Asus Strix GL702ZC z AMD Ryzen – niby do grania, ale bardziej do pracy
Laptopy

Asus Strix GL702ZC z AMD Ryzen – niby do grania, ale bardziej do pracy

przeczytasz w 2 min.

Asus ROG Strix GL702ZC to pierwszy laptop z podzespołami AMD jaki trafił do redakcji benchmarka od dawna. Okazało się, że ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 świetnie sprawdzi się jako bardzo wydajny układ do pracy, a grafika Radeon RX580 pozwoli na grę w rozdzielczości FHD.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

bardzo wysoka wydajność procesora; dobrze sprawdzi się jako mobilna stacja robocza; wydajność w grach na poziomie GTX 1060; dobry wyświetlacz IPS; bogaty zestaw złączy; niezła jakość dźwięku

Minusy

głośna praca wentylatorów; krótki czas pracy na baterii; palcująca się obudowa; uginająca się klawiatura

Laptopów testowałem już naprawdę wiele, ale w ostatnich latach trudno było o jakiś sensowny model wyposażony w podzespoły AMD (przykro mi to stwierdzać, ale tak właśnie było). Obecnie sytuacja w końcu uległa zmianie i aktualnie "czerwoni" pokazali, że mogą śmiało rywalizować z produktami IntelaNvidii.

Bohaterem tego testu jest Asus Strix GL702, na pokładzie którego znalazły się procesor AMD Ryzen R7 1700, czyli desktopowy układ, oraz grafika Radeon RX 580, czyli odpowiednik GTX 1060-tki. Taki zestaw obiecuje naprawdę spore możliwości, więc z tym większą ochotą przystępuję do pracy.

Specyfikacja techniczna Asus ROG Strix GL702ZC:

ModelAsus ROG Strix GL702ZC
Cena w dniu testu6849 zł w testowanej konfiguracji
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 17,3", 1920x1080
» IPS, antyrefleksyjny, FreeSync
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» AMD Ryzen 7 1700
» 8 rdzenie/16 wątków
» 3.0 GHz, Turbo 3.7 GHz, 16MB cache
» technologia 14 nm, TDP 65W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR4, 2133 MHz
» max: 32 GB RAM
Karta graficzna» AMD Radeon RX 580, pamięć 4GB DDR5
Dysk twardy» 240 GB, SSD
model: NVMe Samsung SSD 960
» 1 TB, HDD 5400 RPM
model: Seagate ST1000LM035
Napęd optycznybrak
Bateria76 Wh
Wymiary41 cm x 28 cm x 3.3–3.6 cm
Waga3,2 kg (1,2 kg zasilacz)
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.2
Złącza» 3x USB 3.1
» 1x USB 3.1 typ C / Thunderbolt
» 1x HDMI
» 1x mini Display Port
» RJ45
» czytnik kart pamięci SD
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: ASUS: Install, Live Update, Splendid Utility, GiftBox

Wygląd i jakość wykonania

Nie jest to najmniejszy i najsmuklejszy z laptopów dostępnych na rynku. Chociaż z drugiej strony, trudno aby laptop z 17-calowym ekranem był lekki niczym ultrabook. Nie mniej waga 3,2 kg to sporo. Zwłaszcza że trzeba do tego doliczyć jeszcze zasilacz ważący 1,2 kg, a bez którego raczej nie warto się ruszać, o czym napiszę więcej na kolejnej stronie recenzji.

Asus ROG Strix GL702ZC przód i tył.

Asus jest też dość wysoki - mierzy 3,6 cm w najszerszym miejscu. Biorąc to wszystko pod uwagę, wniosek nasuwa się sam - mobilność tego konkretnego modelu jest raczej ograniczona.

Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego i aluminium. Z tego ostatniego stworzono pokrywę ekranu, dzięki czemu zapewnia ona dobrą ochronę wyświetlacza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nacisk nie powoduje zakłóceń wyświetlanego obrazu. Nie jest też podatna na wyginanie na boki, co dobrze świadczy o jakości wykonania.

Asus ROG Strix GL702ZC tył profil

Pozostałe elementy obudowy wykonane są już z tworzywa sztucznego, chociaż panel roboczy dobrze udaje aluminium. Jest bardzo solidny i niepodatny na nacisk nawet dużej siły. Miejsca na nadgarstki jest wystarczająco dużo, aby wygodnie oprzeć dłonie w trakcie pisania, czy grania.

Asus ROG Strix GL702ZC przód profil

Niestety na większości elementów dość szybko pojawiają się odciski palców oraz kurz, więc trzeba notebooka często przecierać miękką szmatką, aby prezentował się należycie.

Złącza

Liczba złączy dostępnych dla użytkownika jest typowa dla tego typu laptopów. Jest ich po prostu sporo. Na lewym boku znajduje się większość z nich. Są to: USB 3.1, USB typu C, pełnowymiarowe HDMI i mini Display Port, gniazdo audio oraz port sieciowy RJ45 (ethernet).

Asus ROG Strix GL702ZC lewy bok

Po przeciwnej stronie umieszczone są kolejne dwa porty USB 3.1, czytnik kart pamięci SD oraz gniazdo blokady Kensington do zabezpieczenia laptopa przed kradzieżą.

Asus ROG Strix GL702ZC prawy bok

Rozmieszczenie portów jest wygodne. Dostęp do nich nie jest utrudniony. Osoby praworęczne docenią też, że po prawej stronie jest ich zdecydowanie mniej.

Klawiatura i touchpad

To zazwyczaj mocny punkt gamingowych laptopów marki ROG i chociaż ogólnie i tę oceniam dobrze, to do ideału sporo brakuje. Przede wszystkim muszę zauważyć, że ugina się ona nawet pod niezbyt mocnym naciskiem. Jest to o tyle zaskakujące, że w przypadku notebooków dla graczy, ten element jest dodatkowo wzmacniany, aby wytrzymywał trudy emocjonujących rozgrywek.

Asus ROG Strix GL702ZC klawiatura

Poza tym środkowa część dość mocno się nagrzewa w trakcie intensywnego korzystania z laptopa. Na szczęście obszar wokół klawiszy WASD jest już nieco chłodniejszy.

To tyle jeśli chodzi niedociągnięcia. Ogólnie bowiem wrażenia z pisania na Asusie miałem pozytywne. Skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny, mimo iż jest płytki. Mamy też podświetlenie w typowo gamingowym, czerwonym kolorze, z regulowaną intensywnością . Po prawej stronie znalazło się jeszcze miejsce dla panelu numerycznego, gdzie jest m.in. przycisk Gaming Center, który otwiera aplikację do zarządzania laptopem.

Asus ROG Strix GL702ZC klawisze WASD

Jeśli chodzi o touchpad to tutaj uwag już nie mam żadnych. Działa poprawnie, powierzchnia gładzika jest przyjemna w dotyku, a jego matowa faktura dobrze odczytuje dotyk palca. Klawisze są zintegrowane z płytką sensoryczną. Touchpad obsługuje oczywiście multitouch oraz gesty np. powiększania i pomniejszania obrazu.

Asus ROG Strix GL702ZC touchpad

Głośniki

Jakość dźwięku zrobiła na mnie naprawdę bardzo dobre wrażenie. Zarówno niskie jak i wysokie tony są słyszalne, a brzmienie jest głębokie i przyjemne dla ucha. Głośność maksymalna mogłabyby być odrobinę wyższa, ale jest wystarczająca aby zagłuszyć szum wentylatorów, a to już coś.

Asus ROG Strix GL702ZC głośniki

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login