Programiści Java są poszukiwani i bardzo dobrze wynagradzani. Tak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Zajmujesz się programowaniem i chcesz zarabiać jak najlepiej? Postaw na technologię Java. Taki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z wynikami analizy Sedlak & Sedlak.
W czym programować, by zarabiać najwięcej?
Co drugi profesjonalista (starszy programista) zajmujący się programowaniem w technologii Java osiąga wynagrodzenie w granicach 9,5-12,2 tysiąca złotych miesięcznie. To najwyższy wynik według analizy Sedlak & Sedlak, mającej na celu analizę zarobków w branży IT.
Na drugim miejscu uplasowali się starsi programiści C/C++. U nich dolna granica jest podobna, a zarobki dochodzą do 11,6 tys. złotych. Trzecie miejsce przypadło z kolei programistom tworzącym aplikacje mobilne – połowa z nich zarabia więcej niż 8 tysięcy złotych.
To pięć najlepiej opłacanych stanowisk starszych programistów
(mediana wynagrodzenia brutto podana w PLN) / Sedlak & Sedlak.
Forma zatrudnienia a wysokość wynagrodzenia
Analiza wykazała wyraźną relację pomiędzy formą zatrudnienia a osiąganymi zarobkami. Najwięcej zarabiają starsi programiści, którzy są zatrudnieni „na kontrakcie”. W przypadku umów o pracę pensja jest średnio o 2 tysiące złotych niższa i jej mediana wynosi 10 tysięcy złotych na miesiąc.
Duże znaczenie ma też to, w jakim sektorze branży IT się pracuje. Co ciekawe, w typowych przedsiębiorstwach zajmujących się oprogramowaniem mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów to 10 tysięcy złotych i jest to trzecia pozycja. Wyżej są usługi (10 100 zł) i finanse (12 600 zł).
Starszy programista i młodszy programista
Czy różnica w wynagrodzeniu, na jakie ma szanse młodszy i starszy programista, jest duża? Tak – ten pierwszy zarabia średnio połowę tego, co drugi. „Na kontrakcie” mediana wynosi 6100 złotych, a w przypadku umowy o pracę – 4900 zł.
Młodsi programiści rzadko też mogą skorzystać z benefitu w postaci elastycznego środowiska pracy. Specjaliści zaś w 58 proc. przypadków mogą liczyć na elastyczny czas pracy i w 69 proc. – na opcję pracy zdalnej.
Więcej informacji o wynagrodzeniach programistów można znaleźć w Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT.
Źródło: Sedlak & Sedlak, ITWiz, Wynagrodzenia.pl, MamStartup. Foto: fancycrave1/Pixabay (CC0)
Komentarze
39Dlatego 5 lat temu wyjechałem z PL do UK - polecam to też Wam jak się zastanawiacie - w IT stawki są 2-4 razy wyższe a poziom zycia i kultury nieporównywalny. No i benefity - mo0ja firma daje np 1000 funtów bym sobie co 2 lata mógł kupić rower.
A i to są stawki brutto... Ja pier... serio przez ostatnie 5 lat zarobki stoją w miejscu? Ludzie uciekajcie stamtąd - zostawcie w kraju ONR i emerytów i uciekajci póki możecie.
Jak ktoś ma "gadane" nie musi być elitą w programowaniu.
Inna sprawa to lokalizacja, inaczej płacą w warszawie a inaczej w małym mieście.
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości kutasa z kręgosłupem.
Hahahahaha to nawet mi ich nie żal - robić w javie za 5 czy 6 tysi to trzeba być niezłym lamusem.
No zarobki głodowe - to fakt. Słabo, że człowiek z wykształceniem u nas zarabia mniej niż sprzątaczka w UK.
Dlatego zróbcier jak ja - pier... Polskę i jak macie jakieś skille polecam Szwecję, Holandię albo UK - to to co proponują w PL to są groszowe sprawy.
W UK Java programmer na start dostanie 3-4 razy tyle a koszty życia takie same (może max 20% wyższe).