Nie milkną echa afery z zatajaniem informacji o słabszej specyfikacji dysków HDD z technologią SMR. Po nagłośnieniu sprawy, producenci zmieniają swoje podejście do klienta – po firmie Western Digital, listę słabszych modeli opublikowała także Toshiba.
Dyski twarde z technologią SMR są wolniejsze
Technologia Shingled Magnetic Recording (SMR) ma na celu zwiększenie pojemności dysków twardych. Rozwiązanie wprowadza system zachodzących ścieżek na talerzach magnetycznych, co pozwala zwiększyć zagęszczenie danych, ale jednocześnie wymaga poprawy zapisywania danych na sąsiednich ścieżkach
Efekt jest taki, że dyski twarde SMR (często są to najpojemniejsze modele w swojej klasie) oferują słabsze osiągi od modeli wykorzystujących konwencjonalną technikę Conventional Magnetic Recording (CMR). Spadek wydajności najbardziej jest widoczny przy długotrwałym losowym zapisie, więc przy obciążeniu typowym dla serwerów NAS.
Toshiba ujawnia modele dysków z technologią SMR
Na blogu producenta pojawił się wpis, w którym ujawniono listę dysków wykorzystujących technologię SMR – są to następujące modele:
- 3,5 cala: P300 4TB, P300 6TB, DT02 4TB, DT02 6TB, DT02-V 4TB, DT02-V 6TB
- 2,5 cala: L200 1TB, L200 2TB, MQ04 1TB, MQ04 2TB
Producent podkreśla, że seria N300, przeznaczona typowo do serwerów NAS, nie wykorzystuje technologii SMR.
Warto dodać, że wcześniej listę słabszych dysków opublikowała także firma Western Digital.
Źródło: Toshiba
- WD ukrywał informacje o słabszych HDD. Producent przyznaje się do błędu i obiecuje poprawę
- Dyski HDD jeszcze nie zginęły! Western Digital zapowiada modele o pojemności 60 TB
- Odzyskiwanie danych – 7 najpilniej strzeżonych tajemnic laboratoriów
Komentarze
13Sukces będzie dopiero wtedy, kiedy producenci będą w specyfikacji dysku pisać o sposobie zapisu danych. Na dzień dzisiejszy nawet jak ktoś kupi dysk z SMR i nie będzie z niego zadowolony, nie będzie mógł go zwrócić, bo dysk jest zgodny ze specyfikacją w 100%.
Wydajność to jedno, ale dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo danych. Na wydajność mógłbym przymknąć oko jak by cena dysku była atrakcyjna, ale na bezpieczeństwo danych NIE! Moim zdaniem dysk z zapisem SMR nie gwarantuje bezpieczeństwa danych, ponieważ skoro podczas zapisu uszkadza sąsiednie ścieżki, to jeśli podczas zapisu dojdzie do awarii prądu uszkodzone dane nie zostaną ponownie zapisane w poprawny sposób, a co za tym idzie stracimy je i nawet nie będziemy wiedzieć które to dane.
Jeśli się mylę to prosiłbym o link do informacji przekreślające moją teorie.