W niedzielę, we Wrocławiu zmarł Jacek Karpiński, inżynier, pionier polskich badań nad rozwojem komputerów, twórca niezwykle ciekawie zapowiadającego się mikrokomputera K-202.
9. kwietnia tego roku naukowiec skończyłby 83 lata. Jacek Karpiński był pomysłodawcą i współtwórcą takich maszyn jak AKAT-1, KAR-65, wspomnianego K-202, pracował dla szwajcarskiej firmy NAGRA. Swoją życiową przygodę z technologiami rozpoczął już w roku 1951, a w latach 50-tych stworzył pierwszy na świecie, tranzystorowy analizator do obliczeń różniczkowych AKAT-1.
Na liście jego dokonań znalazł się również 16-bitowy mikrokomputer K-202, opracowany w latach 70-tych. Była to maszyna, która umożliwiała wykonanie miliona operacji na sekundę, i jako pierwsza maszyna na świecie wykorzystywała adresowanie stronicowe. Oprócz niesłychanie dużej mocy obliczeniowej, komputer był odporniejszy na trudne warunki środowiskowe, a także mógł pochwalić się mniejszymi rozmiarami niż ówczesne konstrukcje.
Zainteresowanie tym komputerem pojawiło się również poza granicami naszego kraju i wiele wskazywało na to, że urządzenie stworzone przez Jacka Karpińskiego może odnieść ogromny sukces na arenie międzynarodowej.
Niestety na drodze kariery naukowca nie raz stawały przeszkody związane z realiami ówczesnego systemu politycznego. Projekt związany z mikrokomputerem K-202 został nagle rozwiązany, a Jacek Karpiński stracił pracę. Pod koniec lat 70-tych, bez większych szans na pracę we własnym zawodzie, naukowiec przeniósł się w okolice Olsztyna gdzie prowadził hodowlę świń. Spytany kiedyś przez reporterkę Polskiej Kroniki Filmowej dlaczego zajmuje się hodowlą świń, powiedział, że woli pracować z prawdziwymi świniami.
Maszyna AKAT-1
W późniejszych latach Jacek Karpiński powrócił do pracy nad nowymi technologiami. Pracował między innymi w Szwajcarii dla firmy NAGRA, a także nad własnymi projektami. Na początku lat 90-tych, po powrocie do Polski był doradcą Leszka Balcerowicza.
- Polski Bill Gates i świnie - wywiad z Jackiem Karpińskim
Źródło: manageria.pl, gazeta.pl
Komentarze
34Slowa, ze gdyby to bylo mozliwe, to dlaczego Amerykanie jeszcze tego nie maja (dotyczy K-202), dedykuje wszystkim betonom partyjnym po 3 klasach podstawowki, oby tem czas nigdy wiecej sie nie powtorzyl.
Swieczka i szacunek, sam nie wiem, ktore wieksze.
[i]
_______________________________________
[*]
znam wiele takich przypadków nawet teraz, jeśli w jakimś z instytutów badawczych doktorant ma pomysł i sam chce go rozwijać a nie dzielić się sukcesami z profesorem to pozostaje mu jedynie emigracja
I TERAZ PYTANIE JAK MAMY TYLU MADRYCH LUDZI TO CZEMU TAKA KICHA TA pl????????????
W tym roku 9 kwietnia jeszcze nie było:P
Aha czyli mój laptop jest większy niż K-202... Jeśli już to K-202 mógł się pochwalić mniejszymi rozmiarami niż ÓWCZESNE konstrukcje...