Wykorzystanie dodatkowych narzędzi wspomagających projektowanie form w systemie NX Mold Wizard
Narzędzia do automatyzacji projektowania form wtryskowych w Siemens NX Mold Wizard.
Aplikacja Siemens NX Mold Wizard jest oprogramowaniem, które służy do konstruowania różnego rodzaju form wtryskowych, odlewniczych czy ciśnieniowych. Software ten wyposażono w wiele narzędzi wspomagających projektowanie tego typu elementów. Jedną z grup narzędzi są polecenia pozwalające na zweryfikowanie poprawności przygotowania przez konstruktora gotowego narzędzia.
autor: Marcin Antosiewicz
W poprzednich artykułach poświęconych projektowaniu form wtryskowych w module NX Mold Wizard do pakietu Siemens NX przedstawione zostały narzędzia i polecania do analizy technologicznej wyrobu, opisano sposoby jak tworzyć gniazda formujące oraz to, jak wykorzystać bazę bazy części znormalizowanych w procesie konstruowania form. Teraz przyjrzyjmy się narzędziom pozwalającym na przyspieszenie prac konstrukcyjnych i zweryfikowanie gotowego narzędzia.
Formy wielogniazdowe
Bardzo użytecznym poleceniem jest Cavity Layout, które pozwala na szybkie powielanie gniazd formujących i ich automatyczne pozycjonowanie. Na poniższej ilustracji pokazano okno dialogowe, w którym należy zdefiniować liczbę gniazd i odstępy miedzy nimi (punkt „a” na ilustracji poniżej).
Inicjowanie rozmieszczania odbywa się poprzez wybranie ikony Start Layout (punkt „b” na ilustracji powyżej). Po wykonaniu szyku program umożliwia wycentrowanie wszystkich gniazd, względem układu współrzędnych. Użytkownik nie musi znać położenia wszystkich gniazd. Wybranie ikony Auto Center automatycznie wyśrodkowuje gniazda w odpowiednich miejscach.
Projektowanie wkładek
Projektowanie wkładki polega na wycięciu kształtu formującego, skopiowaniu go do nowo utworzonego komponentu i dodaniu kołnierza oraz wybrania. Polecenie Design Inerts w pełni automatyzuje ten proces. Po wycięciu kształtu należy wskazać górną ściankę wkładki i zatwierdzić polecenie. Na podstawie wskazanej geometrii, program oblicza wielkość kołnierza i długość wyluzowania.
Przycinanie wypychaczy
NX Mold Wizard umożliwia również automatyczne przycinanie komponentów spychających wypraskę. Po wstawieniu wypychaczy użytkownik przycina je i dodatkowo ma możliwość zdefiniowania długości pasowania.
Jeżeli wypychacze są wstawiane w miejscu kanału doprowadzanego tworzywo, użytkownik może automatycznie obniżyć powierzchnię wypychacza, wpisując odpowiednią wartość w polu Offset Value. Polecenie umożliwia także, zapisywanie wypychaczy pod innymi nazwami, w przypadku, gdy zostanie wstawiony ten sam komponent w kilku miejscach, a powierzchnia przycięcia jest różna dla każdego z nich.
Odejmowanie części znormalizowanych
W pakiecie Siemens NX w odróżnieniu od innych programów CAD przyjęto odmienną strategię wykonywania otworów pod elementy znormalizowane. W tradycyjnym modelowaniu wykonujemy otwór, następnie wiążemy otwór z wypychaczem za pomocą więzów. Taka strategia jest dobra ale tylko wtedy, gdy nie przewidujemy późniejszych zmian. W przypadku konieczności ich wprowadzenia pojawiają się problemy z asocjatywnością więzów. Zmiana rozmiaru wypychacza nie powoduje aktualizacji wielkości otworów itd.
W NX Mold Wizard plik z częścią znormalizowaną zawiera dwie bryły: True i False. Do True przypisana jest cześć znormalizowana, która wchodzi w skład formy, natomiast do False bryła otworu. W celu wykonania wybrania bryła False jest kopiowana do pliku i odejmowana. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwór zawsze pokrywa się z wypychaczem, a jego wielkość jest automatycznie aktualizowana podczas zmiany części znormalizowanej. Proces kopiowania i odejmowania, jest zautomatyzowany za pomocą polecenia Pocket.
Odejmowanie można wykonać na dwa sposoby. W pierwszym użytkownik wskazuje części (np. stempel), od których będą odejmowane części znormalizowane (np. wypychacze). Drugi sposób to wskazanie tylko części, od których będziemy odejmować i wybranie ikony Find Intercection, co umożliwi automatycznie zaznaczenie części znormalizowanych. Drugi sposób można pośrednio użyć do badania kolizji.
Dodatkową zaletą zastosowania polecenia Pocket jest automatyczne wykonanie otworów gwintowanych pod śruby. W domyślnej bazie NX otwór jest gwintowany na całej długości. W niedługim czasie użytkownicy będą mogli korzystać z bazy FCPK Bytów, która będzie posiadała pewne usprawnienia takie jak nanoszenie gwintu na odpowiednią długość.
Układ dolotowy formy
Kolejnym narzędziem wspomagającym projektowanie, jest zautomatyzowanie wstawianych kanałów doprowadzających tworzywo. Użytkownik definiuje szkic, wybiera typ oraz wielkość kanału. Program automatycznie przeciąga odpowiedni zarys po liniach prowadzących.
Kanał dolotowy można zaopatrzyć w przewężki. Definiowanie jej odbywa się przez wskazanie punktu wstawienia i wybrania kierunku płynięcia tworzywa. NX posiada w swojej bazie szereg stosowanych w przemyśle typów przewężek.
Kanały chłodzące
Na szczególną uwagę zasługuje pakiet poleceń tworzących kanały chłodzące. Do definiowania kanału, użytkownik może wykorzystać szereg poleceń zlokalizowanych na pasku Mold Cooling Tools.
Większość z nich, automatyzuje wykonanie modelu kanału. Najciekawszym poleceniem, które znacznie przyspiesza i weryfikuje poprawność układu, jest polecenie Cooling Circuits. Pozwala na sprawdzenie przebiegu cieczy. Jest to szczególnie ważny aspekt przy bardzo skomplikowanych układach.
Na podstawie przebiegu, program dobiera zaślepki i końcówki chłodzenia. Dodatkowo pozostałe bryły wchodzące w skład obiegu chłodzenia można zdefiniować jako przegrody i jednym kliknięciem wygenerować cały układ chłodzący.
Zobacz też artykuły:
https://www.benchmark.pl/artykul/projektowanie-form-wtryskowych-w-nx-mold-wizard-polecenia-i-narzedzia-do-analizy-technologicznej-wyrobu
https://www.benchmark.pl/artykul/narzedzia-wspomagajace-tworzenie-gniazd-formujacych-w-programie-siemens-nx-mold-wizard
https://www.benchmark.pl/artykul/wykorzystanie-bazy-czesci-znormalizowanych-w-procesie-konstruowania-form-w-nx-mold-wizard
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!