Puknięcie w drugi z przycisków, o nazwie Przód, włącza drugi obiektyw aparatu, co pozwala na rejestrowanie autoportretów. Jeżeli chcesz na powrót włączyć główny obiektyw musisz jeszcze raz puknąć palcem ten sam przycisk sterujący. Zazwyczaj chcąc wykonać zdjęcie autoportretowe będziesz musiał dokonać ekwilibrystycznej sztuczki, bowiem musisz obsługiwać telefon jedną ręką. Drugi obiektyw jest zwykle ulokowany tuż przy górnej krawędzi telefonu, więc gdy trzymasz go obiema dłońmi, to jedną z nich zasłaniasz ten obiektyw.
Trzeci z przycisków widoczny na pasku kontekstowym steruje działaniem lampy błyskowej. Jej możliwości zależą od telefonu, jakim się posługujesz, ale zazwyczaj możesz skorzystać z trzech trybów działania lampy, przełączanych kolejnymi puknięciami tej ikony. Typowe tryby pracy pozwalają na automatyczny błysk flesza, wyzwalanie lampy przy każdym zdjęciu oraz całkowite wyłączenie lampy.
Ostatni z przycisków włącza dodatkowe funkcje aparatu. Niektóre z nich mogą być dostępne dopiero wówczas, gdy pobierzesz je z Internetu. Po puknięciu tej ikony może być dostępna funkcja Bing Vision. Pozwala ona na skanowanie kodów QR i kolorowych kodów Microsoftu (Microsoft Tag) oraz skanowanie i tłumaczenie tekstów, czemu poświęcimy osobny artykuł. Funkcja Smart Shoot pozwala na skorzystanie z dodatkowych funkcji, ale są one dostępne dopiero po ich ściągnięciu ze sklepu internetowego.
Ustawienia aparatu
Działaniem aparatu możesz sterować za pomocą dodatkowych ustawień. Jeżeli chcesz z nich skorzystać włącz w telefonie aparat fotograficzny. Następnie puknij w pasku z ikonami sterującymi symbol złożony z czterech kropek (….), dzięki czemu rozwiniesz pasek kontekstowy. Gdy zostanie on powiększony, to obok ikon sterujących pojawią się dwa polecenia. Umożliwiają one na ustawienie parametrów wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.
Jeżeli pukniesz polecenie „ustawienia zdjęć” będziesz mógł wybrać polecenie Sceny, ISO, Wartości ekspozycji, Balans bieli, Format obrazu lub Lampka wspomagania ustawienia ostrości. Po puknięciu paska Sceny możesz wybrać jeden z programów tematycznych, które dopasowują ustawienia aparatu do najczęściej spotykanych tematów zdjęć. W przypadku gdy wybierzesz opcję Auto, aparat sam będzie dobierał parametry wykonania zdjęć na podstawie analizy zapamiętywanego ujęcia.
Po wybraniu opcji ISO możesz dopasować czułość aparatu do warunków oświetlenia, jakie panują w miejscu wykonywania zdjęć. Z uwagi na niewielkie rozmiary obiektywu lepiej jest stosować niskie czułości, ale przy słabszym świetle wydłuża to czas naświetlania i powoduje rozmycie zdęć. Należy wówczas zwiększyć czułość, bo sam aparat potrafi się w tym nieco mylić, ale spowoduje to zwiększenie ilości szumów, które stają się bardziej widoczne na ciemnych zdjęciach.
W przypadku, gdy zdjęcie jest zbyt ciemne lub zbyt jasne, możesz zmusić aparat do jego rozjaśnienia lub przyciemnienia. Pozwala na to opcja Wartość ekspozycji. Po jej wybraniu możesz określić na ile ekspozycja ma być wzmocniona lub osłabiona. Po wzmocnieniu ekspozycji zdjęcie będzie rozjaśniane, a przy jej obniżeniu zdjęcie będzie przyciemniane. Zmiana ekspozycji dokonywana jest skokowo, co 1/3 EV.
Opcja Balans bieli pozwala dopasować kolorystykę zdjęć do oświetlenia, przy którym są one rejestrowane. Co prawda automatyczny balans bieli sprawuje się całkiem nieźle, ale w przypadku, gdy nie radzi sobie ze złożonym oświetleniem, możesz wybrać jedną z dostępnych opcji. Dzięki nim zdjęcia nabiorą prawidłowych kolorów, przypominających rzeczywiste barwy fotografowanych obiektów.
Aparaty wbudowane w telefony działające z Windows Phone zwykle wykonują zdjęcia w takim formacie, który pasuje do współczesnych, panoramicznych ekranów. Za pomocą opcji Format obrazu możesz jednak przywrócić tradycyjne proporcje zdjęć. Puknij w pasek funkcji Format obrazu i wybierz opcję 4:3. Jeżeli wolisz zdjęcia panoramiczne wybierz format 16:9.
Ostatnia z funkcji sterujących działaniem aparatu pozwala na włączenie lub wyłączenie lampy doświetlającej fotografowane obiekty przy słabym oświetleniu. Lampa ta umożliwia autofokusowi ustawienie właściwej ostrości obrazu, lepiej więc pozostawić ją włączoną. Możesz ją wyłączyć, gdy wykonujesz zdjęcia przy nietypowym oświetleniu, co pozwoli nieco zaoszczędzić energii.
Ustawienia kamery
Podobnie jak w przypadku aparatu możesz też ustawić sposób działania kamery filmowej. Służą do tego trzy funkcje, z których pierwsza, Balans bieli, pozwala wyregulować kolorystykę obrazu przy nietypowym oświetleniu, gdy automatyka aparatu nie radzi sobie z oddaniem właściwych barw filmowanych obiektów.
Funkcja Ciągła ostrość steruje działaniem autofokusu. Zazwyczaj podczas filmowania stale dopasowuje on ostrość obrazu do zmieniającej się odległości od filmowanych obiektów. Można tą funkcję wyłączyć, ale gdy będziesz poruszał aparatem podczas filmowania to prawdopodobnie zarejestrowany obraz będzie niewyraźny.
Za pomcoą funkcji Tryb wideo możesz zmienić rozdzielczość rejestrowanych filmów. Domyślnie włączona jest Standardowa jakość (720p). Po włączeniu trybu Wysoka jakość (1080p) filmy będą rejestrowane z rozdzielczością Full HD. Jednak bardzo mocno wzrośnie wielkość zapisywanych plików i wolne miejsce w pamięci telefonu lub na karcie pamięci może się bardzo szybko wyczerpać.