Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Acer Predator Helios 300
Wydajność
Acer Predator Helios 300 wyposażono w procesor Intel Core i7-7700 HQ. To czterordzeniowy siódmej generacji Kaby Lake o bazowym taktowaniu 2.8 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3.8 GHz. TDP procesora wynosi 45 W. W teście Cinebench uzyskał on bardzo wysoki wynik 8.14 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 630, ale nie jest on wykorzystywany przez laptopa, który korzysta wyłącznie z dedykowanej karty graficznej. Jest nią Nvidia Geforce GTX 1050Ti z 4 GB pamięci GDDR5. Konfigurację uzupełnia 16 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenie do 32 GB).
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej.
To także pierwszy laptop, który testowałem na najnowszym PC Mark10. Z tego też względu nie mam punktu odniesienia do innych laptopów, ale będzie się to systematycznie zmieniać, w miarę recenzowania kolejnych laptopów.
Wynik testu wydajności w PC Mark8 Creative to 5214 pkt., co jest doskonałym wynikiem. Konkurencyjny MSI GE62 7RE w analogicznej konfiguracji uzyskał wynik 5127 pkt, a Dream Machines G1050Ti - 4769 pkt.
Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
Co ciekawe, test wydajności grafiki dał nieco inne rezultaty niż test ogólnej wydajmości a uzyskane przez Heliosa 6708 pkt., to mniej zarówno od MSI GE62 (6878 pkt.) jak i Dream Machines G1050Ti (aż 7132 pkt.)
Wydajność w grach
No dobrze, testy syntetyczne swoją droga, ale najważniejsze jak Predator poradzi sobie z tym, do czego został stworzony, czyli z grami.
Wiedźmin 3
Tradycyjnie rozpoczynam testy od rodzimego Wiedźmina. W rozdzielczości Full HD i ustawieniach graficznych ultra, Helios 300 jest w stanie osiągnąć średni wynik 29 kl./s. W ustawieniach wysokich wartość ta rośnie do 36 klatek, a przy średnich do 50 klatek na sekundę.
The Division
Test w The Division wyglądał podobnie. Rozdzielczość Full HD i różne ustawienia grafiki. Przy ultra wysokich uzyskałem wynik 36 kl./s, a przy wysokich 46 kl./s. Obniżenie jakości grafiki do średniej test pokazał 59 kl./s.
Far Cry Primal
Kolejny tytuł to Far Cry Primal. Ustawienia ultra przy rozdzielczości FHD - 39 kl./s, bardzo wysokie - 43 kl./s, a wysokie 53 kl./s.
Rise of the Tomb Raider
Najnowsza jak na razie odsłona przygód Lary Croft w ustawniach bardzo wysokich śmiga w 46 kl./s. Przy wysokich jest jeszcze lepiej - 54 kl./s.
Jak wypada w takim razie Acer na tle wspomnianej już wcześniej konkurencji? Nieco lepiej zarówno od MSI jak i DreamMachines. Nie są to duże różnice, ale jednak trzeba je odnotować.
Dysk twardy
W testowanej konfiguracji Acer wyposażony został w dwa dyski. Pierwszy to SSD o pojemności 256 GB, a drugi to klasyczny HDD 5400 RPM o pojemności 1 TB. Mamy więc połączenie szybkości działania komputera z dużą przestrzenią na przechowywanie danych.
Przeprowadzone testy zapisu i odczytu danych potwierdziły wstępną diagnozę. Zastosowany tutaj dysk SSD jest wystarczająco szybki, aby zapewnić bardzo płynną pracę komputera, szybkie jego uruchamianie, a także obsługę aplikacji.
Ekran
Acer Predator Helios 300 w testowanej przeze mnie konfiguracji wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Zastosowano tutaj matrycę IPS o matowej powierzchni, co zapobiega powstawaniu odblasków. Kąty widzenia są szerokie, a kolory poprawnie odwzorowane.
Jedyny minus to zaskakująco niska jasność maksymalna, na poziomie 260 kandeli, co może powodować, że w mocno oświetlonym pomieszczeniu obraz będzie niewystarczająco czytelny. Standard w laptopach przeznaczonych dla graczy to wyniki powyżej 300 cd/m2.
Maksymalna jasność zmierzona kolorymetrem to 269 cd/m2, co jest wartością poprawną, ale nie rewelacyjną. Standardem w latpopach do gier są wyniki powyżej 300.
Czas pracy
Przy maksymalnym obciążeniu podzespołów Predator Helios 300 wyczerpie baterię po około godzinie. To nieco poniżej średnich 90 minut, jakie gamingowe laptopy zazwyczaj osiągają, ale nie jest to różnica mająca wielkie znaczenie - i tak grać będzie się raczej po podłączeniu laptopa do stałego zasilania.
Test w trybie maksymalnego oszczędzania energii dał wynik 6 gdzin. Z kolei typowe użytkowanie laptopa (bez gier) pozwoli na pracę przez około 4 godziny.
Kultura pracy
Za chłodzenie laptopa odpowiadają dwa wentylatory AeroBlade. O ile przy niewymagających aplikacjach Predator jest cichy. W momencie jednak gdy zaczniemy grać, wentylatory dają o sobie znać. Szum jest na tyle głośny, że dla własnego komfortu lepiej korzystać ze słuchawek.
Jeśli chodzi o temperatury to mocniej nagrzewa się środkowa i lewa część klawiatury. Dolna część panelu roboczego pozostaje chłodna.