Ze względu na ograniczenia infrastrukturalne i techniczne samochodowi z próbkami medycznymi droga między kliniką a laboratorium w stanie Karolina Północna zajmuje nawet pół godziny. Dron tę samą trasę jest w stanie pokonać w 3 minuty i 15 sekund.
UPS uruchomił nową usługę logistyczną – próbki medyczne w Raleigh będą dostarczane przez bezzałogowe maszyny latające, czyli popularne drony. Będą to konkretnie czterowirnikowce Matternet M2 zdolne do poruszania się z prędkością ok. 40 km/h i przenoszenia ładunków o wadze 2,2 kg na odległości nieprzekraczającej 20 km.
Taka specyfikacja jest w zupełności wystarczająca, by realizując to samo zadanie znacząco wyprzedzać samochody. Drony sprawdzą się w pilnych przypadkach – mówimy zatem o „zwiększeniu efektywności dostaw medycznych, obniżeniu kosztów i poprawie warunków opieki nad pacjentami z potencjałem ratowania ich życia”, jak możemy przeczytać w oficjalnej notce prasowej na ten temat.
Jak to działa? Specjalista umieszcza próbki lub preparaty w bezpiecznym pojemniku, który następnie instaluje w dronie. Ten ostatni samodzielnie porusza się po określonym torze (monitorowany przez wyszkolonego pilota) i po kilku chwilach jest na miejscu, gdzie przesyłkę odbiera drugi specjalista. I to tyle.
Zgodę na uruchomienie takiej usługi wydał Federalny Urząd Lotnictwa, wierząc w skuteczność i bezpieczeństwo tego rozwiązania. Oczywiście jest to tylko początek, a w przyszłości podobnych projektów będzie z pewnością dużo, dużo więcej.
Z jednej strony to praktyczne rozwiązanie samo w sobie, z drugiej jednak – cenny test, mogący zaowocować informacjami, które pozwolą przybliżyć urzeczywistnienie innej koncepcji, jaką są standardowe dostawy kurierskie realizowane z wykorzystaniem dronów.
Źródło i foto: UPS
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!