I nie jest sama. Powodem jest, rzecz jasna, inwigilacja internautów na ogromną skalę.
foto: Roland Meinecke / Free Art licence
Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, której zawdzięczamy chociażby Wikipedię, postanowiła pozwać Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz Departament Sprawiedliwości (DJO) za prowadzone przez nie programy masowej inwigilacji.
Fundacja nie jest sama. Do pozwu zbiorowego dołączyło się osiem innych amerykańskich organizacji, w tym National Association of Criminal Defense Lawyers, Human Rights Watch oraz Amnesty International. Wspólnymi siłami chcą one położyć kres „programom wyszukiwania i przechwytywania danych komunikacji internetowych na dużą skalę”.
Wikimedia twierdzi, że NSA wykorzystuje metody pozyskiwania danych, których zgodność z prawem jest raczej wątpliwa. Fundacja zwraca też uwagę na fakt, że ustawa FISA pozwala Agencji gromadzić wszelkie dane, kwalifikujące się do kategorii „obcego wywiadu”. To z kolei jest tak szerokie pojęcie, że w rzeczywistości NSA ma możliwość przechwytywania informacji każdego rodzaju, co daje pole do różnego typu nadużyć.
„Dotykając szkieletu Internetu NSA uderza w szkielet demokracji. Wikipedia opiera się na wolności słowa i informacjach. Naruszając prywatność użytkowników NSA zagraża wolności intelektualnej. Ta zaś jest kluczowym czynnikiem w możliwości ludzi do tworzenia i rozumienia wiedzy” – piszą przedstawiciele Wikimedia Foundation.
Źródło: Neowin, Wikimedia Blog
Komentarze
8www.make.my/aukcje
Mega okazje, licytacje za grosze.
Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)