AMD A8-7670K to następca A8-7650K, czyli najbardziej opłacalnego modelu APU - procesora z wydajną zintegrowaną grafiką.
- zgodność z podstawką FM2+,; - dobra cena w stosunku do możliwości,; - wyższa wydajność od poprzednika przy tym samym TDP,; - wydajna zintegrowana grafika Radeon R7 (384 jednostek cieniujących),; - odblokowany mnożnik ("K") co umożliwia proste podkręcanie,; - obsługa DirectX 12 i Mantle,; - wsparcie technologii synchronizacji FreeSync (na monitorach w tę technologię),; - przyszłościowe rozwiązania w rodzaju HSA (równoczesna praca CPU i GPU)
Minusy- identyczną funkcjonalność uzyskamy podkręcając nieco tańszy model A8-7650K
Wszyscy którzy oczekiwali w tym roku przełomu w wydajności zintegrowanych grafik w desktopowych procesorach, z pewnością byli nieco rozczarowani. Intel zdecydował się na wbudowanie swojej topowej grafiki Iris jedynie w dwa modele procesorów Broadwell, a procesory Skylake zostały wyposażone w znacznie mniej wydajną grafikę HD 530.
W takiej sytuacji AMD nie musiała się śpieszyć z całkowicie nową generacją APU - by utrzymać się na topie wystarczyło odświeżenie modeli Kaveri, którym nadano nazwę kodową Godavari.
Na naszych łamach prezentowaliśmy już topowy model A10-7870K, a dziś przyszła pora na tańszy, nieco mniej wydajny model A8-7670K
AMD A8-7670K - dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?
- wyższa wydajność od poprzednika przy tym samym TDP
- dobra cena w stosunku do możliwości
- wydajna zintegrowana grafika Radeon R7 (384 jednostek cieniujących)
- cztery rdzenie procesora (dwa moduły, w każdym po dwie jednostki ALU i jedna FPU)
- obsługa DirectX 12 i Mantle
- wsparcie technologii synchronizacji FreeSync (na monitorach w tę technologię)
- przyszłościowe rozwiązania w rodzaju HSA (równoczesna praca CPU i GPU)
AMD A8-7670K na płycie ASUS A88X PRO
Różnice w stosunku do poprzednika
W stosunku do modelu AMD A8-7650K nie wprowadzono wiele nowości. Podniesiono nieco taktowanie układu graficznego z 720 do 757 MHz oraz zwiększono zegar CPU z 3,3/3,8 GHz do 3,6/3,9 GHz. O ile maksymalne turbo wzrosło zaledwie o 100 MHz, to bardziej istotne jest turbo dla wszystkich rdzeni, które wzrosło aż o 300 MHz. To wszystko oczywiście przy zachowaniu tego samego TDP, czyli 95W.
Podkręcanie
Wzrost wydajności układu graficznego nie przedstawia się imponująco, ale możemy tu posiłkować się podkręcaniem. Nasz egzemplarz pozwolił na swobodnę zmianę taktowania GPU na 960 MHz - to wszystko na standardowym chłodzeniu box.
Jako, że jest to w założeniu podstawa budżetowej platformy do grania, nie wykorzystaliśmy wydajniejszego systemu chłodzącego, jak i zostawiliśmy w spokoju podkręcanie rdzeni CPU, bowiem to one generują najwięcej ciepła. Jeśli jednak chcecie zająć się wydajnością rdzeni procesora, to w zależności od płyty głównej i chłodzenia, możecie sięgnąć wartości około 4,3 do 4,6 GHz.
Na kolejnych stronach znajdziecie testy wydajnościowe i porównanie różnych zintegrowanych grafik w 3DMark oraz grach Wiedźmin 3: Dziki Gon i DiRT: Rally.