Trojany to nadal najgroźniejszy rodzaj złośliwego kodu. Z danych Panda Security wynika, że w listopadzie spowodowały aż jedną czwartą wszystkich infekcji. Powód: to właśnie one służą cyberprzestępcom do wykradania haseł dostępu i numerów kont bankowych. Mniej groźne, ale za to uciążliwe okazało się oprogramowanie adware.
Dane zebrane przez w grudniu skaner antywirusowy online Panda ActiveScan wskazują, że trojany oraz oprogramowanie adware spowodowały prawie połowę wszystkich wykrytych w listopadzie infekcji komputerów. Trojany zostały zidentyfikowane na 25%, a adware na 23% przeskanowanych komputerów. „Trojany i adware są najczęściej wykrywanymi złośliwymi kodami od początku roku. Ta tendencja utrzymuje się, ponieważ i jedne, i drugie umożliwiają cyberprzestępcom uzyskiwanie korzyści finansowych. Trojany pozwalają wykradać poufne dane, takie jak hasła bankowe i do kont email. Oprogramowanie adware natomiast umożliwia wyświetlanie reklam w postaci okienek pop-up czy bannerów. Firmy płacą więc cyberprzestępcom za to, żeby reklamy ich produktów pojawiały się na monitorach użytkowników komputerów” – wyjaśnia Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Security w Polsce.
Trzecie miejsce zajęły robaki, które ActiveScan wykrył na 9% komputerów. Były więc daleko za trojanami i oprogramowaniem adware. Kolejne lokaty zajęły trojany typu backdoor (4%), programy szpiegujące (3%), dialery (3%) i boty (2%).
Aż 31% infekcji zostało sklasyfikowanych jako „Inne”. Kategoria ta obejmuje różne rodzaje złośliwego oprogramowania: wirusy, narzędzia hakerskie, potencjalnie niepożądane programy, które – choć osobno nie spowodowały dużej liczby infekcji – łącznie były odpowiedzialne za prawie jedną trzecią. „Tak duży odsetek dowodzi, że obecnie mamy do czynienia z większą ilością odmian złośliwego kodu niż kiedykolwiek wcześniej” – dodaje Piotr Walas.
Na pierwszym miejscu rankingu złośliwego oprogramowania, które najczęściej infekowało komputery w listopadzie znalazł się trojan Downloader.MDW. Stworzony został do pobierania na zarażone komputery innych złośliwych kodów. Drugie miejsce przypadło trojanowi Lineage.BZE, a trzecie zajął Brontok.H. Czwarte i piąte miejsce przypadło robakom: Puce.E i Autorun.DZ. Za nimi znalazły się: oprogramowanie adware VideoAddon, trojan Dropper.UN i robak Perlovga.A. Pierwszą dziesiątkę zamykają backdoor Hupigon.AZG oraz oprogramowanie adware PC-Prot.
Oto 10 najbardziej złośliwych kawałków kodu w listopadzie:
Downloader.MDW - umożliwia hakerom przedostanie się do komputera i wykonanie niebezpiecznych działań
Lineage.BZE - wykrada hasła do gier online, przechwytuje dane zapisywane przez użytkownika
Brontok.H. - rozprzestrzenia się, rozsyłając wiadomości email i zapisując swoje kopie na zainfekowanych komputerach
Puce.E. - wpływa na wydajność komputera, uniemożliwiając wykonywanie niektórych zadań
Autorun.DZ. - umożliwia dostęp do zainfekowanego komputera
VideoAddon - powoduje wyświetlanie reklam w okienkach pop-up
Dropper.UN - rozprzestrzenia się, wykorzystując luki
Perlovga.A. - umożliwia hakerom przedostanie się do komputera i wykonanie niebezpiecznych działań
Hupigon.AZG - powoduje błąd eksploratora Windows i jego zamykanie
PC-Prot - powoduje wyświetlanie uciążliwych dla użytkownika okienek pop-up
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer nie padł ofiarą trojana lub adware, przeskanuj go. Panda Security oferuje bezpłatne narzędzia do skanowania, dostępne pod adresem http://www.infectedornot.com. W Encyklopedii Panda Security znaleźć można natomiast obszerne informacje o złośliwych kodach.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!