Uaktualnienia Microsoftu: mija 6 lat od wydania pierwszej łatki
Wielki wtorkowy update dla systemów Microsoft Windows przypadł na szóstą rocznicę publikacji pierwszego biuletynu zawierającego poprawki dla oprogramowania Microsoftu. Od października 2003 roku do sieci trafiło ponad 400 pakietów uaktualnień eliminujących 745 problemów z zabezpieczeniami w niemal wszystkich produktach firmy Microsoft.
Aż 230 z dotychczasowych update'ów dotyczyło błędów określanych jako krytyczne. Taki błąd umożliwia przejęcie hakerowi pełnej kontroli nad systemem. Na szczęście koncern Microsoft wydaje często kolejne pakiety uaktualnień, które eliminują tego typu wykryte problemy. Ten rok jest rekordowy pod względem liczby wykrytych luk - dotychczas wykryto ich aż 160, o 5 więcej niż w całym zeszłym roku. Widać także ogromny postęp w stosunku do wcześniejszych lat - zarówno w tym, jak i w zeszłym roku wykryto więcej bugów niż w latach 2004 i 2005 razem wziętych.
Uaktualnienia dla oprogramowania Microsoft ukazują się bardzo regularnie - w przeciągu ostatnich 30 miesięcy były one publikowane co 4 tygodnie. W ciągu całego programu zdarzyły się tylko 4 miesiące, w których nie zostały udostępnione żadne aktualizacje. Często update'y są bardzo obszerne - 10 razy zdarzyło się, że eliminowały one aż 20 błędów w zabezpieczeniach. Całą bibliotekę update'ów możecie znaleźć na oficjalne stronie koncernu Microsoft.
Koncern Microsoft uaktualnia swoje oprogramowanie coraz częściej nie tylko ze względu na usprawnione metody ich wyszukiwania, ale także ze względu na rosnącą presję ze strony cyberprzestępców. Wg raportu firmy Qualys, aż 80% ataków ze strony hakerów zostaje dokonanych w zaledwie 10 dni od wykrycia luki w zabezpieczeniach. O powadze sytuacji świadczy przykład działań hakerów w kwietniu tego roku - w ciągu zaledwie kilku dni zdołali oni wykorzystać ponad połowę luk w tym czasie odkrytych.
Warto zauważyć, że nie tylko gigant z Redmond poprawia zabezpieczenia swych produktów. Bardzo dużą liczbę uaktualnień dotyczących bezpieczeństwa przeprowadziły także firmy Oracle oraz Apple. Eksperci rynku IT jednak zgodnie odnotowują, że to Microsoft poczynił największe nakłady w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa swych produktów. Należy jednakże pamiętać też o drugiej stronie medalu - "powinniśmy bić brawa Microsoftowi za ogrom wysiłków, jakie wkłada w przygotowanie uaktualnień poprawiających bezpieczeństwo. Z drugiej jednak strony tak duża liczba patchów pokazuje, że bezpieczeństwo wciąż nie jest sprawą priorytetową w fazie tworzenia oprogramowania", powiedział Matt Kesner, dyrektor ds. technicznych w Fenwick & West LLP w Mountain View w Kalifornii.
Nam pozostaje mieć nadzieję, że zarówno koncern Microsoft, jak i inni producenci oprogramowania dołożą wszelkich starań by wyposażyć w skuteczne zabezpieczenia dostarczane do naszych domów i biur aplikacje.
Źródło: pcworld.com
Komentarze
14A w świecie informatyki utarła się nazwa czwartkowego dnia updatów. W prawie każdy drugi czwartek miesiąca ukazują się najważniejsze łatki do windy.
A jeśli żal Tobie zasobów to pozostaje Tobie DOS;)
Wg mnie Windows bardzo dobrze robi wydając takie aktualizacje dzięki czemu możemy mięc bardzo dobry i stabilny system.