Wyszukiwarka, która nie śledzi internautów, a działa i zarabia? Oto DuckDuckGo
Masz już dość Google i wszędobylskiej inwigilacji? Sprawdź alternatywę, którą może być wyszukiwarka Duck Duck Go
Od czasu niesławnej afery z inwigilacją uprawianą przez amerykańską agencję NSA, temat szpiegowania internautów nie traci na popularności. Informacje zbierają o nas i Microsoft ze swoim Windows 10, i Google ze swoją wyszukiwarką oraz Androidem. Jeśli więc masz już dość ciągłej inwigilacji w internecie, sprawdź wyszukiwarkę DuckDuckGo, która nie dość, że nie szpieguje użytkowników, to jeszcze działa i zarabia na siebie.
DuckDuckGo to amerykańska wyszukiwarka internetowa, która powstała w 2008 roku, a jej siedziba mieści się w Valley Forge w stanie Pensylwania. DuckDuckGo wyniki poszczególnych zapytań opiera nie tylko na tradycyjnych źródłach danych, ale również na informacjach umieszczanych w sieci przez internautów. Co jednak najważniejsze, wyszukiwarka ta nie gromadzi żadnych danych swoich użytkowników.
Wiele firm często wmawia nam wręcz, że agregowanie naszych danych i informacji o naszych aktywnościach w sieci to konieczność. Podobno dzięki temu, wyniki wyszukiwania są dokładniejsze i lepiej odpowiadają na nasze zapytania. Drugą stroną medalu są przychody z reklam, które dostosowywane są do odbiorców na podstawie posiadanych informacji na ich temat.
Poszukując opinii uzasadniających inwigilację szybko trafimy na wspomniane wyżej argumenty. Bez śledzenia wyszukiwarki będą mniej skuteczne, a cała e-gospodarka legnie w gruzach. W praktyce, jak pokazują mniejsze firmy i inicjatywy działające w sieci, można być skutecznym oraz rentownym bez zbierania danych o swoich użytkownikach. Przykładem jest tu wyszukiwarka DuckDuckGo.
DuckDuckGo staje się z wolna, choć systematycznie coraz popularniejsza. Niemniej, zastanowić się można nad tym, czy i jak długo utrzyma się na rynku, skoro nie śledząc swoich użytkowników, teoretycznie nie ma podstaw do generowania przychodów. Jak jednak zauważa twórca wyszukiwarki Gabriel Weinberg: DuckDuckGo właściwie jest rentowny! To mit, że musisz śledzić ludzi by zarabiać na wyszukiwaniu w sieci Web.
Dalej Weinberg tłumaczy, w jaki sposób zarabia się w internecie: Większość pieniędzy robi się bez śledzenia poprzez pokazywanie reklam bazujących na zapytaniu np. wpisujesz samochód i dostajesz reklamę samochodu. Te reklamy są dochodowe ponieważ ludzie mają zamiar kupić. Całe to śledzenie jest dla reszty internetu bez tego zamiaru szukania i dlatego jesteś śledzony po całym internecie z tymi samymi reklamami.
Poniższy wykres pokazuje rosnącą popularność wyszukiwarki bazując na dziennej ilości zapytań. Litera B oznacza zmianę polityki prywatności Google, C to moment, w którym Edward Snowden poinformował świat o praktykach inwigilacyjnych w internecie, zaś litery D oraz E to wprowadzenie DuckDuckGo do przeglądarek Safari i Firefox.
DuckDuckGo nie jest jednak firmą, która nie chce zarabiać i odcina się od wszelkich sposobów zarabiania w sieci. Nic podobnego. Firma emituje reklamy, choć niezbyt nachalne i zamierza walczyć o swoją rentowność. To wszystko jednak z zachowaniem wysokich standardów i dbałością o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników.
Jak więc widać, można nie inwigilując internautów dostarczać nie tylko usługi dobrej jakości, ale również zarabiać w sieci.
Źródło: di.com.pl; DuckDuckGo.com
Komentarze
19W Google wkurza mnie najbardziej ciągła captcha, która wyskakuje co 5 czy 10 zapytanie.
na benchmarku właśnie na tej stronie mam 13 wycinek, głównie jakieś adsensy/oceany i inne głupoty.
"Gabriel Weinberg: Yes, duck.com came as an asset in the unrelated On2 acquisition (On2 used to be known as Duck Corp). But it just sat there (pointing to this Duck Corporation history page) for a long time. I first inquired about it on 11/4/09. After several attempts, I got back a response “from management” on 3/25/10 that they didn’t want to sell it. Understandable. Now http://www.on2.com/ points to a Google explanation page about the On2 acquisition, yet http://duck.com/ points directly to Google search. Google owns lots of domains that don’t point anywhere, or not to their main search page. That means there was an affirmative decision somewhere along the line to redirect that particular domain to their search product."
Dlatego polecam https://startpage.com