Bezpieczeństwo komputerowe jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą jaka zaprząta naszą głowę w trakcie wakacji. Tymczasem, gdy korzystamy z sieci hotelowej, może okazać się, że poprzez lokalną sieć złapiemy trojana.
Warto przeczytać: | |
- (...) kilka tygodni temu brałem udział w corocznej konferencji bezpieczeństwa odbywającej się w bardzo eleganckim hotelu na Cyprze. Wszystko wydawało się idealne – do momentu, gdy połączyliśmy się z hotelową siecią Wi-Fi - mówi David Jacoby, ekspert z Kaspersky Lab, firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym.
Jeżeli kiedykolwiek zabrałeś swój laptop w podróż służbową lub na wakacje, znasz podstawową zasadę. Jeżeli chcesz połączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci hotelowej, zostajesz przekierowany na stronę kontrolowaną przez sprzęt hotelowy. Musisz podać kod dostarczony przez hotel lub szczegóły Twojej karty kredytowej – a wszystko to wprowadzasz na stronie, która może być bezpieczna lub nie.
- Na Cyprze odkryliśmy, że strona, na którą zostaliśmy przekierowani, gdy próbowaliśmy uzyskać dostęp do Internetu, była zainfekowana trojanem Gumblar - opowiada David Jacoby. - Hotel miał szczęście, że gościł ponad 30 specjalistów ds. bezpieczeństwa.
Logowanie się poprzez niezabezpieczone połączenia nie jest jedynym zagrożeniem w okresie wakacji. Gdy jesteśmy na wakacjach, zmieniają się nasze nawyki dotyczące korzystania z komputera i Internetu - rzadziej i krócej korzystamy z komputerów, praktycznie tylko po to, żeby uzyskać potrzebne informacje. Na przykład, logujemy się na dziesięć minut, żeby szybko sprawdzić skrzynkę pocztową, pobrać mapy oraz informacje o miejscach, jakie zamierzamy odwiedzić.
Lekceważenie łat bezpieczeństwa oraz aktualizacji antywirusowych podczas wakacji oznacza, że przy każdym logowaniu narażasz się na ryzyko. Gdy wrócisz do pracy po dwóch, trzech, a nawet czterech tygodniach wolnego, a przez ten czas nie używałeś swojego komputera, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że system jest całkowicie załatany, a oprogramowanie bezpieczeństwa uaktualnione. Naturalnie chcesz obejrzeć wszystkie śmieszne filmiki na YouTube, do których znajomi podesłali Ci odsyłacze, gdy byłeś na urlopie. Pamiętaj jednak o aktualizacji, zanim zaczniesz sprawdzać swoją pocztę czy klikać otrzymane odnośniki i załączniki.
Niezabezpieczone sieci, zainfekowane strony internetowe, podatne na ataki programy i systemy to techniczne aspekty bezpieczeństwa IT. Pomijając jednak kwestie techniczne, wiele osób wystawia się na ryzyko własnym zachowaniem, ujawniając zbyt wiele poufnych informacji na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych. Pisanie na publicznych portalach o tym, że zamierzamy spędzić dwa tygodnie w jakimś kurorcie w egzotycznym miejscu to prawie jak otwarte zaproszenie dla włamywaczy i innych przestępców do splądrowania Twojej posiadłości podczas Twojej nieobecności...
Poniżej kilka wskazówek, co zrobić, aby wakacje były bezpieczniejsze
Zanim wyjedziesz
- Nie ogłaszaj na portalu społecznościowym, że wyjeżdżasz na wakacje!
- Upewnij się, że zainstalowałeś wszystkie najnowsze łaty bezpieczeństwa, łącznie z łatami dla takich aplikacji, jak przeglądarki, programy do chatów itd.
Gdy jesteś na wakacjach
- Upewnij się, że Twój program antywirusowy jest aktualny. Nigdy nie wiadomo, co czai się w Sieci.
- Używaj zdrowego rozsądku – nie podawaj danych dotyczących Twojej karty kredytowej ani hasła, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Zrób to tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że sieć jest bezpieczna
- Jeżeli jesteś przesadnie ostrożny, wyłącz programy, które uruchamiają się automatycznie, takie jak Skype czy MSN – z pewnością nie chciałbyś, aby ktoś ukradł Twoje hasła przez niezabezpieczoną sieć.
Po powrocie
- Zanim zaczniesz czytać e-maile i pracować na swoim komputerze w pracy i w domu, przeskanuj go i zainstaluj odpowiednie łaty.
Źródło: Kaspersky
Polecamy artykuły: | ||
Najlepszebezpłatne gry do pobrania | TestGPGPU: NVIDIA Fermi vs ATI Evergreen | Chłodzenie przy 4.0 GHz - woda vs powietrze |
Komentarze
2