Monitoring
Uruchomiliśmy aplikację GPU Tweak i zaczęliśmy grać w Crysis 2. W tle narzędzie nieustannie monitorowało pracę akceleratora. Jak wspominaliśmy na pierwszej stronie, po zakończeniu zabawy mamy wszystko naniesione na wykresach. Przykład poniżej:
Chwila przed załadowaniem gry
Temperatury i wykorzystanie karty w trakcie grania
Po zakończeniu zabawy mamy podgląd najważniejszych parametrów pracy
Wentylator
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymusić maksymalne obroty wentylatora, choć nie polecamy tego ze względu na generowany hałas (w zależności od modelu karty graficznej/chłodzenia). Niemniej jednak zapewnione są wówczas naprawdę niskie temperatury układu graficznego.
Ciekawą formą regulacji pracy wentylatora jest dostosowanie go do własnych potrzeb, choć producent zrobił to już za nas i akcelerator sam dobiera prędkość obrotową wentylatora (wentylatorów) w zależności od temperatury GPU. Możemy to jednak zrobić po swojemu. Wystarczy zmienić progi, po przekroczeniu których wentylator zmienia pracę. Co to daje w praktyce? Jeśli nie wymagamy bardzo niskich temperatury, to obniżamy prędkość wentylatora. Dzięki temu nawet pod dużym obciażeniem wentylator może być co najwyżej ledwo słyszalny, kosztem oczywiście wyższej temperatury. I odwrotnie: niższa temperatura kosztem większego hałasu. Naprawdę polecamy zapoznanie się z tą funkcją.
Maksymalne przyspieszenie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemy wycisnąć wszystkie soki z akceleratora. Wystarczy poszczególne suwaki przesunąć w prawo i zaakceptować zmiany. Karta z pewnością będzie generować więcej kl./s. Należy oczywiście zbadać stabilność pracy bądź występujące artefakty w obrazie.
Wbudowane profile i tworzenie własnych
GPU Tweak oferuje użytkownikowi kart graficznych ASUS dostosowanie ich pracy pod siebie. W tym celu można skorzystać z któregoś z dwóch profili: Saving oraz Gaming. A jeśli to zbyt mało i chcemy mieć większą kontrolę nad pracą karty graficznej, po modyfikacji np. pracy wentylatora i taktowania tworzymy i zapisujemy własne profile (maksymalnie cztery).
Tryb „Saving” jest dla tych, którzy nie wymagają maksymalnych możliwości akceleratora lub grają w starsze gry, które działają bardzo szybko. W tym trybie na karcie ASUS Radeon 7970 DCUII TOP, częstotliwość taktowania rdzenia została obniżona do 950 MHz, a napięcie do 1113 mV. W ten sposób akcelerator ma mniejszy pobór energii.
Drugi z wbudowanych profili to „Game”, podnoszący częstotliwość taktowania ponad poziom standardowy. W przypadku naszego akceleratora było to taktowanie 1020/1420 MHz i napięcie 1125 mV.