Komputery

ZimaBlade rzuca wyzwanie Raspberry Pi. Co oferuje chiński SBC?

przeczytasz w 2 min.

Chińska firma CrowdSupply przedstawiła niedawno ZimaBlade, jednopłytowy komputer oparty o procesory Intel. Wg producenta SBC dedykowane jest do roli serwera osobistego i/lub multimediów, platformy do gier retro oraz wielu innych zastosowań. Co je wyróżnia?

ZimaBlade - opcje

Strona produktu opisuje, że ZimaBlade będzie dostępny w dwóch konfiguracjach. Do wyboru będziemy mieli czterordzeniowy (taktowany do 2,2 GHz) lub dwurdzeniowy (z zegarem do 2,4 GHz) procesor Intel Celeron, a każdy z nich posiadać będzie najnowsze instrukcje (tj. AES, VT-x i VT-d). W każdym przypadku CPU będzie wsparte przez zintegrowaną kartę graficzną (taktowaną 750MHz), która obsługuje takie technologie jak Intel Quick Sync Video, Intel Clear Video HD czy Intel Clear Video. Ponadto na płytce znajdziemy pojedyncze gniazdo SODIMM, obsługujące do 16 GB pamięci RAM DDR3L oraz pamięć eMMC o pojemności 32 GB. Najciekawsze są jednak dodatkowe złącza.

ZimaBlade - złącza

ZimaBlade został bardzo hojnie wyposażony przez producenta. Na jego pokładzie znajdziemy:

  • 2x SATA 6,0 Gb/s
  • 1x MiniDP 1.2
  • 1x interfejs Board-to-board eDP
  • 1x PCIe 2.0 (x4)
  • 1x port LAN GbE
  • 1 x USB typu C (dane + zasilanie + wyświetlacz)
  • 1 x USB 3.0 typu A
  • 2x USB 2.0

A to wszystko zostało zamknięte na powierzchni 107 x 80 x 23 mm i w wadze 175 gram. Do pracy tego SBC będziemy potrzebować minimum 36 watowego zasilacza na USB-C (12V/3A), który będzie można dokupić w zestawie wraz z obudową, radiatorami, czy dedykowanymi (do obudowy) nóżkami.

Patrząc na całe urządzenie, kluczowy wydaje się tutaj być interfejs PCI-Express. To właśnie on pozwoli potencjalnym kupującym podpiąć niemalże dowolną kartę rozszerzeń, by rozbudować funkcjonalność samej płytki. Nawet na przykładowych grafikach można zobaczyć, jak producent sugeruje taką możliwość.

ZimaBlade - możliwości

CrowdSupply wspomina również, że ZimaBlade będzie dostarczany z preinstalowanym systemem CasaOS (opartym na Debianie), który jest w pełni kompatybilny z ekosystemem kontenerów Docker. Oczywiście w przypadku architektury x86 nie stoi nic na przeszkodzie, by zastosować inny system z rodziny GNU/Linux, BSD, czy chociażby Windows.

No i jeszcze kluczowy aspekt – cena. Producent zapewnia, że będziemy mogli dokonać zakupu ZimaBlade już od 265zł. W naszym przypadku najprawdopodobniej będziemy musieli doliczyć koszty dostawy, VAT oraz cło. Wobec tego cena powinna finalnie wynosić coś w okolicy 350zł.

ZimaBlade - porównanie wydajności

Porównanie wydajności ZimaBlade do Raspberry Pi 4

Co ciekawe, to nie jest pierwsze podejście chińskiej firmy do „walki” z Raspberry Pi 4. W zeszłym roku CrowdSupply zaprezentowało ZimaBoard, który oferuje podobną funkcjonalność co ZimaBlade, tyle że jego cena zaczyna się od prawie 500 (!) złotych. Także nowsze urządzenie pod tym względem będzie zdecydowanie atrakcyjniejsze dla klientów.

Test ZimaBoard na tle Raspberry Pi 4

Jak zapatrujecie się na tego typu chińską propozycję SBC? Czy Waszym zdaniem jej porównywanie do „Malinki” ma sens? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

Źródło: zimaboard.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    digitmaster
    0
    Sprzęcik jest bardzo fajny, sam użytkuję ZimaBoard i się sprawdza, natomiast te produkty nie mają podjazdu do Raspberry STM32 czy nawet Arduino ze względu na brak wyprowadzeń GPIO. To zupełnie inny segment, dlatego też Autor pokusił się na typowy clickbait w tytule albo nie ma pojęcia o tym segmencie rynku. Przeczytał że to SBC i od razu połączył kropki w kierunku RPi

    "tyle że jego cena zaczyna się od prawie 500 (!) złotych. Także nowsze urządzenie pod tym względem będzie zdecydowanie atrakcyjniejsze dla klientów."

    No nie wiem. Główną zaletą ZimaBoard jest dual gigabit ethernet, który pozwala na zrobienie z niego routera dzięki OpenWRT albo firewalla dzięki pfSense. I jest to w zasadzie pół darmowe rozwiązanie porównując do ceny innych, kompatybilnych z tymi systemami urządzeń (najprostszy Netgate 1100 kosztuje prawie 200$ i oferuje 1/4 możliwości ZimaBoard, a lepszy i wydajniejszy Netgate 2100 który może konkurować wydajnością z ZimaBoard kosztuje 350 $ + przesyłka). Tu masz za grosze w pełni kompatybilny i wspierany sprzęt. Wszystko działa od ręki i nie trzeba się bawić w np. dogrywanie sterowników - wszystko jest od razu i za tę kompatybilność się płaci.
    • avatar
      Diuran
      0
      Jeszcze żeby korzystali z procesorów intel n100 lub jeszcze lepiej n200 to jeszcze a nie celeron.
      • avatar
        Damian Szymański
        0
        Dla osób, które szukają taniego SBC - jak znalazł. Jednak to raczej nie konkurencja dla arm-owych produkcji. Tu zazwyczaj sam fakt x86 jest dyskwalifikujący. Jeśli zaś chodzi o lepszą alternatywę dla Raspberry Pi to polecam Orange Pi 5 lub Rock5 (b/a).
        • avatar
          pawluto
          0
          O wszystkim zadecyduje cena - jak będzie taniej niż malinka to będzie hit a jak tak samo lub drożej to chinczycy mogą się cmoknąć...wiecie w co.,..

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login