...Zebrał i opisał Jaromir Kopp w swojej książce „Mój QNAP”, z której elektroniczną wersją możecie zapoznać się bez opłat.
Wykonywanie kopii zapasowych jest (i pewnie pozostanie) najważniejszą funkcją powierzaną urządzeniom znanym jako serwery NAS. Lista ich możliwości jest jednak dużo dłuższa i obejmuje zarówno rozwiązania dla firm, jak i takie, na których zyskują użytkownicy domowi.
Najwięksi producenci starają się, by serwery zyskiwały kolejne funkcje i robią to w bardzo szybkim tempie. – „Cały czas jednak widzimy, że bardzo wiele osób – w tym również użytkownicy teoretycznie doskonale zorientowani w świecie nowych technologii – nie do końca mają świadomość, jak błyskawicznie urządzenia te ewoluowały w ostatnich latach i jak wiele zadań mogą realizować” – mówi Grzegorz Bielawski z firmy QNAP, znajdującej się we wspomnianej grupie.
NAS-y równie dobrze mogą dzisiaj pełnić funkcję serwera plików (w domowym centrum multimedialnym), firmowej poczty elektronicznej czy WWW. Mogą też służyć jako centrum monitoringu, oferując podgląd obrazu z kamer i zapisując materiały wideo na zainstalowanych dyskach. Kolejna pozycja z listy możliwości to wirtualizacja. Taka wielofunkcyjność pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić pieniądze.
Co więcej, taki sprzęt umożliwia zapisywanie i udostępnianie plików z wykorzystaniem zainstalowanych dysków twardych, ale coraz częściej oferuje też synchronizację danych z usługami chmurowymi, takimi jak Dropbox czy Amazon S3. Efekt jest taki, że wszystko znajduje się w jednym miejscu, co zdecydowanie jest użytkownikowi na rękę.
Serwery NAS znajdują również zastosowanie w domach – czy to jako najzwyklejsza w świecie chmura, czy też centrum multimedialne. Takie urządzenie może dekodować treści audio/wideo oraz odtwarzać muzykę i filmy (na przykład na telewizorze). Wszystko dzięki oprogramowaniu, wydajnym podzespołom oraz złączom HDMI.
Lista potencjalnych zastosowań jest dużo dłuższa. Tych z was, którzy są zainteresowani tym tematem, zachęcamy do lektury 100-stronicowego e-booka Jaromira Koppa – „Mój QNAP”, poświęconego możliwościom serwerów NAS na przykładzie sprzętu tytułowego producenta.
Źródło: QNAP. Foto: QNAP
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!