Komputer Asus ET2300INTI otrzymujemy z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 8. Różne są o nim opinie, jednak jedno trzeba przyznać – jest to system na prawdę przemyślany pod kątek urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. Jego obsługa w ten sposób jest szalenie wygodna, intuicyjna i równie szybka co przy użyciu tradycyjnej myszki. Możemy również w pełni wykorzystać nowe Menu Start, z którego łatwo dostaniemy się do zainstalowanych aplikacji. Osoby preferujące tradycyjne rozwiązania skorzystają pewnie z starego i znanego Pulpitu. Tam dzięki obsłudze prostych gestów nie powyrywamy sobie włosów z głowy na przykład podczas zarządzania naszymi plikami. System rozróżnia pojedyncze i podwójne kliknięcie, pozwala na przeciąganie ikon i plików, a dłuższe przytrzymanie otwiera menu kontekstowe. Dodatkowo ekran jest bardzo precyzyjny. Wszystko to działa płynnie i szybko, a system uruchamia się w zaledwie kilka sekund.
Wiemy w jaki sposób ekran dotykowy może zastąpić myszkę, ale co z wpisywaniem tekstu? W miejscach gdzie jest to potrzebne możemy wyświetlić klawiaturę ekranową. Z początku może to sprawiać pewien dyskomfort, ale po pewnym czasie można nabrać wprawy. Nie zapominajmy, że ekran możemy dowolnie odchylać, co dodatkowo ułatwia pisanie. Szkoda tylko, że nie ma opcji zmiany wielkości i pozycji klawiatury.
Oprócz samego systemu operacyjnego Asus obok aplikacji wbudowanych instaluje również kilka przydatnych i interesujących programów. Znajdziemy tutaj narzędzia do obsługi kamerki, odtwarzania multimediów czy edycji filmów i muzyki. Miłym dodatkiem jest również pakiet Office 2013, ale niestety jedynie w wersji testowej.
Asus @Vibe jest prostym w użyciu narzędziem pozwalającym na dostęp do szerokiej biblioteki treści. Dzięki aplikacji uzyskamy dostęp do muzyki, wideo, stacji radiowych, gier, magazynów, e-książek, e-publikacji naukowych oraz telewizji internetowej w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Program udostępnia zarówno zlokalizowane materiały, jak i treści, które mogą być przeglądane przez użytkowników z całego świata. Jest on darmowy, stale aktualizowany oraz domyślnie zainstalowany.
W komputerze zainstalowane jest również oprogramowanie do edycji wideo i muzyki firmy Magix. Dzięki Asus Video Easy z gotowych klipów zmontujemy przystępnie wyglądający film. Te możemy importować, zmieniać ich kolejność czy przycinać. Dodatkowo aplikacja pozwala na dodanie ścieżki dźwiękowej, tekstu i opisów oraz efektów specjalnych i przejść. Co prawda nie ma co porównywać listy funkcji z profesjonalnymi programami, jednak do amatorskich zastosowań nada się on znakomicie, tym bardziej, że działa bardzo płynnie i umożliwia łatwe wyrenderowanie gotowego filmu.
W Magix Music Maker Touch korzystając z gotowych próbek dźwiękowych możemy tworzyć własne utwory muzyczne. Tutaj ograniczają nas jedynie nasze umiejętności i wyobraźnia. Dodatkowo dzięki temu, że aplikację przystosowano do obsługi ekranów dotykowych, mamy możliwość skorzystania z wirtualnego pianina. Wystarczy ustawić ekran poziomo i gotowe. Oczywiście trudno będzie nam zagrać dzieła wielkich kompozytorów, jednak wystarczy trochę wprawy by bez problemu wygrywać znane melodie lub tworzyć własne dla potrzeb naszej muzyki.
