W chmurze liczy się przede wszystkim biznes – technologia to tylko narzędzie
Wykorzystanie przetwarzania danych w chmurze w praktyce biznesowej
Przetwarzanie w chmurze odgrywa coraz bardziej istotną rolę w transformacji biznesowej. Wciąż pojawiają się kolejne przykłady wdrożeń, statystyki, wyniki badań lub raporty analityków, które przypominają o wysokiej wydajności biznesowej, jaką można osiągnąć dzięki chmurze. Od klientów można usłyszeć również opinie, że tempo zmian rośnie do poziomu, przy którym wielu managerów w przedsiębiorstwach jest sparaliżowanych koniecznością tak szybkiego działania, ponieważ nie zawsze wiedzą, jaki kierunek rozwoju wybrać.
autor: Sven Denecken
Konwergencja przetwarzania danych w chmurze z mediami społecznościowymi, komunikacją mobilną i analizą wielkich zbiorów danych (ang. big data) zmusza obecnie firmy do bardzo szybkiego dostosowywania się do dynamiki zmian zachodzących na rynku. Jednocześnie firmy oczekują możliwości wprowadzania szybkich zmian w używanych przez siebie systemach IT, w taki sposób, aby przeprowadzane modyfikacje nie powodowały najmniejszych przerw w działaniu systemów informatycznych przedsiębiorstwa.
Globalne wydatki na aplikacje działające w chmurze publicznej rosną lawinowo – szacunkowo przy złożonej rocznej stopie wzrostu CAGR 17,7% w latach 2011–2016 wzrosną one z 76 do aż 210 mld USD.
Niewiele firm chciałoby też usunięcia i zastąpienia dotychczas wykorzystywanych systemów IT (i niewiele z nich mogłoby sobie na to pozwolić), nowymi – większość nawet nie rozważa takiej możliwości. Obecnie, najczęściej przedsiębiorstwa – niezależnie od swojej wielkości – pragną zachować podstawowe i sprawdzone systemy IT, z których są zadowolone, ale jednocześnie chcą mieć też możliwość wprowadzania szybko istotnych, innowacyjnych zmian, które będą w stanie nadążyć za rynkowymi trendami i w efekcie dać firmie przewagę nad konkurencją. Środowiskiem umożliwiającym płynne wprowadzanie tego tupu zmian, i to bez potrzeby pozbywania się starych systemów, jest środowisko chmurowe.
Zarządzanie zmianami w hybrydzie
Jednym z rozwiązań chmurowych, które spełnia wyżej określone warunki jest środowisko hybrydowe. Łączy ono tradycyjną, istniejącą w firmie infrastrukturę IT z systemem Cloud computingu. Hybryda umożliwia sprawną adaptację w obszarach, w których istotna jest szybkość, oraz stabilizuje obszary, w których nadal uzasadnione jest dotychczasowe podejście do systemów IT. Zapewnia ona elastyczność, możliwość wyboru i kontrolę klientom, którzy chcą dynamicznie wprowadzać nowe rozwiązania w stopniowo modernizowanej firmie. Pozwala to generować nowe przychody i zmniejszać koszty, unikając większych zakłóceń.
Wprowadzając zmiany należy określić najpierw nietypowe potrzeby i sprawdzić, gdzie można uzyskać sprawność z wykorzystaniem najlepszych procedur postępowania – nie tracąc przy tym szybkości, jaką zapewnia chmura. We wprowadzaniu innowacji trzeba indywidualnie współpracować z klientami i partnerami, aby ustalać właściwe strategie dla danej firmy, branży lub obszaru rynku i umożliwiać im skupianie się na swojej działalności podstawowej.
Przy wprowadzaniu zmian ważna jest też lepsza integracja zasobów IT z celami firmy. Trzeba jednak pamiętać, że integracja dokonana niewłaściwie lub pochopnie może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza, w sytuacji braku współpracy pomiędzy działami. Pamiętajmy, że obecnie ponad 60% zakupów rozwiązań informatycznych dokonują działy biznesowe, a nie działy IT.
Wykorzystanie i rozbudowa dotychczasowych środowisk
Firmy na całym świecie jasno i wyraźnie deklarują, że poświęciły mnóstwo czasu i pieniędzy na oprogramowanie biznesowe, więc nie mają zamiaru pozbywać się tego wszystkiego tylko po to, aby rozczarować się nowym, rozwiązaniem, które nie będzie w pełni zaspokajać ich potrzeb. Oznacza to, że zamiast usuwania i wymiany systemów należy pomagać firmom we wprowadzaniu innowacji, które umożliwia chmura. W przypadku firmy SAP odpowiedzią na tą potrzebę są pakiety integracyjne, które zapewniają klientom szybkie wprowadzanie i wykorzystywanie innowacji w chmurze, w środowiskach hybrydowych.
Chmura zapewnia maksymalne korzyści, gdy jest przyjazna i atrakcyjna dla użytkownika, któremu oferuje analizę kontekstową, tempo, mobilność i integrację.
Firma powinna mieć też pełny obraz swojej działalności. Systemy hybrydowe, pozwalają na łatwe przekazywanie danych. Dzięki odpowiednim usługom w chmurze możliwe jest też uzyskanie łatwego dostępu do wszystkich części układanki obejmującej klientów, pracowników, sprzedaż, usługi i dane finansowe. Dzięki implementacji usług chmurowych możliwe jest uzyskanie zgodności operacyjnej między działami i pomiędzy systemami. Co więcej, klienci usług dostarczanych w chmurze twierdzą zgodnie, że rozwiązania punktowe się nie sprawdzają (podobnie jak odseparowane systemy). Dlatego w przypadku takich akwizycji, jak przejęcie Ariba i SuccessFactors przez SAP-a, wiele środków pracy zainwestowano w połączenie w jednej ofercie wszystkich rozwiązań SAP związanych z chmurą.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!