Na przykładzie zestawu firmy D-Link pokazujemy, w jaki sposób skonfigurować system do monitorowania. To łatwiejsze niż się wydaje.
W poprzedniej części: 10 ciekawych i praktycznych zastosowań kamerek internetowych D-Link. Monitorowanie domu, dzieci, osób starszych, zwierząt, biura, sklepu, magazynu, parkingu, publiczna kamera lub stacja pogodowa. |
Tym razem - na przykładzie urządzeń firmy D-Link - pokażemy jak można łatwo i szybko skonfigurować system do monitorowania. Konfigurację systemu monitorowania podzielimy na 2 etapy:
- Podłączenie kamer do sieci lokalnej oraz konfiguracji usługi mydlink
- Instalacja i konfiguracja rejestratora DNR-322L oraz podłączenie kamer do systemu
Mając do dyspozycji kamery do monitorowania D-Link możemy uruchomić z dołączonej płyty CD kreator, który przeprowadzi nas przez proces instalacji. W przypadku kamer IP jako system rejestracji wykorzystamy D-Link DNR-322L.
Krok 1
Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie mydlink, wybierz opcję „Łatwa instalacja z mydlink”. Tą drogą założysz konto i dołączysz kamerę do usługi mydlink. Jeśli nie chcesz zakładać konta w usłudze mydlink, wybierz opcję „Instalacja standardowa”. Kliknij „Dalej”.
Krok 2
Jeśli zastosujesz klasyczny sposób połączenia z siecią LAN - połączenie kablowe, na pytanie o przycisk WPS odpowiadasz przecząco.
* Uwaga: Pierwsze podłączenie wymaga podpięcia kabla LAN, dopiero w kolejnych krokach zdecydujesz, czy będziesz używać kabla LAN czy sieci bezprzewodowej.
Krok 3
Wyreguluj pozycję kamery według wskazówek na poniższym obrazku.
Krok 4
Podłącz kabel LAN do kamery, drugi koniec kabla do przełącznika sieciowego wbudowanego w router lub do gniazda sieciowego RJ45.
Krok 5
Podłącz zasilanie kamery i poczekaj na jej uruchomienie. Gotowość kamera sygnalizuje zieloną diodą LED (na tylnej ściance urządzenia).
Krok 6
Gdy kamery są już skonfigurowane, zostaną wyświetlone w oknie kreatora z odpowiednią ikoną. Kamery można identyfikować przez unikalny adres MAC - umieszczony jest z tyłu każdej kamerki i wyświetlany w oknie kreatora. To łatwy sposób na identyfikację kilku identycznych kamerek wpiętych do sieci.
Krok 7
Teraz zabezpiecz kamerę przed niepowołanym dostępem. Ustal hasło niezbędne do zalogowania się do interfejsu WWW.
Krok 8
Teraz zdecyduj czy kamera będzie podłączona do sieci LAN przewodowo (kabel Ethernet), czy bezprzewodowo (WiFi).
Jeśli wybierzesz połączenie poprzez sieć WiFi, to kreator wyświetli prosty skaner sieci bezprzewodowych. Wybierz swoją sieć i wpisz hasło dostępowe (jeśli takie posiadasz).
Następnie pojawi się komunikat z prośbą o wyjęcie kabla sieciowego - zrób to i naciśnij w kreatorze przycisk "Kontynuuj". Kamera w tym czasie zrestartuje się i połączy z siecią bezprzewodową.
Krok 9
Teraz kreator pozwoli na założenie konta w serwisie mydlink. Główną zaletą systemu mydlink jest integracja kamer w jednym spójnym systemie monitoringu. Usługa jest idealnym rozwiązaniem monitorowania spoza sieci lokalnej. Dodatkowo mydlink rozwiązuje problem dostępu do kamer spoza NAT oraz konfigurację przekierowań portów na routerze.
Dla użytkowników smartfonów dodatkowo została przygotowana aplikacja na iPhone oraz Android.
Krok 10
Jeśli masz już konto w usłudze mydlink, wpisz dane uwierzytelniające. Nowe konto założysz wprost z kreatora - podaj niezbędne dane.
W ostatnim etapie kreator wyświetli podstawowe informacjami o adresie IP, haśle, a także z możliwością wydruku szczegółowej konfiguracji sieci.
W analogiczny sposób postępuj z pozostałymi kamerami D-Link. Szczegółową konfigurację kamer można przeprowadzić logując się do interfejsu WWW każdej z nich. Jednak w naszym przypadku zrobimy to globalnie - z poziomu rejestratora DNR-322L, tuż po jego instalacji.
Na kolejnej stronie pokażemy Tobie jak szybko i łatwo instaluje się dodatkowy rejestrator D-Link DNR-322L oraz podłącza do niego kamery.
Dodatkowe ciekawostki
Kamery do monitorowania IP bez dodatkowego oprogramowania lub urządzeń rejestrujących nie pozwalają na wykorzystanie wszystkich możliwości monitoringu. Sama kamera podłączona do sieci lokalnej pozwoli jedynie na podgląd na żywo obrazu. Wyjątkiem jest tu D-Link Wireless N IP Day & Night IP Camera - DCS-942L, która ma gniazdo dla kartę pamięci microSD (w cenie kamery karta 16GB) i funkcję nagrywania obrazu bezpośrednio w kamerze.
Dołączone do kamer oprogramowanie D-ViewCam pozwala nagrywać obraz z kamer sieciowych na dysk twardy komputera. W przypadku kilku kamer wygodniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie systemu monitoringu wykorzystującego rejestrator D-Link DNR-322L. To urządzenie wielkości domowego serwera NAS potrafi nagrywać obraz z 9 kamer IP.