do komputera MVA i jest rewelacyjny. Kolory i katy sa znakomite. Ciekawe jakby zrobic telewizor w technologi MVA jak by wypadl vs Plazma. Mozliwe ze lepiej niz plazma (ale moge sie mylic).
Jak jest z migotaniem u plazm? W przypadku LCD to wiadomo ze nic nam przy 60hz nie migocze. A u plazm ekran jest odswiezany troche podobnie jak w crt. Czy widac to migotanie jak w crt?
W plazmach występuje migotanie, ale jest to niedostrzegalne. Oczywiście oko ludzkie w jakiś tam sposób bardziej się męczy.
Nie pytam o czern bo to wiadomo ze plazma. Ale jesli miedzy LCD MVA a plazma nie ma duzej roznicy a jest roznica w rozdzielczosci i cenie to wybor powinien byc oczywisty.
Nie stwierdzam. Moje zdanie jest pytajace. Moge sie mylic.
zalety plazmy - jakość czerni, jakość sygnału SD
wady plazmy - zielone duszki przy szybkim ruchu białych obrazów (można się przyzwyczaić)
co do zużycia energii - panie Grzegorzu - widać że nie zweryfikował Pan danych pisanych przez jakiegoś marketingowca od LCD - wielu tu piszących ma niestety rację - plazma różnicuje pobór energii od wyświetlanego obrazu a LCD nie (świetlówka świeci niezależnie czy oglądamy biały czy czarny obraz)
ogólnie sam mam plazmę (niestety na Kuro meni nei stać ale panasonic PV80 w zupełnosci wystarcza) i jakoś jej "wady" rekompensują mi codziennie z nawiązką jej zalety :):):):)
Pamietacie Rubia (taki telewizor) pobierał ok 250 W i to było strasznie dużo !
A dziś ! ?
A co ekologii to jestem za, oczywiście w zdrowym wydaniu znaczy gdzie sie da trzeba oszczedzać ale nie na pałe i w bezsensowny sposób.
Ale jak widac firmy maja to w nosie i wola zarobic...
"Zgodnie z przedstawionymi danymi, przeciętny 42-calowy telewizor plazmowy zużywa aż 822 kW energii w ciągu roku, podczas gdy telewizor LCD o tej samej przekątnej potrzebuje 350 kW, a telewizor CRT wymaga 322 kW."
albo będziesz musiał odszczekać pod biurkiem powyższe ;)
Przypuszczam że jak powyższe liczby mogą być prawdziwe to raczej powinno być napisane
CRT 822kWh
plazma 350kWh
LCD 322kWh
takie proporcje moim zdaniem były by wiarygodne.