Dotarliśmy do kolejnych nieoficjalnych testów wydajności GeForce GTX 580. Oprócz tych wyników dowiedzieliśmy się także jak głośny będzie referencyjny układ chłodzenia i jakiego poboru mocy możemy realnie się spodziewać.
Nieoficjalne informacje pochodzą z włoskiego serwisu news4it. Wśród nich pojawiły się wyniki wydajności pojedynczej karty GTX 580 oraz dwóch takich kart połączonych w SLI. Niestety nie udokumentowano ich jakimikolwiek zrzutami ekranowymi. Podobnie jak w przypadku innych nieoficjalnych testów do wyników należy podchodzić z dystansem.
Warto przeczytać: | |
Podane zostały jednak informacje o platformie testowej, w której skład wchodził procesor Intel Core i7 pracującym z taktowaniem 3,2 GHz. Testy wykonano pod obsługą 64-bitowego systemu Windows 7, z użyciem sterowników NVIDIA ForceWare 260 oraz AMD Catalyst 10.10. Testy wykonano w rozdzielczości 1920x1200 z włączonym czterokrotnym antyaliasingiem (AA x4) oraz szesnastokrotnym filtrowaniem anizotropowym (AF x16).
Pierwszy wykres wygląda bardzo podobnie do tego, który prezentowaliśmy kilka dni temu. Wyniki wydajności zaprezentowano jako wydajność kart Radeon HD 6870, GTX 480 oraz co najważniejsze GTX 580 w stosunku do Radeona HD 5870, którego wydajność przyjęto jako punkt odniesienie. W porówaniu z już pisywanymi testami do porównania dodano grę Stalker: Call of Pripyat oraz karta Radeon HD 6870.
Jak już wcześniej pisaliśmy, wydajność GeForce GTX 580 jest wyższa od GeForce GTX 480 średnio o 17 procent, a względem Radeona HD 5870 o 35 procent. W stosunku do nowego Radeona HD 6870 przyrost wydajności jest jeszcze wyższy (średnio 130 procent) - należy jednak pamiętać, że to seria HD 6900 będzie teraz najwyższą w ofercie AMD.
Największa różnica wydajności względem produktów AMD występuje przy aplikacjach wykorzystujących tryb DirectX 11 oraz w Star Craft II. Najmniejszą różnicę odnotowano w grze esident Evil 5.
Drugi test jest trochę bardziej interesujący ponieważ zaprezentowano na nim wydajność dwóch kart GeForce GTX 580 połączonych w SLI. Niemniej jednak biorąc pod uwagę dużą cenę karty, nie każdego będzie stać na zakup aż dwóch 580tek. Tym razem porównano je tylko do Radeona HD 5870 w CrossFire, którego wydajność potraktowano jako punkt odniesienia.
Wydajność dwóch kart GeForce GTX 580 względem dwóch Radeonów HD 5870 jest średnio o 60 procent wyższa. Niestety na podstawie zamieszczonych wykresów nie można oszacować jak skaluje się tandem kart .
Następny wykres przedstawia stosunek wydajności do pobieranej mocy. Tym razem GeForce GTX 580 porównano jedynie z GeForce GTX 480, który potraktowano jako punkt odniesienia. W benchmarku Unigine Heaven oraz grze Stalker: Call of Pripyat są one bliskie 1,3, natomiast w grze Metro 2033 wynosi on około 1,25, a w 3DMarku Vantage 1.4. Taka informacja nikogo nie powinna dziwić ponieważ GTX 580 charakteryzować się będzie odrobinę mniejszym poborem mocy względem poprzednika, a zarazem jego wydajność będzie o około 17 procent większa.
Na koniec prezentujemy wyniki pomiarów głośności referencyjnego układu chłodzenia w porównaniu do konstrukcji znanych z innych modeli NVIDIA: GTX 280, GTX 285 oraz GTX 480. Warto zaznaczyć, że są to wyniki pomiarów wykonanych podczas pracy pod obciążeniem generowanym przez uruchomioną grę Crysis Warhead.
Wynika z nich, że chłodzenie GeForce GTX 580 nie jest zbyt ciche - generowany hałas wynosi 47 dBA. Dla porównania wentylator GeForce GTX 285 jest prawie tak samo głośny, a GTX 280 jest minimalnie głośniejszy. Najgorzej w całej stawce wypada GeForce GTX 480 z hałasem na poziomie 52 dBA.
Oficjalna premiera najszybszego Fermi dla komputerów domowych ma nastąpić już w niedzielę 7 listopada, podczas targów PDX LAN 16,5 w Portland. Ceny jak już pisaliśmy będa wynosiły około 500 euro.
Źródło: news4it.it, vr-zone.com
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
71To jest właśnie marketing. Słupek wygląda zdecydowanie lepiej, bo wartości "pomiarów" nie są od zera...
Z marketingowego punktu widzenia wykresy przygotowane doskonale.
Fejk jak nic.
Takie tabele to ja sam sobie mogę zrobić - albo i jeszcze lepsze.
Słowem: LOL
wracajac do tematu, sam szykowalem sie na gtX460 albo radka 5850, ale...
zagralem w Modern Warfare 2 na, tu uwaga!!! zintegrowanej Radeon 4200 co nie potrafi blu-raya odtworzyc zeby nie haczylo i zabkowalo. i tak naprawde do plynnosci rozgrywki wystarczylo wylaczyc antyaliasing (zreszta na 1650 i przy akcji pedzacej jak TGV to kto na antyaliasing patrzy) wszystko inne na high. zero przyciec akcja zwalniala tylko jak juz naprwde napadaly na mnie 3 plutony piechoty, bombardowaly samoloty i rozjezdzaly BRD.... albo wiec szaremu czlowiekowi wystarczy cos pokroju GF 9800 albo ten MW2 jest taka beznadzieja. (chyba jednak to drugie jest sluszniejsze bo szczegolowoscia przypomina Q3, moze Q4 tylko ma wieksze tekstury i kilka efektow np przezroczysta woda)
Teraz jest podobnie wszytko to zabiegi marketingowców - takich co maja dobra gadkę ale zero realnego pojęcia( nawet o tym co mówią).Czyli tego typu ludzi których to nigdy nie lubiło się w szkole i zabierało im się kanapki.
Benchmark to ostatni bastion normalności w komentarzach O!. a i podpisuje się pod powyższymi komentarzami. zobaczymy po marudzimy pozachwycamy się i będziemy płakać, gdyż większości na to nie stać.
poza tym narzekacie na temperaturę, prądożerność, a wiadomo przecież, że w kwestii zielonych stoi wyprodukowanie najwydajniejszego gpu w 2010 - dlatego tworzą takie monstra, nie zwracając uwagi na takie szczegóły ;)
Xfire?
widac ze nvidia solidnie sie przylozyla i stworzyla swietny produkt, nie dosc ze sporo szybszy od poprzednika, to jeszcze berdziej energooszczedny.
dla porownania w nowej generacji ati zmiany sa jedynie kosmetyczne
karta 2x razy szybsza ,a kreska 15 razy dłuższa