Przełomowa zmiana w 112. Ta funkcja ułatwi Polakom kontakt ze służbami ratunkowymi
Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczęły wdrażanie technologii, która - według wstępnych szacunków - może uratować życie kilkudziesięciu Polaków rocznie.
Mowa o Advance Mobile Location, czyli technologii używanej w smartfonach, która automatycznie przesyła dokładne dane lokalizacyjne urządzenia do służb ratunkowych, gdy zostanie wykonane wezwanie alarmowe. Ma ona zostać zintegrowana z numerami 112 oraz 9xx.
Jak działa Advance Mobile Location?
Gdy użytkownik nawiąże połączenie ze służbami ratunkowymi, smartfon automatycznie udostępni im SMS-a z dokładną lokalizacją. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się na dane, według których lokalizowanie dzwoniącego odbywa się z dokładnością średnio 5 metrów na zewnątrz oraz 25 metrów w pomieszczeniach.
Nawet jeśli użytkownik ma wyłączone śledzenie lokalizacji, telefon podczas połączenia sam włączy moduł GPS, a następnie wyłączy go po zakończeniu rozmowy.
Komisja Europejska - która prawnie wymusiła na krajach członkowskich wdrożenie tego rozwiązania - szacuje, że AML pozwala skrócić średni czas reakcji służb o 30 sekund. To wartość wystarczająco, by w skali roku służby ratunkowe były w stanie uratować 800 europejczyków, w tym 67 Polaków.
Co z prywatnością? “AML zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Dane lokalizacyjne będą objęte tajemnicą telekomunikacyjną, tj. będą przechowywane przez określony czas i będą udostępniane służbom ratunkowym wyłącznie w czasie trwania połączenia głosowego. Następnie zostaną trwale usunięte” - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Twój smartfon niemal na pewno obsługuje Advance Mobile Location
Unijne prawo wymaga, by z AML kompatybilne były wszystkie smartfony dostępne na terenie UE od marca 2022. Przy czym przepisy te to w zasadzie tylko formalność, bo producenci telefonów wyszli znacznie ponad prawne wymogi.
Google już w 2018 aktywował obsługę technologii AML na wszystkich smartfonach z systemem Android 2.3.7 Gingerbread. Mowa o oprogramowaniu wydanym w grudniu 2010.
Z kolei Apple dodał zaimplementował funkcję Advance Mobile Location w systemie iOS 11.3 z roku 2018. Oprogramowanie jest dostępne na wszystkie modele iPhone’ów od 5s (2013) w górę.
Niestety gorzej wygląda to po drugiej stronie, bo integracja AML z komputerowymi systemami dyspozytorskimi jest procesem bardzo skomplikowanym, a przez to czasochłonnym. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że pełne wdrażanie usługi zakończy się dopiero w roku 2027.
Komentarze
2Baaaardzo skomplikowane jest odebranie preformatowanego (przez Android) SMS z dokładną lokalizacją.