ET2300INTI ma również zainstalowany uniwersalny odtwarzacz AsusDVD stworzony we współpracy z CyberLink, producentem popularnego odtwarzacza PowerDVD. Player charakteryzuje się obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów oraz świetną jakością obrazu i dźwięku. Przy tym jego obsługa jest bardzo prosta, głównie dzięki przejrzystej skórce.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje również aplikacja do obsługi kamerki internetowej Asus LifeFrame. Ten rozbudowany program podzielony jest na kilka trybów. W trybie fotografowania możemy oczywiście robić zdjęcia. Znajdziemy tu jednak długą listę możliwych ustawień. Zmieniać możemy czas samowyzwalacza, robić zdjęcia seryjne, wybierać docelową rozdzielczość i format pliku czy manipulować jasnością i kontrastem. W celu urozmaicenia naszych fotografii możemy ustawiać również różne ramki, dodawać na ekranie obrazki i emotikony, a także stosować różnego rodzaju filtry. Po wykonaniu zdjęcia możemy zastosować również jedną z dostępnych opcji montażu. Co ciekawe aparat wyposażony został również w "lampę błyskową", która w momencie wykonywania zdjęcia wyświetla na ekranie białą teksturę, przez co światło doświetla osobę siedzącą przed nim.
Innym trybem aplikacji jest przeglądanie zdjęć. Tam do wcześniej zapisanych plików graficznych możemy dodawać różne ikonki, efekty lub zmieniać podstawowe parametry fotografii. Program ma również moduły nagrywania obrazu oraz dźwięku. Intrygujący jest również tryb kamery przemysłowej, w którym przez cały czas uruchomienia programu wykonuje on zdjęcie co ustalony okres czasu. Dzięki niemu z łatwością dowiemy się kto zakrada się do naszego komputera, gdy my na chwilę od niego odejdziemy.
Inną ciekawą aplikacją, która czerpie w pełni z zamontowanego ekranu dotykowego jest Fingertapps Instruments. Dzięki niej zagramy na perkusji, gitarze czy pianinie. Dźwięk z instrumentów wydajemy po prostu poprzez uderzanie w bębny, naciskanie klawisza czy szarpanie wirtualnych strun. Działa to całkiem dobrze, dzięki czemu da się zagrać proste melodie lub nawet je nagrać. Jedno jest pewne – dzieciom taka zabawa bardzo się spodoba.
Innym programem skierowanym również raczej do młodszych użytkowników komputera jest Fresh Paint. Możemy wybrać w nim jeden z pędzli, kredek lub ołówków, dopasować kolor i grubość, a potem tworzyć zachwycające obrazy. Te możemy zapisywać i składować w bibliotece. Aplikacja pozwala również na pobieranie różnych kolorowanek. Nasza zwerbowana na potrzeby tego testu 5-letnia wolontariuszka była możliwościami Fresh Painta zachwycona.
W systemie znajdziemy również kilka zainstalowanych gier. Nie są to produkcje topowe, ale także nie proste okienkowe karcianki. Wszystkie oferują bardzo ładną grafikę i udźwiękowienie. Do dyspozycji mamy Mahjonga, Sapera czy Pinballa oraz biurowy niezbędnik, czyli Pasjansa. Zabawa na długie godziny gwarantowana.
Dodatkowo Windows 8 niczym smartfon oferuje własny sklep z aplikacjami, w którym zaopatrywać się możemy w dodatkowe programy współpracujące z interfejsem Metro. Znajdziemy tam różnego typu gry, narzędzia i komunikatory. Dodatkowo Asus dorzuca tutaj swoją rubrykę, w której znajdziemy aplikacje wybrane specjalnie dla nabywców ich komputerów.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o aplikacjach systemowych, do których skróty znajdziemy w Menu Start. Znajdziemy tam klienta poczty elektronicznej, widżet pogodowy, komunikator, odtwarzacz, aplikację z mapami czy też skrót najważniejszych informacji.
Jak widzimy Asus dorzuca całkiem rozbudowane i przydatne aplikacje. Zdecydowanie lepiej mieć kilka ciekawych programów, niż kilkadziesiąt, z których większość to wygasające po określonym czasie wersje testowe. Kilka z nich przystosowano do pracy z ekranami dotykowymi, co jest dodatkowym plusem.