Kraje azjatyckie słyną z najbardziej zapalonych graczy na świecie. W Korei Południowej Starcraft jest niczym religia.
W Chinach kilkudziesięciogodzinne sesje World of Warcraft to wcale nie odosobnione przypadki, a w Japonii niektórzy daliby się pokroić za swoje ukochane konsole z rodziny Nintendo i Playstation. W każdym z państw pasja niestety często kończyła się tragicznie. Najwyraźniej w znacznie uboższym Wietnamie sprawa nie wyglądała dużo lepiej, bowiem lokalne władze wypowiedziały wojnę grom sieciowym.
W chwili obecnej w państwie znanym nam głównie z amerykańskich filmów wojennych trwają wzmożone prace nad nowym ustawodawstwem, zgodnie z którym przedstawiony zostanie plan walki z uzależniem od gier.
Do tego czasu wprowadzono jednak szereg surowych limitów. Wolno grać tylko przez 3 godziny więcej, chyba, że mowa o grze edukacyjnej - wówczas limit podniesiono do 4, a nawet 5 godzin na dobę. W kraju zablokowano premiery kolejnych gier sieciowych (a nowy Medal of Honor zapowiada się tak dobrze...), zakazano reklam gier w mediach publicznych, a kawiarenki internetowe muszą być obowiązkowo zamknięte w godzinach od 23 do 6 rano.
Władze zwróciły się także do rodzimych wydawców gier o wybranie produkcji zawierających w sobie elementy przemocy i sklasyfikowanie ich wedle kategorii wiekowych (coś na kształt rodzimego PEGI). Sieciówki na rynek wietnamski trafiły w 2003 roku, obecnie znajduje się na nim około 80 tytułów, które przyciągnęły mniej więcej milion sympatyków. Państwo liczy 86 mln obywateli.
Źródło: Saigon Daily, Polygamia
Komentarze
7Nie wiedziałem, że PEGI powstało w Polsce ;)
Koreańczycy robią fajne MMORPG ? Hm, opinie są bardzo podzielone. Sam skłaniam się ku stwierdzeniu, iż ostatnie produkcje (a także sporo z tych wcześniejszych) tworzone są według utartego już schematu, a różnią się jedynie nazwami poszczególnych elementów.
Kto sprawdzi, czy wykorzystałeś swój ustawowy czas ? Zapewne obowiązek ten zostanie narzucony dostawcom internetu (ISP), ale równie prawdopodobne jest to, iż gra będzie wyłączała się po upływie określonego czasu (i nie pomoże zmiana czasu w systemie/BIOSie). Takie rozwiązanie istnieje już w wielu tytułach działających na terenie Korei Południowej.