Testowany Asus działa pod kontrolą systemu Android 4.4.2, który został wzbogacony o autorski interfejs ZenUI. Jest on zaprojektowany zgodnie z filozofią „płaskiego” designu. Całość jest zdecydowanie bardziej barwna od swojego poprzednika oraz cechuje się prostotą, jak również wysoką czytelnością. Również zauważalną zmianą jest dodanie odświeżonych widżetów. Obecnie oferują one większą funkcjonalność oraz pasują do nowej szaty graficznej. Poza tym nakładka wprowadza kosmetyczne zmiany jak nowe, finezyjne animacje.
Producent postawił na unifikację interfejsu preinstalowanych aplikacji (m.in. odtwarzacza muzyki, maila, menadżera plików, programu do notatek…). Opiera on się na minimalistycznym projekcie, którego podstawą są jasne tła oraz kolorowe panele (każdy program ma swoją charakterystyczną barwę).
Preinstalowane aplikacje
Asus MeMo Pad 7 (ME176C) oprócz standardowej paczki aplikacji od Google (Gmail, Chrome, Google+, Książki Play, Muzyka Play, Maps, Google Now itd.) ma również bogaty wachlarz programów dodanych przez producenta.
Quick Memo jest ciekawą funkcją, którą uruchomimy z panelu szybkich ustawień przebywając w dowolnym miejscu w systemie. Umożliwia ona na błyskawiczne sporządzenie notatek (również tych odręcznych). Przydatna rzecz, szczególnie w pracy lub na studiach.
Program SuperNote jest rozwinięciem wcześniej opisanego rozwiązania. Dzięki niemu możemy wykonywać notatki (również odręcznie, jednak bez rysika nie jest to wygodne), proste rysunki oraz zestawienia. Aplikacja pozwala na zakładanie notatników, które możemy spersonalizować pod nasze potrzeby np. można wybrać typ kartki, modyfikować kolor pisma itd. Nie jest on skomplikowany, a co za tym idzie jego możliwości są ograniczone. Pomimo to, z sukcesem może zastąpić tradycyjny długopis oraz kartkę w większości sytuacji.
Dzięki aplikacji Story w intuicyjny sposób stworzymy własne fotoalbumy. Fotografie można przestawiać, powiększać, podpisywać oraz wstawiać obok nich mapę ilustrującą miejsce wykonania danej fotki. Po stworzeniu wirtualnego albumu ze zdjęciami możemy go przeglądać na tablecie lub udostępnić.
Preinstalowany, minimalistyczny odtwarzacz muzyki pozwala na wygodne przeglądanie oraz zarządzenie swoją audioteką. Dzięki niemu możemy również odsłuchiwać pliki audio przechowywane w chmurze (np. z Google Drive, Dropbox czy tez ASUS WebStorage).
Brzmienie odtwarzanej muzyki oraz dźwięków filmowych będziemy w stanie dopasować do swoich preferencji dzięki funkcji Kreator Audio.
Splendid to prosta, ale przydatna aplikacja służąca do zmiany kolorystyki ekranu. Aktywować możemy nie tylko tryb żywych kolorów (Vivid Mode), ale również zmienić ich temperaturę (zimniejsza lub cieplejsza) lub całkowicie zmienić kolory.
Osobom, które lubią dużo czytać na pewno przypadnie do gustu tryb odczytu uruchamiany z panelu szybkich ustawień. Zmienia ustawienia ekranu tak, aby oczy jak najmniej męczyły się podczas pracy z tekstem.
Do It Later jest ciekawą aplikacją, która ułatwia ogarnięcie spraw, jakie musimy wykonać. Tak samo jak reszta programów, która jest zaprojektowana zgodnie z filozofią ZenUI, również tutaj mamy do czynienia z prostotą oraz intuicyjnym działaniem. Przydatna rzecz, przede wszystkim dla zapominalskich.
Problemem współczesnych urządzeń mobilnych jest w szczególności krótki czas pracy na baterii. Dodanie przez Asusa programu odpowiedzialnego za oszczędzanie energii jest na pewno rozwiązaniem, które chociaż trochę wydłuży życie akumulatora. Posiada on 3 tryby: bardzo oszczędny, zoptymalizowany oraz dostosowany, w którym użytkownik sam wybiera w jaki sposób tablet ma działać po przekroczeniu pewnego progu naładowania baterii.
Za wykonywanie kopi zapasowej pamięci urządzenia odpowiada program Asus Web Storage.