UZ będzie szkolił przyszłych inżynierów do pracy przy realizacji projektów dla ESA.
Ostatnie odkrycia astronomiczne, jak również osiągnięcia Polaków w tej dziedzinie sprawiły, że Uniwersytet Zielonogórski – jako pierwszy w kraju – powołał kierunek inżynieria kosmiczna.
Studenci z kierunku inżynieria kosmiczna będą przygotowywani do pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach realizujących zamówienia dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tym sektorze, a co jakiś czas możemy pochwalić się kolejnymi osiągnięciami, co sprawia, że „polska myśl techniczna” jest coraz bardziej ceniona na arenie międzynarodowej.
Kierunek prowadzony będzie przez Wydział Fizyki i Astronomii współpracujący z wydziałami Inżynierii Lądowej i Środowiska, Mechanicznym, Elektrotechnicznym, Informatycznym i Telekomunikacyjnym. Studenci mogą także liczyć na staże i praktyki w przedsiębiorstwach związanych z technikami satelitarnymi – tak polskimi, jak i zagranicznymi.
Pierwsza rekrutacja będzie miała miejsce już w tym roku – chętni będą mogli składać dokumenty od początku czerwca. Uniwersytet Zielonogórski przygotował 40 miejsc na inżynierskich studiach stacjonarnych.
Absolwenci mają być gotowi do pracy przy przetwarzaniu i analizie sygnałów oraz danych satelitarnych i naukowych, a także wspomaganiu projektowania, testowaniu, budowie i nadzorowaniu działania urządzeń satelitarnych oraz naziemnych obserwatoriów astronomicznych. Studenci będą również przygotowywani do prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami i technikami satelitarnymi.
Rzecznik UZ, Ewa Sapeńko, dodała także, że szczególnie wyróżniający się uczniowie będą mogli ubiegać się o granty ESA umożliwiające studia magisterskie w projekcie Erasmus Mundus Master Course In Space Spience and Technology.
Źródło: PAP, RedOrbit
Komentarze
13http://db.org.pl/
putin podpisal juz kapitulacje?