Wyniki badania Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej przeprowadzonego przez Microsoft we współpracy z EY
Ataki hakerów i wykradanie danych to nie informatyczne ciekawostki, tylko realny problem. Według raportu „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej”, coraz więcej dużych przedsiębiorstw będzie inwestować w zabezpieczenia IT.
Bezpieczeństwo IT jest coraz bardziej istotnym elementem budżetów dużych firm. Niedawno informowaliśmy o tym, że za brak przygotowania na cyberatak, notowane spółki mogą liczyć się z niższym ratingiem. Dziś zaangażowanie biznesu w tej kwestii potwierdza badanie przeprowadzone przez Microsoft we współpracy z EY.
Bezpieczeństwo IT coraz ważniejsze w budżecie
Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Zła jest taka, że tylko 36% dużych przedsiębiorstw liczy się z tym na tyle, żeby w tym roku zwiększyć budżet przeznaczony na bezpieczeństwo IT. Na szczęście kolejne 39% Zadeklarowało utrzymanie wydatków na poziomie zbliżonym do roku 2015.
Dla porównania, tylko 19% menedżerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sektora przemysłowego potwierdziło zwiększenie środków finansowych na kwestie zachowania bezpieczeństwa, akcentując jednocześnie konieczność poprawy ochrony kwestii związanych z rosnącą popularnością Internetu Rzeczy (IoT).
W co zainwestują firmy?
Główne trendy w obszarze bezpieczeństwa w 2016 roku to:
- Priorytety bezpieczeństwa
63% wskazuje na konieczność usprawnienia zarządzania dostępem do danych. 46% deklaruje wzrost inwestycji w obszarze przeciwdziałania wyciekom danych.
- Bezpieczeństwo środowisk mobilnych
43% CSO przyznało, że ich organizacje mają wdrożone rozwiązania umożliwiające zarządzanie bezpieczeństwem urządzeń mobilnych. Kolejne 25% planuje wdrożenie technologii tego typu.
- Edukacja w zakresie bezpieczeństwa chmury
43% ankietowanych menedżerów bezpieczeństwa przyznaje, że nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy, aby samemu ocenić bezpieczeństwo chmury.
Firmowe dane z daleka od prywatnej chmury
Nie bez powodu internetowe dyski są głównymi bohaterami wielu spektakularnych wycieków danych: od poufnych informacji drobnych przedsiębiorstw, po osobiste fotografie amerykańskich gwiazd. Wiedza polskich CSO na temat bezpieczeństwa danych i systemów chmurowych jest nadal niewystarczająca. 43% ankietowanych menedżerów bezpieczeństwa przyznaje, że nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy, aby samemu ocenić bezpieczeństwo chmury. Oznacza to, że osoby odpowiedzialne w organizacjach za kwestie bezpieczeństwa potrzebują szczegółowych informacji, wytycznych oraz przede wszystkim rekomendacji ze strony właściwych agend rządowych.
Badania „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej” było przeprowadzone w październiku 2015 r. wśród członków zarządu odpowiedzialnych za zarządzanie obszarem informatyki, technologii i bezpieczeństwa reprezentujących sektor dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych.
Źródło: Microsoft
Komentarze
6