To już drugi przypadek, gdy USA nie znajduje się w na podium zestawienia TOP500. Nadal jednak obejmuje czołowe miejsce pod względem liczby maszyn.
Znamy nową listę najszybszych komputerów na świecie. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu TOP500, dwie pierwsze miejsca zajmują konstrukcję z Chin - Sunway TaihuLight o mocy obliczeniowej 93 PFLOPS oraz Tianhe-2 o mocy obliczeniowej 33,9 PFLOPS. Zaskoczeniem jest natomiast trzecia lokata, bo amerykański Titan został pokonany przez szwajcarski superkomputer Piz Daint.
Piz Daint to konstrukcja zaprojektowana przez firmę Cray, która została zainstalowana w Szwajcarskim Narodowym Centrum Superkomputerowym (Swiss National Supercomputing Centre - CSCS). Ostatnio została ona jednak zmodernizowana – akceleratory Nvidia Tesla K20X zastąpiono nowymi Tesla P100, co pozwoliło zwiększyć moc obliczeniową z 9,8 do 19,6 PFLOPS.
Tym samym jest to nie tylko trzeci najwydajniejszy superkomputer, ale też ogólnie najwydajniejsza maszyna bazująca na akceleratorach graficznych oraz jedna z najbardziej energooszczędnych konstrukcji na świecie (w rankingu Green500 zajmuje ona szóste miejsce).
Procesory Intela nadal obejmują dominującą pozycję w najnowszym zestawieniu TOP500 - układy Xeon lub Xeon Phi napędzają 464 konstrukcje, IBM Power znajdują się w 21 superkomputerach, natomiast procesory AMD Opteron można znaleźć tylko w 6 jednostkach. Część konstrukcji wykorzystuje też potencjał koprocesorów – łącznie jest to 91 maszyn, z czego 74 bazuje na układach graficznych Nvidii, natomiast 17 wykorzystuje układy Xeon Phi (w trzech przypadkach zastosowano połączenie układów Nvidii i Intela). Przy okazji warto wspomnieć, że pierwsze 13 superkomputerów z listy Green500 bazuje na układach Nvidia Tesla P100.
Moc obliczeniowa superkomputerów z listy TOP500 (kolor fioletowy sumaryczna, niebieski najwydajniejszej konstrukcji, a pomarańczowy najsłabszej konstrukcji)
Co prawda Stany Zjednoczone już nie znajdują się na podium najwydajniejszych superkomputerów (wcześniej podobny przypadek miał miejsce w 1996 roku, gdy pierwsze trzy miejsca zajęły japońskie konstrukcje), ale za to prowadzą w liczbie najwydajniejszych superkomputerów – łącznie jest to 169 maszyn. Zaraz za nimi plasują się Chiny (160), Japonia (33), Niemcy (28) oraz Francja i Wielka Brytania (po 17). Polska może pochwalić się łącznie 5 superkomputerami na najnowszej liście TOP500 (obejmują one odpowiednio: 71., 131., 135., 161. i 275. miejsce).
Źródło: TOP500, CSCS, Nvidia, HPC Wire
Komentarze
8Po rankingu TOP 500 superkomputerów widać kto dysponuje przewagą gospodarczą. Chińczycy 5 razy wyprzedzają tu USA.