Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Acer Predator 15
Wydajność
Laptop w testowanej konfiguracji wyposażono w procesor Intel Core i7-6700HQ. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2,6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3,5 GHz. TDP procesora wynosi 45 W. W teście Cinebench procesor osiągnął wynik 6,94 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, ale nie to jest oczywiście najbardziej interesująca dla graczy. Mamy tutaj bowiem do dyspozycji najmocniejszą mobilną kartę graficzną Nvidia Geforce GTX 980M. W połączeniu z tak wydajnym procesorem i aż 64 GB pamięci RAM otrzymujemy jeden z najmocniejszych laptopów do gier. Potwierdzają to zarówno wyniki w benchmarkach jak i testy w grach.
Na początek wyniki w 3D Mark.
A jak Predator radzi sobie z grami?
Thief nie jest najnowszym tytułem, ale ze względu na spore wymagania sprzętowe świetnie nadaje się do testowania wydajności. Na Predatorze nie zrobił jednak wrażenia - gra w rozdzielczości Full HD i bardzo wysokich detalach śmiga z prędkością 71 kl./s.
Najnowsza (czy ostatnia?) odsłona Metal Gear Solid nie stanowi dla Acera wyzwania. W rozdzielczości Full HD, przy ustawieniu maksymalnej szczegółowości grafiki, animacja pozostaje doskonale płynna i trzyma stabilne 60 klatek na sekundę.
Hit ostatnich dni / tygodni. Gra, która jest na ustach wszystkich - nawet osób, które nie mają nic wspólnego z komputerową rozrywką. Fallout 4. Nie obawiajcie się - Predator pozwala na grę w Full HD na ustawieniach Ultra i trzyma stabilne 60 klatek na sekundę. Takie testy to czysta przyjemność.
Niezmiernie ciekaw byłem starcia Predatora z najsłynniejszym łowcą potworów, czyli Geraltem z Rivii. Trzecia część Wiedźmina znana jest z tego, że potrafi ubić nawet najmocniejsze konfiguracje sprzętowe. Acer Predator 15 wyszedł z tej konfrontacji obronną ręką. W rozdzielczości Full HD przy ustawieniach Uber liczba klatek na sekundę nie spada poniżej 34, a średni wynik to 38 kl./s. Oznacza to płynną rozgrywkę, czego do tej pory, przy takich ustawieniach graficznych, nie dane mi było doświadczyć na laptopie.
Obniżanie szczegółowości grafiki przynosi wyraźną poprawę płynnosci. Przy detalach na poziomie Wysoki płynność animacji jest na poziomie 53 kl./s, a przy niskich 60 kl./s. Wygląda na to, że w końcu mamy pełnoprawnego laptopa do gier!
Dysk twardy
Acer Predator dostępny jest w kilku konfiguracjach dyskowych. Testowany przeze mnie model wyposażono w dysk SSD o pojemności 256 GB oraz klasyczny dysk HDD o pojemności 2 TB. Takie połączenie jest w zasadzie idealne i łączy szybkość działania komputera z olbrzymią przestrzenią na dane, zdjęcia, filmy, czy gry.
Wyniki uzyskane w benchmarkach CrystalDiskMark oraz AS SSD pokazują, że wydajność zastosowanego tutaj dysku stoi na najwyższym poziomie, co zresztą szybko można odczuć korzystając z komputera. Zarówno zapis jak i odczyt danych odbywa się błyskawicznie.
Ekran
Acer Predator 15 wyposażono w ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Część osób może dziwić dlaczego w sprzęcie z najwyższej półki nie ma wyświetlacza WQHD lub 4K, ale rzeczywistość wygląda tak, że żaden laptop nie poradzi sobie na chwilę obecną z płynną obsługą gier w tak wysokiej rozdzielczości. Ekran Full HD jest na chwilę obecną optymalnym rozwiązaniem, dzięki któremu można cieszyć się rozgrywką w najwyższych ustawieniach graficznych w natywnej rozdzielczości. Instalowanie ekranu 4K tylko po to, aby w trakcie gry obniżać rozdzielczość do Full HD, po prostu mija się z celem i tylko niepotrzebnie podwyższa cenę komputera.
Sam ekran jest naprawdę wysokiej jakości. Wyświetlany obraz jest szczegółowy, ostry, a kolory wyraźne i dobrze odwzorowane. Zastosowanie matrycy IPS gwarantuje z kolei szerokie kąty widzenia. Zmierzona kolorymetrem luminancja dała wynik 290 cd/m2, co w połączeniu z matową matrycą zapewnia doskonałą czytelność wyświetlanego obrazu i brak odblasków na powierzchni ekranu.
Bateria
W trybie maksymalnego oszczędzania energii, przyciemnionym ekranie i wyłączonym WiFi, Predator wyłączył się po 7 godzinach i 40 minutach. Praca z maksymalną wydajnością wyczerpie baterie po niespełna 2 godzinach. Realny czas pracy w trybie zrównoważonym wynosi ok. 4,5 godziny. To niezłe wyniki w tym segmencie urządzeń oznaczające, że z laptopa można korzystać nie posiadając cały czas gniazdka elektrycznego w zasięgu wzroku. Nie jest to oczywiste wśród gamingowych urządzeń.
Kultura pracy
Co tu dużo mówić, Predator 15 do najcichszych laptopów nie należy. Nic zresztą dziwnego - zastosowano tutaj naprawdę potężny układ chłodzenia z dodatkowym modułem Predator FrostCore umieszacznym w slocie na lewej krawędzi obudowy. Szum wentylatorów jest wyraźnie słyszalny, o czym zresztą mogą poświadczyć moi redakcyjni koledzy, dopytujący czy to zmieniający się wiatr historii, czy tylko laptop.
Układ jest bardzo wydajny i utrzymuje przyjemnie chłodną obudowę nawet przy intensywnej eksploatacji laptopa. Najwyższa zmierzona temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza, a w kluczowych strefach utrzymuje się na poziomie około 30 stopni Celsjusza.
Ciekawostką jest funkcja DustDefender. Zapobiega ona gromadzeniu się kurzu wewnątrz obudowy, dzięki zmianie kierunku przepływu powietrza.