Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Asus Zenbook Flip UX360CA-C4072T
Wydajność
Asus Zenbook Flip UX360CA-C4072T wyposażono w procesor Intel Core m3-6Y30. To dwurdzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 0.9 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 2.2 GHz. Jest to układ niskonapięciowy - jego TDP wynosi zaledwie 4.5 W.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 515. Nie jest to oczywiście układ gamingowy, ale do podstawowych zastosowań wystarczy z nawiązką. Konfigurację uzupełnia 8 GB pamięci RAM oraz dysk o pojemności SSD aż 512 GB.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
No dobrze, mamy cyferki, liczby i dane. A co z nich wynika? No cóż, na Zenbook Flip nie pogramy w gry, chyba że zadowala nas rozdzielczość niższa niż 1366 x 768 pikseli i minimalna szczegółowość grafiki (przy niekoniecznie płynnej animacji). Czy to wada? Skądże. Zenbook nie został stworzony do gier, ale do mobilności, pracy na prostych aplikacjach, przeglądania internetu i z tym radzi sobie dobrze. To po prostu komputer osobisty, a nie przenośny pecet.
Dysk twardy
To jeden z mocniejszych punktów laptopa w testowanej konfiguracji. Nie tylko mamy tutaj dysk SSD, ale ma on wyjątkowo wysoką pojemność - aż 512 GB. To daje bardzo duży komfort pracy z Zenbookiem. Wszystko doczytuje się i uruchamia szybko, laptop startuje bez zbędnej zwłoki, a miejsca na dysku jest wystarczająco dużo aby pomieścić wszelkie potrzebne dane - łącznie z muzyką, zdjęciami i filmami.
Wyniki testów syntetycznych potwierdziły moje odczucia. Zarówno zapis jak i odczyt danych są na wysokim poziomie. Good job Asus.
Ekran
W Asus Zenbook Flip UX360CA-C4072T zastosowano ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD. Matryca IPS gwarantuje szerokie kąty widzenia, nasycone kolory i mocny kontrast.
Jedyne zastrzeżenie mam do stosunkowo niskiej czytelności ekranu w mocnym świetle. Mimo iż test kolorymetrem pokazał niezły wynik - 302 cd/m2, to w praktyce w mocno słoneczny dzień nawet przy maksymalnej jasności wyświetlacz wydawał się ciemny. Ma to swoją przyczynę także w błyszczącej powierzchni ekranu, która mocno odbija otoczenie.
Dotykowy ekran sprawuje się tak jak sprawować się powinien. Dobrze odczytuje dotyk, a zawiasy utrzymują go w ustalonej pozycji (chociaż nie uniknięto chybotania ekranu).
Czas pracy
To newralgiczny punkt w testach laptopów, szczególnie tych nastawionych na mobilność, a Zenbook Flip zdecydowanie do nich należy. Wyniki testów dały pozytywne rezultaty. Przy maksymalnym obciążeniu podzespołów laptop wyłączył się po 4 godzinach. Z kolei w trybie maksymalnego oszczędzania energii (wyłączona komunikacja bezprzewodowa, przyciemniony ekran, test czytelnika) licznik zatrzymał się na imponujących 18 godzinach. Oczywiście nie jest to realny czas pracy, tylko wartość laboratoryjna, ale i tak robi on wrażenie.
Realny czas pracy to ok. 7 godzin, a to praktycznie cały roboczo-dzień, co jest wynikiem zadowalającym (chociaż są na rynku dostępne laptopy oferujące dłuższy czas pracy).
Kultura pracy
Trudno zarzucić coś kulturze pracy laptopa, jeśli zastosowano w nim pasywny układ chłodzenia. Asus Zenbook wyposażony jest w energooszczędne podzespoły, które nie generują tyle ciepła i nie wymagają użycia wentylatorów. Właśnie dlatego laptop pracuje praktycznie bezgłośnie, jeśli nie liczyć subtelnego kliku klawiszy w trakcie pisania. Najgłośniejszy jest klik przycisków w touchpadzie - ale to już standard w ultrabookach Asusa.
Obudowa nie nagrzewa się do nieprzyjemnych wartości. W najcieplejszym miejscu zmierzyłem 40 stopni Celsjusza (na środku, pod ekranem). Na pozostałych obszarach jest ona znacznie niższa. Klawiatura i przestrzeń pod nadgarstkami pozostaje przyjemnie chłodna. Jeśli laptopa nie obciążamy skomplikowanymi i wymagającymi aplikacjami, to temperatury spadają wyraźnie poniżej 30 stopni Celsjusza.