Pakiet aktualizacyjny New Xbox Experience został oficjalnie udostępniony.
Firma Microsoft udostępniła dziś (12 listopada) ogromną aktualizację oprogramowania swojej konsoli Xbox One. Pakiet nosi nazwę New Xbox Experience i zgodnie z nią całkowicie modyfikuje on interfejs oraz wprowadza szereg nowych funkcji. Co konkretnie się zmieniło i o co konsola Xbox One stała się dziś bogatsza?
Nowy ekran startowy
New Xbox Experience to przede wszystkim zupełnie nowy ekran startowy (dashboard). Został on oparty na systemie Windows 10 – ma być dzięki temu szybszy, bardziej intuicyjny oraz mocniej nastawiony na elementy społecznościowe. Czymś, co użytkownicy zauważą od razu jest możliwość przewijania w pionie.
Główną stronę ekranu startowego można podzielić na trzy główne części. Centralnym elementem jest okienko gier i aplikacji. Po jego prawej stronie znajdują się kafelki z poleceniami (informacje, zwiastuny, promocje itp.).
Poniżej zaś (tu wykorzystamy funkcję przewijania) umieszczona została lista ostatnio uruchomionych gier. Do każdej z nich przypisane dodatkowo będą elementy kontekstowe – zobaczymy dzięki nim wiadomości od twórców, sprawdzimy kto z naszych znajomych gra w ten sam tytuł oraz udostępnimy filmiki i screeny.
Jeszcze niżej znalazło się miejsce dla Przypięć, których ogólne zasady nie zmieniły się w ogóle.
Przewodnik – szybki dostęp do funkcji
Jedną z całkowitych nowości będzie Przewodnik. To funkcja, którą możecie kojarzyć z poprzedniego Xboksa – wysuwa się ona zza lewej krawędzi i daje natychmiastowy dostęp do wielu ważnych funkcji konsoli Xbox One. Są to:
- Profil: Można dodać i zarządzać profilami na konsoli, przełączać użytkowników, zobaczyć swój profil i listę osiągnięć.
- Znajomi: Można łatwo sprawdzić, którzy znajomi są online, zobaczyć gry w które grają, i zaprosić ich do przyłączenia się do gry.
- Grupa: Można łatwo uruchomić lub zarządzać Grupą, która może teraz zawierać 12 aktywnych uczestników.
- Wiadomości: Łatwy dostęp do wszystkich wiadomości i grupy do czatów tekstowych.
- Powiadomienia: Nowe informacje będą również zawarte w przewodniku i będą pokazywane osobno dla powiadomienia od społeczności i powiadomień związanych z grami.
- Ustawienia: Najczęściej używane ustawienia będą dostępne z podręcznego menu.
- Wstawianie: Aplikacje można będzie wstawić na ekranie bezpośrednio z Przewodnika.
Co na pulpitach?
Niezmiennie na interfejs konsoli Xbox One składa się kilka pulpitów, między którymi przełączamy się za pomocą „bumpera”. O pierwszym z nich (ekranie startowym) już pisaliśmy – co znajduje się na kolejnych?
Drugi pulpit przedstawia wszystkie elementy społecznościowe. Użytkownik może więc sprawdzić ostatnią aktywność swoich znajomych, jak i otworzyć transmisje i odtworzyć filmiki publikowane przez społeczność.
Wreszcie ostatni pulpit to sklep. Ten doczekał się prawdopodobnie największej rewolucji. Po pierwsze, wszystko zostało uporządkowane i mamy więcej kategorii. Po drugie, strony produktów są teraz bardziej przejrzyste. Wszystko to jest przygotowaniem na wprowadzenie możliwości instalacji desktopowych aplikacji z Windows Store na konsoli.
Centra gier
New Xbox Experience wprowadza również odświeżone centra gier. Każdy tytuł dostępny na Xbox One ma własny strumień aktywności. Z jego poziomu otrzymamy najnowsze komunikaty od twórców, obejrzymy materiały publikowane przez społeczność, pochwalimy się statystykami itd.
Wsteczna kompatybilność
Jedną z najważniejszych funkcji wprowadzonych w New Xbox Experience jest wsteczna kompatybilność. Dzięki niej na konsoli Xbox One możemy uruchomić gry, które do tej pory zarezerwowane były dla jej poprzedniczki.
Gry z Xbox 360 możemy uruchamiać zarówno w wersji cyfrowej, jak i z płyty. Otrzymujemy ponadto dostęp do pełnej zawartości – zarówno trybów jednoosobowych, jak i sieciowych. Pełną listę tytułów startowych oraz dodatkowe informacje znajdziecie w newsie: W te gry z Xbox 360 zagramy na Xbox One.
New Xbox Experience – co, jak, gdzie, kiedy?
Oficjalnie aktualizacja została już wypuszczona. W rzeczywistości jednak różni użytkownicy mogą otrzymać komunikat o jej dostępności w różnym terminie. Najprawdopodobniej jednak każdy z nas będzie mógł zaktualizować swojego Xboksa w ciągu najbliższych 10 dni.
Jeśli zaktualizowałeś już konsolę Xbox One, a nadal nie masz możliwości korzystania z kompatybilności wstecznej, o nic się nie martw. Ta opcja zostanie uruchomiona dopiero o godzinie 21.00.
Źródło: Microsoft, Xbox, Antyweb, YouTube, MajorNelson
Komentarze
15