Według najświeższych informacji, nowe konsole Xbox 360 zostały wyposażone w hybrydowy mikroprocesor Vejle, łączący w sobie zarówno procesor właściwy, jak i procesor graficzny. Układ został skonstruowany w ścisłej współpracy z IBM.
Warto przeczytać: | |
Według pierwszych szczegółów dotyczących konsoli Xbox 360 S, o której na łamach naszego serwisu pojawił się artykuł, w środku miał znaleźć się układ "Valhalla", a w nim procesor wraz ze zintegrowaną grafiką. Okazuje się, że nie jest to zupełnie tak, jak przedstawiano na początku. Po pierwsze, mikroprocesor typu System-on-chip (SoC) nosi nazwę "Vejle". Po drugie zaś, nie mamy tutaj do czynienia ze zintegrowaną kartą graficzną na wzór procesorów Intel i3, ale z jednym układem scalonym łączącym bezpośrednio CPU i GPU. Oddzielnie umieszczona jest pamięć eDRAM. Te informacje zostały ujawnione przez Microsoft podczas konferencji Hot Chips.
Na samym początku Xbox 360 dysponował kartą graficzną Xenos produkcji ATi oraz trzyrdzeniowym procesorem opracowanym przez IBM - wszystko produkowane w skali 90 nm. Później proces produkcyjny tych układów "zmniejszono" do 65 nm. Teraz IBM wraz z GlobalFoundries po długiej i mozolnej pracy stworzył z tego pojedynczy hybrydowy układ CPU/GPU. Jednocześnie produkcję przeniesiono na jeszcze niższy poziom 45 nm. Owe zabiegi zaowocowały 50% mniejszym zużyciem energii, a także dużą oszczędnością powierzchni.
Niemniej jednak największą ciekawostką jest fakt wbudowania w to "APU" magistrali Front Side Bus (FSB Replacement), której jedynym zadaniem jest spowolnienia działania Xboxa 360 S poprzez zmniejszenie przepustowość danych między GPU a CPU. Każdy normalny użytkownik zada proste pytanie: Po co celowo zmniejszać wydajność?
Jak się okazuje, Microsoft nie chciał, aby nabywcy odświeżonej wersji konsoli dysponowali większą mocą niż użytkownicy starszych modeli. Mogłoby to doprowadzić do produkcji gier, które "udźwignąłby" tylko Xbox 360 S, a tego - według Microsoftu - należało uniknąć. Magistrala FSB wyrównuje "szanse" i zapobiega takiej możliwości. Jest to "zabezpieczenie" na poziomie sprzętowym, zatem niemożliwe będzie jego ominięcie.
Źródło: Venture Beat
Polecamy artykuły: | ||
Klonujemy komputer - maszyny wirtualne | 100 porad i sztuczek do Windows 7 | Test 4 kart GeForce GTX 460 |
Komentarze
45LOL, nigdy bym takiego produktu nie kupil
ciekawe, teoretycznie zle napisane tytuly chodzilyby np. za szybko i bylyby przez to niegrywalne?
Faktycznie, zmniejszenie rdzenia o kilka mm2 daje dużą oszczędność powierzchni.
Moze mi ktos powiedziec dlaczego IBM nie robi prockow x86??