Powrót do przeszłości?
Zalman wprowadził do sprzedaży dwa coolery z serii CNPS8900, które wykorzystują niegdyś popularny radiator typu ORB oraz oprócz procesora, chłodzą także pozostałe podzespoły komputera.
Obecnie najpopularniejszymi coolerami dla procesorów są potężne konstrukcje wieżowe, ale starsi „komputerowcy” zapewne pamiętają jeszcze modele typu ORB. Dzięki koreańskiej firmie Zalman mamy jednak okazję przypomnieć sobie zapomniane chłodzenia, bowiem producent ten zademonstrował dwa nowe rozwiązania nawiązujące do legendarnej serii CNPS7000.
Zalman CNPS8900 Quiet i CNPS8900 Extreme wykorzystują miedziany radiator o okrągłym kształcie, który bezpośrednio styka się z procesorem za pomocą dwóch miedzianych rurek cieplnych o średnicy 6 mm. Wewnątrz radiatora zamontowano 110 mm wentylator z podwójnym łożyskiem kulkowym.
W pierwszej wersji chłodzenia jego prędkość można regulować w zakresie 1000 – 1500 RPM, a generowany hałas wynosi wtedy 19 – 25 dBA. Z kolei wydajniejszy model Extreme oferuje wentylator o prędkości obrotowej 1250 – 2800 RPM, którego generowany hałas wynosi 19,5 – 35 dBA.
Obydwa chłodzenia ważą 400 gramów, a ich wymiary wynoszą 120 x 120 x 60 mm. Oznacza to zatem, że bez problemu powinny się zmieścić w każdej obudowie – nawet w wąskich modelach HTPC. Na uwagę zasługuje również fakt, iż coolery chłodzą zarówno procesor, jak i kartę graficzną, chipset płyty głównej, sekcję zasilania oraz moduły pamięci RAM.
W zestawie znajdują się zapinki dla podstawek AMD AM2(+), AM3(+), FM1 oraz Intel LGA 775, LGA 1155, LGA 1156 i LGA 1366.
Coolery Zalman CNPS8900 są już dostępne w sprzedaży, a ich ceny wynoszą 150 zł. Producent udziela 24-miesięcznej gwarancji na swoje produkty.
Więcej o chłodzeniach dla procesorów:
- Thermaltake Frio Extreme: dwuwieżowy cooler dla procesorów
- Zalman CNPS10X Optima: optymalna cena i wydajność
- Arctic Freezer 30 - cooler dla AMD i Intela
- Zalman CNPS20LQ - kompaktowe chłodzenie cieczą
Źródło: Zalman, inf. prasowa
Komentarze
19W sumie nie za bardzo widzę sens odgrzebywania tej konstrukcji, ale poczekajmy na testy.
freezone Q-80), konstrukcja głośna, mało wydajna i co najważniejsze bardzo szybko zapycha się kurzem nieważne gdzie stoi obudowa!
Ciekawie wyglądają te heatpipe'y, takie rozwiązanie może być całkiem wydajne.
Powiem szczerze ze kilka lat juz siedzę w sklepie komputerowym i może i chłodzenie fajne, wydajne, ale schody zaczynają sie w chwili kiedy wentylator sie kończy i jest problem z jego zastąpieniem.
Oczywiście mozna cos wykombinować, lecz gdy mamy radiator o standardowych uchwytach bez problemu mozna to wymienić.
Pozdr.
Już bym wolał kupić sporo wydajniejszego Thermaltake Contac za 100zl.
kiedys to byl jakos + - i jeden jak to sie mowilo to obrotow